Zawieranie umów o pracę w językach obcych
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie na rodzimym rynku pracy pojawia się coraz więcej zagranicznych podmiotów zatrudniających pracowników na terenie Polski. Pojawia się pytanie - czy możliwe jest zawieranie umów o pracę w języku innym, niż język polski?
REKLAMA
Zgodnie z art. 8 ustawy o języku polskim, na terytorium Rzeczypospolitej, przy wykonywaniu przepisów w zakresie prawa pracy, w szczególności przy sporządzaniu umów, językiem obligatoryjnie stosowanym jest język polski. Ustawodawca dopuszcza jednak możliwość stosowania dwujęzycznych dokumentów, jednakże podstawą wykładni takich umów będzie język polski.
Wzór umowy o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)
Stosowanie umów w innej niż polska wersja językowa jest możliwe, w sytuacji gdy pracownik złoży pracodawcy wniosek, w którym potwierdzi znajomość języka obcego zastosowanego przy tworzeniu umowy. Dodatkowo muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:
- umowa o pracę zawierana jest z obcokrajowcem,
- pracownik zostanie pouczony o prawie sporządzania umów w języku polskim.
Obecnie obowiązujące przepisy nie dopuszczają możliwości zawierania umów w języku obcym, z pracownikami będącymi obywatelami RP.
Jakie są rodzaje umów o pracę?
Warto zauważyć, że pomimo restrykcji w zakresie konieczności stosowania w obrocie umów jedynie w języku polskim, ustawodawca nie przewidział żadnych sankcji za brak podporządkowania się tym przepisom. Można zatem domniemać, że umowa taka, mimo że zostanie zawarta w języku obcym, będzie obowiązywała i będzie wywierała skutki prawne.
Autor: Ewa Ręczkowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat