REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-zwolnienie lekarskie

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
E-zwolnienie lekarskie / fot. fotolia
E-zwolnienie lekarskie / fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak będzie wyglądała kwestia nowych zwolnień lekarskich? Czy będą dostarczane do pracodawcy? Czy to prawda, że elektroniczne zwolnienie zastąpi dotychczas stosowane papierowe L4? I pytanie najważniejsze – kiedy e-zwolnienie wejdzie w życie? W poniższym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o e-zwolnieniach.

Autopromocja

Zmiany w zwolnieniach lekarskich

Do 2015 r. wszelkie zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawiane były na druku ZUS ZLA określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 1999 r. Jednak w lipcu br. prezydent podpisał ustawę z dnia 15 maja 2015 r. dotyczącą zmiany ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w której to znalazły się także nowe wytyczne w sprawie zwolnień lekarskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badania lekarskie pracowników – jak je przeprowadzać po zmianach od 1 kwietnia 2015 r.

E-zwolnienie – jak to działa?

Aby móc korzystać z elektronicznych zwolnień, do końca 2015 r. płatnik składek musi założyć w systemie teleinformatycznym ZUS swój profil informacyjny. Dzięki temu lekarze otrzymają bezpłatny dostęp do informacji zgromadzonych na kontach ubezpieczonych i płatników składek, które umożliwią im wystawienie zwolnienia chorobowego lub zwolnienia dotyczącego opieki nad członkiem rodziny. Informacje te to m.in.:

 • dane osobowe pacjenta (w ramach Centralnego Rejestru Ubezpieczonych),

 • numer PESEL lub NIP (w ramach Centralnego Rejestru Płatników Składek),

 • informacje o zaświadczeniach lekarskich wcześniej wystawionych,

 • informacje o posiadaniu przez płatnika składek profilu informacyjnego.

Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)

Mając tego typu dane, lekarz wpisze niezbędne informacje jak kod choroby, czy ilość dni zwolnienia. Gotowe zwolnienie lekarskie będzie przekazywane automatycznie na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS oraz na profil płatnika składek. Dzięki temu nie będzie już konieczne przesyłanie papierowych oryginałów dokumentów, a cały proces zajmie tylko kilka minut.

W związku z wprowadzeniem e-zwolnień zniknie obowiązek przekazywania zwolnień przez ubezpieczonego np. pracownika do płatnika, czyli do pracodawcy. Będą one przekazywane automatycznie po ich wystawieniu, do ZUS i do płatnika składek.

Zwolnienia od e-zwolnień?

Kiedy ubezpieczony otrzyma papierowe zwolnienie?

 • gdy płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek

 • wystawienie zaświadczenia w formie elektronicznej nie jest możliwe np. ze względu braku dostępu do Internetu.

Ważne jest to że te druki muszą być pobrane z systemu teleinformatycznego. Muszą one być opieczętowane i podpisane przez wystawiającego zaświadczenie.

Pracodawcy coraz częściej kontrolują zwolnienia lekarskie

Wprowadzenie e-zwolnień ma na celu:

 • większą efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich,

 • skrócenie czasu ich wystawiania przez lekarzy,

 • zniesienie kłopotliwego obowiązku dostarczenia przez pracownika papierowego zwolnienia do pracodawcy,

 • wyeliminowanie nadużyć i usprawnienie przeprowadzanych kontroli.

Polecamy produkt: Dokumentacja pracownicza 2015 - ponad 280 wzorów z komentarzem (z suplementem elektronicznym) (książka)

Kiedy e-zwolnienia wejdą w życie?

E-zwolnienia zaczną obowiązywać od 2016 r. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne L4 całkowicie wyjdą z użycia - do końca 2017 r. zaświadczenia lekarskie wystawiane na dotychczasowych zasadach (formularz ZUS ZLA) będą honorowane równorzędnie z e-zwolnieniami. Papierowe zwolnienia mają zniknąć dopiero z początkiem 2018 r.

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA