| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

Rachunkowość budżetowa

Kto w jednostce budżetowej powinien prowadzić księgi inwentarzowe

Aktualizacja: 25.11.2008

Czy księgę środków trwałych, pozostałych środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (programy) powinien prowadzić pracownik administracyjny (kierownik ds. administracyjno-obsługowych), czy księgowa, która księguje operacje dotyczące środków trwałych w księgach rachunkowych? »

Lokaty terminowe środków ZFŚS

Aktualizacja: 18.11.2008

Dla ZFŚS należy posiadać wyodrębniony rachunek bankowy. Bank nalicza nam bardzo niskie odsetki od środków zgromadzonych na tym rachunku. Czy mamy prawo, a może nawet obowiązek, założyć jakąś krótkoterminową lokatę z tych środków, aby rosła wartość Funduszu oraz aby w razie losowego zapotrzebowania na środki funduszu nie zrywać długotrwałej lokaty? »

Księgowanie na koncie 221 w księgach urzędu po zmianach

Aktualizacja: 12.11.2008

Czy w świetle ostatnich zmian w ustawie o rachunkowości i rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych zmiana w opisie konta 221 oznacza, że powinno się dokonywać w księdze urzędu przypisu wszystkich dochodów gminy, bez wyjątku, a nie księgować wpływu bezpośrednio na koncie 750 (w organie konto 901)? Jeśli tak, to proszę o podpowiedź, czy przypisywać (i odpisywać) dochody w momencie wpływu na konto, czy przypisywać na dany rok wartość dotacji i subwencji wynikającą z planu? Wreszcie, czy można stosować jakieś uproszczenia? Nadmieniam, że urząd ma jedno konto bankowe (dla gminy i urzędu jako jednostki budżetowej). »

Na jakich kontach ująć VAT podlegający i niepodlegający odliczeniu

Aktualizacja: 29.10.2008

Proszę o potwierdzenie, czy postępuję poprawnie, jeśli z otrzymanej faktury VAT za materiały, z której nie mogę odliczyć VAT, księguję kwotę netto w § 4210 na konto 400-01 i wyodrębniam VAT nieodliczony na koncie 403-02 „Podatki i opłaty” w § 4530? Czy w tym przypadku nieodliczony VAT powinien być ujęty w § 4210? Mam jeszcze wątpliwości, dlaczego VAT niepodlegający odliczeniu, np. w naszym przypadku 4% z deklaracji miesięcznej (przy zastosowaniu proporcji), księguje się na konta zespołu 4, a nie na 760 „Pozostałe koszty operacyjne”? Może się zdarzyć, że wskaźnik proporcji podatku VAT za 2007 r. nie do odliczenia będzie wynosił 6%. Wówczas 4% nieodliczonego VAT będzie zaksięgowane na koncie zespołu 4, a pozostałe 2% na koncie 760. Czy w tym przypadku będzie to zgodne z ustawą o rachunkowości? »

Darowizna rzeczowa dla przedszkola

Aktualizacja: 27.10.2008

Nasz zakład budżetowy (przedszkole) otrzymał w formie darowizny zabawki, kredki, krzesełka, gry planszowe, itd. o łącznej wartości 18 000 zł. W jaki sposób powinna zostać zaewidencjonowana ta darowizna rzeczowa? Czy księgowanie Wn 013 i Ma 761 oraz Wn 400 (z odpowiednim paragrafem) i Ma 072 jest poprawne? Problem stanowi księgowanie na kontach zespołu 4 z odpowiednim paragrafem, gdyż rozbijając tę darowiznę na paragraf 4210 oraz 4240, przekraczam plan finansowy na rok 2008, co jest naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. »

Zaangażowanie w ewidencji rachunkowej jednostek budżetowych

Aktualizacja: 20.10.2008

Etapem, który poprzedza dokonanie wydatku, jest zaangażowanie dochodów własnych. Obejmuje ono również wartość wydatkowanych kwot w ramach zatwierdzonego planu finansowego. Dlatego też wartość zaangażowania nie może przekraczać limitu wydatków określonych w planie finansowym. »

Umowa zlecenia czy umowa o dzieło

Aktualizacja: 15.10.2008

Jednostka budżetowa chce zlecić osobie fizycznej, niebędącej pracownikiem jednostki, umycie okien. Czy na taką pracę może być zawarta umowa o dzieło, czy też powinna to być umowa zlecenia? W jakim paragrafie ująć wykonaną usługę? »

Data zapisu dowodu w księgach rachunkowych

Aktualizacja: 13.10.2008

W trakcie przeprowadzonej kontroli został postawiony zarzut nieumieszczania w księgach rachunkowych daty wprowadzenia dowodu księgowego oraz daty jego zapisu do ksiąg. Jakie daty powinny zostać umieszczone na pojedynczym dowodzie księgowym oraz w księgach rachunkowych, np. dzienniku dokumentów? Ustawa o rachunkowości mówi o dacie operacji, dacie dokumentu oraz dacie zapisu. Co oznaczają poszczególne daty? Dodam, że księgowość prowadzona jest z użyciem systemu komputerowego. »

Nieprawidłowości w gospodarce finansowej jednostek sfery budżetowej

Aktualizacja: 13.10.2008

Kontrole przeprowadzane przez powołane w tym celu państwowe instytucje kontrolne dowodzą, że w gospodarowaniu środkami publicznymi występują różne nieprawidłowości. Znaczenie jednostkowych uchybień jest oczywiście bardzo zróżnicowane, ale rozpatrywane całościowo, mają znaczący wpływ na ocenę funkcjonowania procedur kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych. »

Do jakiego paragrafu zaklasyfikować udział w konferencji naukowej

Aktualizacja: 08.10.2008

Proszę o pomoc w zakwalifikowaniu wydatku do odpowiedniego paragrafu, a mianowicie - czy koszt udziału w konferencji naukowej powinien być zaksięgowany w paragrafie 4300 czy 4700, a może jeszcze w innym? »

Kto powinien podpisywać rachunki pod względem formalno-rachunkowym

Aktualizacja: 06.10.2008

Jesteśmy pracownikami (inspektorami) urzędu gminy i prowadzimy obsługę finansowo-księgową szkół (zostało to zawarte w zakresie naszych obowiązków). Kto powinien podpisywać rachunki pod względem formalno-rachunkowym? Do tej pory rachunki pod względem formalno-rachunkowym były podpisywane przez skarbnika gminy będącego jednocześnie głównym księgowym szkół, a teraz podpisywać ma osoba, która dekretuje rachunki, natomiast „zatwierdzono do wypłaty” podpisuje kierownik jednostki. Wynika z tego, że główny księgowy w ogóle nie podpisuje się na rachunkach. »

Jak zaklasyfikować zakup książki wydanej w formie płyty CD

Aktualizacja: 03.10.2008

Jesteśmy jednostką budżetową. W jakim paragrafie klasyfikacji wydatków budżetowych należy ująć zakup książki wydanej w formie płyty CD - w § 4240, czy w 4210? »

Likwidacja pozabilansowego konta 997

Aktualizacja: 30.09.2008

Jak prawidłowo powinno wyglądać zamknięcie pozabilansowego konta 997 (księgowanie) w księgach rachunkowych po skreśleniu go z rozporządzenia? »

Organizacja imprez sportowych a VAT

Aktualizacja: 22.09.2008

Jesteśmy zakładem budżetowym urzędu miasta, płatnikiem VAT. Wystawiamy faktury sprzedaży ze stawką VAT - zwolnioną dla szkół podlegających urzędowi miasta. Z tego powodu za 2008 r. rozliczamy się strukturą oraz musieliśmy złożyć korektę deklaracji za 2007 r., ponieważ możemy odliczyć tylko 96% wydatków za 2007 r. Nieodliczony VAT od zakupu usług wynikający z korekty deklaracji za 2007 r. zaksięgowaliśmy w pozostałe koszty operacyjne z paragrafem 4530. »

Ewidencja zakupu rolet w jednostce budżetowej

Aktualizacja: 22.09.2008

Jak zaksięgować zakup rolet o wartości 2000 zł w jednostce budżetowej? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »