| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Zawieranie umów o pracę w językach obcych

Zawieranie umów o pracę w językach obcych

Czy zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami możliwe jest zawieranie umów o pracę na terytorium Polski w języku obcym, czyli innym niż język polski?

Obecnie na rodzimym rynku pracy pojawia się coraz więcej zagranicznych podmiotów zatrudniających pracowników na terenie Polski. Pojawia się pytanie - czy możliwe jest zawieranie umów o pracę w języku innym, niż język polski?

Zgodnie z art. 8 ustawy o języku polskim, na terytorium Rzeczypospolitej, przy wykonywaniu przepisów w zakresie prawa pracy, w szczególności przy sporządzaniu umów, językiem obligatoryjnie stosowanym jest język polski. Ustawodawca dopuszcza jednak możliwość stosowania dwujęzycznych dokumentów, jednakże podstawą wykładni takich umów będzie język polski.

Wzór umowy o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Stosowanie umów w innej niż polska wersja językowa jest możliwe, w sytuacji gdy pracownik złoży pracodawcy wniosek, w którym potwierdzi znajomość języka obcego zastosowanego przy tworzeniu umowy. Dodatkowo muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

- umowa o pracę zawierana jest z obcokrajowcem,

- pracownik zostanie pouczony o prawie sporządzania umów w języku polskim.

Obecnie obowiązujące przepisy nie dopuszczają możliwości zawierania umów w języku obcym, z pracownikami będącymi obywatelami RP.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Warto zauważyć, że pomimo restrykcji w zakresie konieczności stosowania w obrocie umów jedynie w języku polskim, ustawodawca nie przewidział żadnych sankcji za brak podporządkowania się tym przepisom. Można zatem domniemać, że umowa taka, mimo że zostanie zawarta w języku obcym, będzie obowiązywała i będzie wywierała skutki prawne.

Autor: Ewa Ręczkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

LexOmni.pl

usługi prawne on line

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »