| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Działalność gospodarcza

Handel unijny można potwierdzić e-mailem

Aktualizacja: 25.07.2008

Korespondencja z klientem oraz dokumenty przewozowe mogą być dowodami uprawniającymi do zastosowania zerowej stawki VAT. »

Czy trzeba zapłacić za usunięcie zużytego sprzętu elektronicznego

Aktualizacja: 24.07.2008

Po ostatnich porządkach w firmie stwierdziliśmy, że w magazynie zalega bardzo dużo zużytego sprzętu elektronicznego, jak: stare komputery, monitory, klawiatury, faksy i inne. Chcieliśmy to wyrzucić do śmietnika, ale nasz szef twierdzi, że nie możemy tak postąpić, a na dodatek musimy za utylizację takich odpadów zapłacić. Czy to prawda? »

Ceny transakcyjne: można ograniczyć ryzyko szacowania dochodu

Aktualizacja: 23.07.2008

Ryzyko korekt cen transakcyjnych można zmniejszyć przez gromadzenie dowodów wykonania transakcji oraz przygotowanie dokumentacji podatkowej. »

Kto może płacić PIT według stawki liniowej

Aktualizacja: 10.06.2008

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają możliwość wyboru kilku form opodatkowania. Jedną z nich jest podatek liniowy. Nie każdy może jednak z niego skorzystać. »

Czy przeprowadzka oznacza konieczność zmian w dowodzie rejestracyjnym

Aktualizacja: 05.06.2008

Prowadzę działalność gospodarczą w domu. W ramach działalności gospodarczej korzystam z samochodu. Zmieniłem adres zamieszkania na inny dom znajdujący się w tej samej gminie. Czy powinienem w związku z tym dokonać jakichś zmian w dowodzie rejestracyjnym? Jeśli tak, to do kiedy? »

Ryczałt tylko do 150 tys. euro przychodu

Aktualizacja: 03.06.2008

Lekarz opłacający ryczałt ewidencjonowany traci prawo do opodatkowania w tej formie już od następnego miesiąca po miesiącu, w którym przekroczy limit przychodów w wysokości 150 tys. euro. »

Otrzymanie premii pieniężnej od kontrahenta

Aktualizacja: 29.05.2008

Spółka, której jestem wspólnikiem, otrzymuje od kontrahentów premie pieniężne za dokonanie zakupów w wysokości określonej w umowach między spółką a tymi kontrahentami. Czy otrzymanie premii pieniężnej stanowi wynagrodzenia za świadczenie usług i podlega opodatkowaniu VAT? »

Rabaty towarowe od zagranicznego kontrahenta

Aktualizacja: 19.05.2008

Na gruncie coraz to bogatszej praktyki gospodarczej wypracowane zostało pojęcie tzw. rabatu towarowego (zwanego również naturalnym). Jest to swego rodzaju mechanizm promocyjny, który ma zachęcać nabywców do zwiększania ilości nabywanych przez nich towarów. »

Czy zarządzanie nieruchomościami podlega CIT

Aktualizacja: 15.05.2008

Pracuję w małej firmie zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami. Czy od przychodów pomniejszonych o koszty należy płacić podatek, skoro nadwyżka przeznaczona będzie na gospodarowanie tymi lokalami w następnych latach? »

Prywatna praktyka lekarska: Zakup prasy fachowej jest kosztem uzyskania przychodów

Aktualizacja: 14.05.2008

W przypadku osób pracujących w sektorze usług medycznych, nie ma wątpliwości, że zakup prasy i literatury medycznej ma na celu uzyskiwanie przychodów i może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. »

Jak formalnie należy odstąpić od umowy

Aktualizacja: 13.05.2008

Została zawarta pisemna umowa między przedsiębiorcami, zastrzegająca, że „zmiany do umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności”. Jeden z kontrahentów odstąpił od umowy, wysyłając oświadczenie faksem. Czy takie oświadczenie jest skuteczne, czy też drugi z kontrahentów powinien kontynuować realizację umowy, żeby nie narazić się na zarzut jej niewykonania? »

Jakie opłaty należy płacić od radia w służbowym samochodzie

Aktualizacja: 12.05.2008

W posiadanym służbowym samochodzie mam radio. Czy powinienem od niego płacić abonament RTV? Od znajomego usłyszałem także, że powinienem wnosić opłatę do ZAiKS. Czy to prawda? »

Język i waluta na fakturze wystawionej dla polskiego podatnika

Aktualizacja: 30.04.2008

Prowadzę wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) do Irlandii. Firma irlandzka rozprowadza towar po rynku lokalnym. W związku z tym obciąża nas fakturą VAT za usługi dystrybucyjne. Jak powinna być sporządzona ta faktura? Czy może być w języku angielskim, ale z oznaczoną wartością usługi w PLN? »

Zasady rejestracji dla celów VAT przedsiębiorców zagranicznych w Polsce

Aktualizacja: 22.04.2008

W chwili obecnej w Polsce istnieje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców zagranicznych z państwami należącymi do Wspólnoty Europejskiej »

Wpływ sprzedaży na kształtowanie się zysku

Aktualizacja: 21.04.2008

Każde przedsiębiorstwo prowadzące działalność komercyjną stawia sobie za cel maksymalizowanie zysku. Cel ten może dotyczyć zarówno krótkiego, jak i długiego okresu. Jak wiadomo, zysk jest kategorią wynikową rachunku zysków i strat. Jego poziom zależy przede wszystkim od poziomu sprzedaży oraz od poziomu i struktury kosztów. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK