| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

Postępowanie podatkowe i KKS

Jak zaplanować zapłatę podatku

Aktualizacja: 05.03.2009

Podatnik, który nie ma na dopłatę podatku, która wyjdzie mu z rocznego PIT, może wystąpić o przyznanie ulgi do urzędu skarbowego. Może też sam wpłacać podatek na raty. Ważne, aby ostatnia rata została wysłana 30 kwietnia. »

Kiedy decyzja podatkowa podlega natychmiastowemu wykonaniu

Aktualizacja: 09.07.2009

Nowelizacja przepisów Ordynacji podatkowej, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r., spowodowała istotne zmiany w sytuacji podatników, w stosunku do których wydana została decyzja określająca wysokość zobowiązania podatkowego. Jak zmieniły się przepisy dotyczące wykonalności decyzji podatkowych? »

Zmiana miejsca prowadzenia ksiąg rachunkowych

Aktualizacja: 16.01.2009

Spółka chce od stycznia 2009 r. przekazać prowadzenie ksiąg biuru rachunkowemu. Czy trzeba poinformować o tym urząd skarbowy? Jeśli tak, to w jakiej formie należy to zrobić? »

Podatnik zostanie uprzedzony o wizycie fiskusa

Aktualizacja: 09.07.2009

Od 1 stycznia 2009 r. organ podatkowy ma obowiązek zawiadomienia kontrolowanego o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. »

W jakim terminie należy złożyć wniosek o zaliczenie zwrotu VAT na poczet zapłaty podatku dochodowego

Aktualizacja: 17.12.2008

Czy mogę złożyć wniosek o zaliczenie zwrotu VAT na zapłatę zaliczki na podatek dochodowy? Jak i kiedy złożyć taki wniosek? »

Jak zabezpieczyć się przed zaległościami podatkowymi zbywcy

Aktualizacja: 25.11.2008

Zamierzamy dokonać zakupu majątku od pewnej spółki. Być może zdecydujemy się także na kupno całego przedsiębiorstwa. Nie chcielibyśmy jednak odpowiadać za jego długi. W jaki sposób możemy zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za zaległości podatkowe zbywcy? »

Czy urząd może ukarać za błędy w wykazie faktur

Aktualizacja: 06.11.2008

Wezwano mnie do urzędu skarbowego w związku z nieprawidłowościami w wykazie faktur w złożonym wniosku o zwrot VAT na materiały budowlane. Uznałem zastrzeżenia urzędu i nastąpiła decyzja o wypłacie odpowiednio obniżonej kwoty. Po dwóch miesiącach dostałem wezwanie, gdzie zarzucono mi wykroczenie skarbowe i zaproponowano mandat w kwocie 400 zł. Czy urząd miał prawo ukarać mnie mandatem? »

Nieterminowe złożenie zeznania podatkowego i sprawozdania finansowego

Aktualizacja: 22.10.2008

Złożyłem w urzędzie skarbowym po upływie obowiązującego terminu zeznanie roczne CIT-8 oraz wszelkie inne dokumenty z nim związane. Po upływie 2 miesięcy zostałem wezwany i wymierzono mi mandat w wysokości 300 zł za nieterminowe złożenie zeznania CIT-8. Po upływie kolejnych kilku miesięcy urząd wszczął postępowanie i skierował sprawę wraz z aktem oskarżenia do sądu z zarzutem nieterminowego złożenia sprawozdania finansowego. Czy nie można było wymierzyć mi jednego wspólnego mandatu? A może mogę za ten drugi czyn też zapłacić mandat? »

Jak liczyć przedawnienie przy odpowiedzialności osoby trzeciej

Aktualizacja: 16.10.2008

Organ podatkowy wydał i doręczył decyzję w sprawie odpowiedzialności osoby trzeciej w 2004 roku. Wobec tego datą rozpoczęcia biegu terminu przedawnienia jest koniec 2004 r. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej zobowiązanie z tytułu decyzji o odpowiedzialności osoby trzeciej przedawnia się po trzech latach od końca roku kalendarzowego, w którym została doręczona decyzja o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej, tj. 31 grudnia 2007 r. »

Czy nabywca towaru lub usługi obciążony podatkiem VAT może wystąpić o interpretację podatkową

Aktualizacja: 11.09.2008

Sprzedajemy mieszkania z garażami. W umowie wykazujemy, że sprzedaż mieszkania jest opodatkowana stawką 7%, a garażu stawką 22% VAT. Czy nabywca mieszkania, który ponosi ciężar ekonomiczny VAT, może wystąpić z wnioskiem o interpretację prawa podatkowego co do prawidłowości zastosowanej stawki VAT? Jakie to ma skutki dla sprzedawcy? »

Opłata za wydanie interpretacji podatkowej jest kosztem

Aktualizacja: 22.08.2008

Przedsiębiorca, który poniósł opłatę za wydanie interpretacji podatkowej, może taki wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. »

Kiedy organ podatkowy może nałożyć sankcję VAT

Aktualizacja: 18.08.2008

W deklaracji VAT-7 za maj 2007 r. spółka wykazała kwotę zwrotu różnicy podatku w wysokości 20 tys. zł. Urząd skarbowy wszczął kontrolę podatkową za ten okres. Kontrola wykazała, że spółka nieprawidłowo stosowała 7-proc. stawkę zamiast 22-proc. Urząd wydał decyzję w zakresie VAT za maj 2007 r. określającą zobowiązanie podatkowe w kwocie 1 tys. zł oraz ustalającą dodatkowe zobowiązanie podatkowe w kwocie 6,3 tys. zł. Czy urząd skarbowy słusznie ustalił sankcję? »

Co zrobić, aby w rozliczeniach podatkowych nie pomylić urzędu skarbowego

Aktualizacja: 13.08.2008

Gdy podatnik w rozliczeniach podatkowych pomyli urząd skarbowy, urzędy między sobą powinny wymienić się informacjami. Jednak podatnik powinien sam określić właściwy dla siebie organ podatkowy i wpłacać podatki na odpowiednie konta. »

Czy zawsze jest niezbędna faktura lub rachunek jako dowody w sporze z fiskusem

Aktualizacja: 22.07.2008

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że warunkiem skorzystania z ulgi jest posiadanie faktury VAT. Podobnie faktura lub rachunek są podstawowymi dowodami przy zaliczaniu przez przedsiębiorcę poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Co zrobić, gdy nie posiadamy rachunku lub faktury, bo nie wymagają tego przepisy, a organy podatkowe domagają się tych dokumentów? Przepisy Ordynacji podatkowej (dalej: O.p.) pozwalają przeprowadzić dowód w inny sposób. »

Czy błędna interpretacja chroni podatnika

Aktualizacja: 17.06.2008

Wystąpiliśmy do urzędu o wydanie interpretacji podatkowej w zakresie stawki VAT. Okazało się, że interpretacja jest błędna. Stosujemy się jednak do niej przy sprzedaży swoich produktów. Wiedząc o błędzie, zaniżamy zobowiązanie podatkowe. Stosujemy stawkę 7%, a prawidłowa wynosi 22%. Obawiamy się kontroli podatkowej. Nasz szef nie chce stosować stawki niezgodnej z interpretacją wydaną w naszej indywidualnej sprawie. Jak się powinniśmy zachować? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »