| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Odliczanie i zwroty podatku

Nie można skrócić terminu 180 dni w uldze na złe długi

Aktualizacja: 04.11.2010

Spółka z o.o. jest dłużnikiem naszej firmy z tytułu niezapłaconych faktur za wykonane usługi. Zamierzamy skierować sprawę przeciwko niej na drogę postępowania sądowego. Chcielibyśmy skorzystać z ulgi na „złe długi” w odniesieniu do tych faktur. Czy wniesienie pozwu do sądu umożliwi nam skorzystanie z ulgi na „złe długi” bez czekania na upływ 180 dni od terminu płatności wynikającego z tych faktur? »

Czy trzeba korygować VAT przy zniszczeniu, przeterminowaniu lub utracie towarów

Aktualizacja: 04.11.2010

Przy prowadzonej działalności gospodarczej mogą wystąpić sytuacje, w których dochodzi do zniszczenia, przeterminowania bądź utraty nabytych towarów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży. Jeżeli przy ich zakupie podatnik dokonał odliczenia VAT naliczonego, warto zadać sobie pytanie czy z faktu, że przedsiębiorca nie dokonał ich dalszej odsprzedaży wynika obowiązek korekty podatku naliczonego? »

Czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych

Aktualizacja: 29.10.2010

Tak, nie ma przeszkód dla odliczenia VAT z takich faktur. Odliczenie VAT z faktur zaliczkowych może nastąpić jeżeli taka zaliczka (przedpłata) faktycznie miała miejsce. »

Czy odliczyć VAT z faktury niezawierającej pełnej nazwy nabywcy

Aktualizacja: 29.10.2010

Niepodanie pełnej nazwy nabywcy na fakturze, nie pozbawiają podatnika prawa do odliczenia VAT z tej faktury - o ile inne, wskazane na fakturze dane dotyczące nabywcy jednoznacznie określać będą, kto jest nabywcą. »

Jaka stawka VAT dla robót budowlanych związanych z infrastrukturą towarzyszącą

Aktualizacja: 20.10.2010

Często się zdarza, że podatnicy prowadzący działalność w zakresie robót budowlanych realizują inwestycje, które ze względu na swoją specyficzność trudne są do zakwalifikowania jako związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. W tym przypadku właściwa będzie stawka 22%. »

Jak zaniechanie inwestycji wpływa na prawo do odliczenia VAT od poniesionych wydatków

Aktualizacja: 18.10.2010

Zdarza się, że podatnicy realizujący projekty inwestycyjne ze względów gospodarczych postanawiają zrezygnować z inwestycji. Najczęściej przy podejmowaniu takiej decyzji nie zastanawiają się nad konsekwencjami podatkowymi. Warto jednak wiedzieć jak taka sytuacja wpłynie na prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków już poniesionych. »

Czy można odliczyć VAT od importu usług z raju podatkowego

Aktualizacja: 15.10.2010

Przepis art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, który odmawia prawa do odliczenia podatku naliczonego od usług nabywanych z rajów podatkowych, jest niezgodny z art. 17 ust. 6 VI Dyrektywy. W związku z tym, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od usług pochodzących z Jersey (kraj nazywany rajem podatkowym, wymieniony w Załączniku nr 5 do ustawy o VAT). »

Czy można odliczyć VAT z faktury bez pełnej nazwy firmy nabywcy będącego osobą fizyczną

Aktualizacja: 14.10.2010

W świetle obowiązujących przepisów brak pełnej nazwy firmy osoby fizycznej nie powinien być przeszkodą dla odliczenia VAT, o ile na fakturze znajdą się nazwisko i imiona nabywcy. »

Kiedy otrzymane faktury nie dają prawa do odliczenia VAT

Aktualizacja: 14.10.2010

Naczelną zasadą VAT jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Zasadę tą określa art. 86 ustawy o VAT mówiąc o prawie podatnika do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. »

Czy można odliczyć VAT od zakupów dokonanych przed rozpoczęciem działalności

Aktualizacja: 14.10.2010

Ustawa o VAT nie pozbawia podatnika prawa do dokonania odliczenia podatku od zakupów dokonanych przed rejestracją, o ile zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do bieżącej lub przyszłej działalności opodatkowanej. Podatnik musi też uzyskać status czynnego podatnika VAT i rozliczyć te wydatki w deklaracji VAT. »

Jak dokumentować nabycie towaru od rolnika ryczałtowego

Aktualizacja: 08.10.2010

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, dokonując zakupu towarów od rolnika ryczałtowanego zobowiązany jest udokumentować zawartą transakcję fakturą VAT RR. Oprócz danych dotyczących przedmiotu transakcji, faktura taka powinna zawierać wskazanie podmiotów uczestniczących w transakcji, w tym imię i nazwisko lub nazwę dostawcy. Sytuacja ulega skomplikowaniu, gdy rolnik odmawia podania swoich danych. »

Kiedy firma szkoleniowa może odliczać VAT

Aktualizacja: 08.10.2010

Czy podatnikowi świadczącemu usługi szkoleniowe (zwolnione z VAT) przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z realizacją szkolenia? »

Czy można odliczyć podatek naliczony na podstawie duplikatu faktury VAT

Aktualizacja: 07.10.2010

Obowiązujące przepisy przewidują sytuację, w której podatnik może nie mieć oryginału wystawionej faktury potwierdzającej dokonana transakcję (np. w wyniku zagubienia, kradzieży czy innych okoliczności). »

Jest zgoda UE na ograniczenia odliczania VAT od samochodów

Aktualizacja: 30.09.2010

Unia Europejska, a w zasadzie Rada UE zgodziła się 27 września 2010 r. ze stanowiskiem polskiego Ministerstwa Finansów, iż zasadne jest stosowanie przez Polskę ograniczenia wysokości odliczenia VAT na niektóre pojazdy. »

Jak może odliczać VAT taksówkarz opodatkowany ryczałtem

Aktualizacja: 30.09.2010

Prowadzę sklep spożywczy, a jednocześnie dorabiam jako taksówkarz. Chciałbym skorzystać z opodatkowania świadczonych przez siebie usług taksówkowych ryczałtem. Moje wątpliwości dotyczą możliwości odliczania VAT naliczonego, związanego z nabywaniem towarów i usług (w szczególności usług związanych z naprawą samochodu). Czy będzie to możliwe? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »