| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Jak dokumentować i ewidencjonować premie pieniężne i premiowe bony towarowe

Jak dokumentować i ewidencjonować premie pieniężne i premiowe bony towarowe

Jako spółka z o.o. prowadzimy działalność w zakresie handlu hurtowego. Rozważamy obecnie możliwość wdrożenia programu premiowo-lojalnościowego dla naszych klientów, czyli sklepów detalicznych. Program ten ma na celu zwiększenie sprzedaży w przyszłości.

Minister Finansów w piśmie z 28 grudnia 2007 r. (nr PT3/0602/34/599/LBE/07/MB7-16001), stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską, przywołał swoje stanowisko z 30 grudnia 2004 r. (nr PP3-812-1222/04/AP/4026). Wskazał ponadto, że orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 lutego 2007 r. (o którym była mowa wcześniej) należy postrzegać jako rozstrzygnięcie w indywidualnej sprawie w określonym stanie faktycznym. Tak więc Minister Finansów podtrzymał swoje stanowisko (sprzeczne z orzeczeniami sądów).

Różnica pomiędzy stanowiskami urzędów skarbowych a orzecznictwem sądowym jest o tyle niepokojąca, że wpływa na odpowiedź na pytanie, czy premie pieniężne podlegają ustawie o podatku od towarów i usług, czy też nie. W związku z tym na pytanie (na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług), czy podatnik ma prawo do odliczenia tego podatku z faktury zakupu usług związanych z premią, odpowiedź nadal nie jest jednoznaczna. Podatnicy muszą więc występować o indywidualną interpretację podatkową.

PRZYKŁAD 1

(na podstawie interpretacji indywidualnej z 29 lutego 2008 r., sygn. IPPP1/443-136/08-2/AP, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie)

Spółka prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego. Z kontrahentami (dostawcami towarów) spółka zawarła umowy handlowe, które zawierają m.in. element motywacyjny, zachęcający do dalszej współpracy. W umowach tych zawarto postanowienie, że po osiągnięciu odpowiedniego poziomu obrotów w określonym czasie, tj. w miesiącu, kwartale, półroczu lub roku, spółka otrzyma od kontrahenta bonus (premię pieniężną). Bonus (premia pieniężna) nie jest związany z konkretną dostawą towarów dokonaną przez kontrahenta na rzecz spółki, lecz jest wynikiem wszystkich dostaw towarów dokonanych w danym okresie, tj. w miesiącu, kwartale, półroczu lub roku. W opisanej sytuacji spółka wystawia faktury VAT, uznając, że świadczy usługę na rzecz dostawcy, o której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, mając na względzie interpretację Ministerstwa Finansów z 30 grudnia 2004 r., nr PP3-812-1222/2004/AP/4026.

Ewidencja w spółce otrzymującej premię pieniężną

1. Otrzymana na rachunek bankowy premia pieniężna, w wysokości 100 zł:

Wn konto 131„Bieżący rachunek bankowy” 100,00 zł

Ma konto 201„Rozrachunki z tytułu dostaw i usług” 100,00 zł

2. Wystawienie faktury VAT na sprzedaż usług związanych z osiągnięciem pułapu zakupów:

Wn konto 201„Rozrachunki z tytułu dostaw i usług” 100,00 zł

Ma konto 760„Pozostałe przychody operacyjne” 81,97 zł

Ma konto 222„Rozliczenie podatku VAT należnego” 18,03 zł

Ewidencja w spółce wypłacającej premię pieniężną

1. Przelew premii pieniężnej na rachunek spółki:

Wn konto 201„Rozrachunki z tytułu dostaw i usług” 100,00 zł

Ma konto 131„Bieżący rachunek bankowy” 100,00 zł

2. Otrzymanie faktury VAT za zakup usług związanych z osiągnięciem pułapu sprzedaży:

Wn konto zespołu 5„Koszty podstawowej działalności” lub „Koszty sprzedaży” 81,97 zł

Wn konto 223„Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 18,03 zł

Ma konto 201„Rozrachunki z tytułu dostaw i usług” 100,00 zł

Wydanie bonów czy kuponów lojalnościowych określonym klientom nie pociąga za sobą skutku opodatkowania tej czynności podatkiem od towarów i usług. Kupon premiowy nie jest towarem. Jest on jedynie dokumentem uprawniającym do otrzymania w oznaczonym czasie w określonym przedsiębiorstwie pewnych towarów, sum pieniędzy lub korzystania z usług na zasadach określonych w regulaminie programu lojalnościowego. Zastępuje on środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary w firmie będącej wystawcą tego dokumentu. Nie jest też premią za świadczone przez klienta usługi. Tezy te potwierdzają postanowienia w sprawie interpretacji prawa podatkowego, na przykład: Urzędu Skarbowego w Krapkowicach z 29 czerwca 2007 r. (sygn. PP/443-10/07/DG) oraz Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z 21 sierpnia 2007 r. (sygn. 1437/ZP/443/72/07/BK).

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Gazeta Samorządu i Administracji518.40 zł

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »