| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Zawieranie umów o pracę w językach obcych

Zawieranie umów o pracę w językach obcych

Czy zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami możliwe jest zawieranie umów o pracę na terytorium Polski w języku obcym, czyli innym niż język polski?

Obecnie na rodzimym rynku pracy pojawia się coraz więcej zagranicznych podmiotów zatrudniających pracowników na terenie Polski. Pojawia się pytanie - czy możliwe jest zawieranie umów o pracę w języku innym, niż język polski?

Zgodnie z art. 8 ustawy o języku polskim, na terytorium Rzeczypospolitej, przy wykonywaniu przepisów w zakresie prawa pracy, w szczególności przy sporządzaniu umów, językiem obligatoryjnie stosowanym jest język polski. Ustawodawca dopuszcza jednak możliwość stosowania dwujęzycznych dokumentów, jednakże podstawą wykładni takich umów będzie język polski.

Wzór umowy o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Stosowanie umów w innej niż polska wersja językowa jest możliwe, w sytuacji gdy pracownik złoży pracodawcy wniosek, w którym potwierdzi znajomość języka obcego zastosowanego przy tworzeniu umowy. Dodatkowo muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

- umowa o pracę zawierana jest z obcokrajowcem,

- pracownik zostanie pouczony o prawie sporządzania umów w języku polskim.

Obecnie obowiązujące przepisy nie dopuszczają możliwości zawierania umów w języku obcym, z pracownikami będącymi obywatelami RP.

Jakie są rodzaje umów o pracę?

Warto zauważyć, że pomimo restrykcji w zakresie konieczności stosowania w obrocie umów jedynie w języku polskim, ustawodawca nie przewidział żadnych sankcji za brak podporządkowania się tym przepisom. Można zatem domniemać, że umowa taka, mimo że zostanie zawarta w języku obcym, będzie obowiązywała i będzie wywierała skutki prawne.

Autor: Ewa Ręczkowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »