REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniec studiów to dopiero początek…, czyli co absolwent wiedzieć powinien

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
Koniec studiów to dopiero początek…, czyli co absolwent wiedzieć powinien
Koniec studiów to dopiero początek…, czyli co absolwent wiedzieć powinien

REKLAMA

REKLAMA

Problem ze znalezieniem pracy to nie tylko kwestia wskaźników bezrobocia, ale także podejścia i braku biznesowego rozumienia sytuacji pracodawcy – jego potrzeb i oczekiwań.

Koniec studiów nie jest równoznaczny z sukcesem

Na pytanie – jaki jest Twój największy, dotychczasowy sukces – stosunkowo często można usłyszeć odpowiedź: „skończyłem studia”. To dobra wiadomość, ale to nie sukces. Nie ulega wątpliwości, że wymagało to pracy, ale taką samą pracę wykonało kilkaset tysięcy innych osób. A gdyby tak poszukać, to okazałoby się, że znacznie mniej weszło np. na Rysy, zdobyło patent żeglarza albo ma doświadczenie w pracy wakacyjnej w kraju lub za granicą, czy też przemierzyło Skandynawię autostopem. Warto pokazać coś, co pokazuje pasję, kompetencje, organizację, planowanie, rozeznanie, albo sposób rozwiązania sytuacji konfliktowej.

REKLAMA

Autopromocja

Tytuł magistra nie oznacza, że coś się wie

Ma to szczególne zastosowanie w sytuacji, kiedy aplikuje się na stanowisko niezwiązane z wykształceniem.  Tytuł nie jest synonimem wiedzy, zwłaszcza że część prac magisterskich jest odtwórcza lub pisana przez kogoś innego (tak, pracodawcy wiedzą, że można to zlecić). Pracodawcy poszukują takich osób, które już podczas studiów zdobywają pierwsze doświadczenia. Nie jest niczym zaskakującym, że w młodego pracownika trzeba zainwestować więcej czasu, aby wykonywanie obowiązków nie stanowiło dla niego wyzwania ponad miarę. Dlatego wiedza i umiejętności kształtowane w trakcie studiowania oraz zaangażowanie ułatwiają wdrożenie do pracy na określonym stanowisku. Dobrze zatem widziane jest, by już na studiach zawalczyć o dobrą praktykę lub staż i pokazać się od najlepszej strony.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Postawa roszczeniowa nie popłaca – nie mylić z poczuciem własnej wartości

Dla pracodawcy liczą się osoby łatwo nawiązujące kontakt, przejawiające zaangażowanie i potrafiące pracować w zespole. W zależności od profilu pracy, pożądana jest zdolność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków. Wrażenie robią kandydaci z zainteresowaniami nie tylko na papierze bądź w sferze deklaracji, lecz pogłębiający je w rzeczywistości, a poza tym otwarci na nowe wyzwania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie jest instytucją charytatywną ani opieką społeczną

Pracodawca nie daje nic za darmo – ani wynagrodzenia,  ani wiedzy ani nawet kawy. To, co pracownik z firmy otrzymuje (czy to w formie materialnej czy nie) pochodzi z zysku firmy, który pracownicy wypracowali. Jeśli firma zacznie dawać bez zarabiania – nie przetrwa. Dlatego pracodawcy, przy zatrudnianiu pracownika, nie chodzi o to, by pracownik „spróbował” dawać radę.  Jeśli aplikuje się na stanowisko sprzedawcy, to wymogiem jest sprzedaż, żeby firma miała z czego wypłacić wynagrodzenie.

Odpowiedzialność za znalezienie pracy ponosi się samemu

W niektórych zawodach czy rejonach o pracę jest łatwiej, ale nie znaczy to, że nie warto nic robić, tylko siedzieć i czekać. Pracę mają aktywni, zmotywowani i ci, którzy mają inicjatywę i szukają wielu okazji i to na różne sposoby. Ci, którzy podejmują wyzwania i się nie poddają – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor serwisu InfoPraca.pl. Czasem o odrzuceniu kandydatury decyduje to, że w CV są błędy ortograficzne, a magister polonistyki ma literówki. Nie należy dopuszczać, by możliwość rozwoju odebrało zaniedbanie czy niefrasobliwość.  

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

REKLAMA

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

REKLAMA

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA