reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Zatrudnianie i zwalnianie > Umowy terminowe od 22 lutego 2016 r.

Umowy terminowe od 22 lutego 2016 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy, która zaczyna obowiązywać od 22 lutego 2016 roku, wprowadza daleko idące zmiany w zakresie umów terminowych. Nowe przepisy wprowadzają limit ilościowy – pracodawca będzie mógł zawrzeć jedną umowę na okres próbny oraz trzy umowy na czas określony, ponadto będzie obowiązywał także limit terminowy, czyli zawarte umowy nie będą mogły przekroczyć łącznie 33 miesięcy.

Limit 3 umów

W zgodzie z nowelizowanym Kodeksem pracy, pracodawca może zawrzeć z jednym pracownikiem maksymalnie 3 umowy na czas określony. Oznacza to, że zatrudniając nowego pracownika możemy z nim zawrzeć: 1 umowę na okres próbny i 3 umowy na czas określony. Czwarta umowa z mocy prawa, co jest wprost określone nowymi przepisami, przekształci się w umowę na czas nieokreślony.

Polecamy: Umowy terminowe – jak zawierać i wypowiadać (książka)

Limit 33 miesięcy

Obok limitu ilościowego, ustawodawca wprowadził limit terminowy. Oznacza to, że pracodawca może zawrzeć z 1 pracownikiem umowy na czas określony, które łącznie nie mogą przekroczyć 33 miesięcy. Zawarcie umów na okres przekraczający ten limit  skutkuje przekształceniem umowy na czas określony w umowę bezterminową, pierwszego dnia po przekroczeniu ustawowego limitu czasowego.

Wyjątki umów wyjętych spod limitu 33 miesięcy

Ustawodawca zastrzega możliwość zawierania umów na czas określony dłuższy niż wskazane 33 miesiące, w określonych ustawą przypadkach. Zaliczyć do nich należy zatrudnienie w celu: zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym, wykonywania pracy przez okres kadencji, w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.

Zmiany w Kodeksie pracy od 22 lutego 2016 r. – jak stosować przepisy przejściowe?

Zawieranie umów terminowych na okres dłuższy niż 33 miesiące ma służyć zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania, a także musi być w tym zakresie niezbędne. Zawarcie umowy na czas określony, w szczególnym celu, w sytuacji wskazania obiektywnych przesłanek leżących po stronie pracodawcy, wiązać się będzie z obowiązkiem zgłoszenia faktu zawarcia umowy właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni od momentu jej zawarcia. Zgłoszenia tego można dokonać w formie pisemnej, jak również elektronicznie.

Nowe terminy wypowiedzenia umowy na czas określony

Ustawodawca zrównał terminy wypowiadania umów na czas określony oraz nieokreślony. Od 22 lutego 2016 roku, w przypadku obu umów okres wypowiedzenia będzie zależał od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (do okresu tego, zaliczać się będą wszystkie okresy zatrudnienia u jednego pracodawcy – nawet te archiwalne).

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Pracownicy objęci będą okresem wypowiedzenia wynoszącym:

- 2 tygodnie – jeżeli okres zatrudnienia u pracodawcy jest krótszy niż 6 miesięcy,

- 1 miesiąc – jeżeli okres zatrudnienia u pracodawcy trwa od 6 miesięcy do 3 lat,

- 3 miesiące – jeżeli okres zatrudnienia u pracodawcy wynosi więcej niż 3 lata.

Ograniczenie rodzajów umów o pracę

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów rodzaje umów u pracę zostaną ograniczone do trzech:

- Umowa na okres próbny,

- Umowa na czas określony,

- Umowa na czas nieokreślony.

Wzór umowa o pracę – ważny od 22 lutego 2016 r.

Oznacza to, że z porządku prawnego zniknie umowa na czas wykonywania określonej pracy, a umowa na zastępstwo jest umową na czas określony wyłączoną spod regulacji dotyczących ograniczenia czasowego i limitowego umów na czas określony.

Autor: Ewa Ręczkowska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama