Umowy terminowe od 22 lutego 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Limit 3 umów
W zgodzie z nowelizowanym Kodeksem pracy, pracodawca może zawrzeć z jednym pracownikiem maksymalnie 3 umowy na czas określony. Oznacza to, że zatrudniając nowego pracownika możemy z nim zawrzeć: 1 umowę na okres próbny i 3 umowy na czas określony. Czwarta umowa z mocy prawa, co jest wprost określone nowymi przepisami, przekształci się w umowę na czas nieokreślony.
REKLAMA
Polecamy: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)
Limit 33 miesięcy
Obok limitu ilościowego, ustawodawca wprowadził limit terminowy. Oznacza to, że pracodawca może zawrzeć z 1 pracownikiem umowy na czas określony, które łącznie nie mogą przekroczyć 33 miesięcy. Zawarcie umów na okres przekraczający ten limit skutkuje przekształceniem umowy na czas określony w umowę bezterminową, pierwszego dnia po przekroczeniu ustawowego limitu czasowego.
Wyjątki umów wyjętych spod limitu 33 miesięcy
Ustawodawca zastrzega możliwość zawierania umów na czas określony dłuższy niż wskazane 33 miesiące, w określonych ustawą przypadkach. Zaliczyć do nich należy zatrudnienie w celu: zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, wykonywania pracy przez okres kadencji, w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.
Zmiany w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe?
Zawieranie umów terminowych na okres dłuższy niż 33 miesiące ma służyć zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania, a także musi być w tym zakresie niezbędne. Zawarcie umowy na czas określony, w szczególnym celu, w sytuacji wskazania obiektywnych przesłanek leżących po stronie pracodawcy, wiązać się będzie z obowiązkiem zgłoszenia faktu zawarcia umowy właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni od momentu jej zawarcia. Zgłoszenia tego można dokonać w formie pisemnej, jak również elektronicznie.
Nowe terminy wypowiedzenia umowy na czas określony
Ustawodawca zrównał terminy wypowiadania umów na czas określony oraz nieokreślony. Od 22 lutego 2016 roku, w przypadku obu umów okres wypowiedzenia będzie zależał od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (do okresu tego, zaliczać się będą wszystkie okresy zatrudnienia u jednego pracodawcy – nawet te archiwalne).
Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)
Pracownicy objęci będą okresem wypowiedzenia wynoszącym:
- 2 tygodnie – jeżeli okres zatrudnienia u pracodawcy jest krótszy niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc – jeżeli okres zatrudnienia u pracodawcy trwa od 6 miesięcy do 3 lat,
- 3 miesiące – jeżeli okres zatrudnienia u pracodawcy wynosi więcej niż 3 lata.
Ograniczenie rodzajów umów o pracę
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów rodzaje umów u pracę zostaną ograniczone do trzech:
- Umowa na okres próbny,
- Umowa na czas określony,
- Umowa na czas nieokreślony.
Wzór umowa o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.
Oznacza to, że z porządku prawnego zniknie umowa na czas wykonywania określonej pracy, a umowa na zastępstwo jest umową na czas określony wyłączoną spod regulacji dotyczących ograniczenia czasowego i limitowego umów na czas określony.
Autor: Ewa Ręczkowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat