E-zwolnienie lekarskie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w zwolnieniach lekarskich
Do 2015 r. wszelkie zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy wystawiane były na druku ZUS ZLA określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 lipca 1999 r. Jednak w lipcu br. prezydent podpisał ustawę z dnia 15 maja 2015 r. dotyczącą zmiany ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, w której to znalazły się także nowe wytyczne w sprawie zwolnień lekarskich.
Badania lekarskie pracowników – jak je przeprowadzać po zmianach od 1 kwietnia 2015 r.
E-zwolnienie – jak to działa?
Aby móc korzystać z elektronicznych zwolnień, do końca 2015 r. płatnik składek musi założyć w systemie teleinformatycznym ZUS swój profil informacyjny. Dzięki temu lekarze otrzymają bezpłatny dostęp do informacji zgromadzonych na kontach ubezpieczonych i płatników składek, które umożliwią im wystawienie zwolnienia chorobowego lub zwolnienia dotyczącego opieki nad członkiem rodziny. Informacje te to m.in.:
- dane osobowe pacjenta (w ramach Centralnego Rejestru Ubezpieczonych),
- numer PESEL lub NIP (w ramach Centralnego Rejestru Płatników Składek),
- informacje o zaświadczeniach lekarskich wcześniej wystawionych,
- informacje o posiadaniu przez płatnika składek profilu informacyjnego.
Polecamy: Umowy terminowe po zmianach (książka)
Mając tego typu dane, lekarz wpisze niezbędne informacje jak kod choroby, czy ilość dni zwolnienia. Gotowe zwolnienie lekarskie będzie przekazywane automatycznie na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS oraz na profil płatnika składek. Dzięki temu nie będzie już konieczne przesyłanie papierowych oryginałów dokumentów, a cały proces zajmie tylko kilka minut.
W związku z wprowadzeniem e-zwolnień zniknie obowiązek przekazywania zwolnień przez ubezpieczonego np. pracownika do płatnika, czyli do pracodawcy. Będą one przekazywane automatycznie po ich wystawieniu, do ZUS i do płatnika składek.
Zwolnienia od e-zwolnień?
Kiedy ubezpieczony otrzyma papierowe zwolnienie?
- gdy płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek
- wystawienie zaświadczenia w formie elektronicznej nie jest możliwe np. ze względu braku dostępu do Internetu.
Ważne jest to że te druki muszą być pobrane z systemu teleinformatycznego. Muszą one być opieczętowane i podpisane przez wystawiającego zaświadczenie.
Pracodawcy coraz częściej kontrolują zwolnienia lekarskie
Wprowadzenie e-zwolnień ma na celu:
- większą efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich,
- skrócenie czasu ich wystawiania przez lekarzy,
- zniesienie kłopotliwego obowiązku dostarczenia przez pracownika papierowego zwolnienia do pracodawcy,
- wyeliminowanie nadużyć i usprawnienie przeprowadzanych kontroli.
Polecamy produkt: Dokumentacja pracownicza 2015 - ponad 280 wzorów z komentarzem (z suplementem elektronicznym) (książka)
Kiedy e-zwolnienia wejdą w życie?
E-zwolnienia zaczną obowiązywać od 2016 r. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne L4 całkowicie wyjdą z użycia - do końca 2017 r. zaświadczenia lekarskie wystawiane na dotychczasowych zasadach (formularz ZUS ZLA) będą honorowane równorzędnie z e-zwolnieniami. Papierowe zwolnienia mają zniknąć dopiero z początkiem 2018 r.
Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat