Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu koszty podatkowe. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące koszty podatkowe.
Jakie koszty w PIT do wynagrodzenia za przeniesienie na pracodawcę prawa do wynalazku (patentu)
Aktualizacja: 16.12.2010
Każdy przypadek przeniesienia prawa własności wynalazku (prawa do patentu), skutkujący otrzymaniem zapłaty (wynagrodzenia), objęty będzie 50% kosztami uzyskania przychodu. Świadczy o tym treść art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). »
Czy wydatki, jakie spółka ponosi na wyjazdy szkoleniowe stanowią koszty podatkowe?
Aktualizacja: 15.12.2010
Tak. Trzeba oczywiście zadbać o właściwe udokumentowanie poniesienia takich wydatków oraz wykazanie ich związku z osiągnięciem przychodem lub zachowaniem źródła przychodu. »
Czy karę umowną za opóźnienie realizacji projektu można zaliczyć do kosztów podatkowych
Aktualizacja: 15.12.2010
Kara umowna, związana z nieterminowym zrealizowaniem umowy, może stanowić koszt uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, o ile wydatek z tego tytułu zostanie przez podatnika udokumentowany w sposób właściwy dla rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych. »
Czy wydatki na windykację należności można zaliczyć do kosztów podatkowych
Aktualizacja: 16.12.2010
W związku z opóźnieniami w płatnościach od kontrahentów wobec naszej firmy, prowadzimy działania windykacyjne w celu ściągnięcia należności. Poniesione koszty windykacyjne dotyczą: korespondencji z dłużnikami, opłat firm windykacyjnych, honorariów prawników, opłat sądowych itp. Powstaje pytanie, czy takie wydatki windykacyjne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w PIT? »
Aktualizacja: 09.12.2010
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychód, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1. Przepis ten daje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku, który mógłby przyczynić się do powstania przychodu czy jego zwiększenia, nawet jeżeli przychód faktycznie nie wystąpi. »
Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki z tytułu nieterminowo wykonanej usługi
Aktualizacja: 09.12.2010
Każdemu przedsiębiorcy, którego działalność polega na świadczeniu usług może zdarzyć się sytuacja nieterminowego wykonania usługi, które są od niego niezależne (przyczyn może być wiele). W takiej sytuacji najczęściej usługobiorca występuje z roszczeniem. Pojawia się tu zasadnicze pytanie czy takie właśnie roszczenie przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów? »
Czy wydatki na organizację spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów w CIT
Aktualizacja: 08.12.2010
Wydatki ponoszone na organizację spotkań biznesowych w siedzibie spółki (takie jak napoje, drobny poczęstunek) uznawane są za koszty uzyskania przychodu w myśl art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT). Natomiast przeprowadzanie spotkań biznesowych poza siedzibą spółki w np. lokalach gastronomicznych lub restauracjach, zalicza się do kosztów reprezentacji zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 28 ustawy o CIT »
Czy czynsz za mieszkanie może być kosztem w PIT
Aktualizacja: 01.12.2010
Prowadząc działalność gospodarczą jednoosobowo niejednokrotnie podatnik rejestruje ją we własnym domu. W takiej sytuacji możliwe jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania. »
Czy wydatki poniesione na kurs prawa jazdy stanowią koszt uzyskania przychodów?
Aktualizacja: 01.12.2010
Jeżeli podatnik jest w stanie wykazać (co najczęściej nie powinno być trudne), że nabycie prawa jazdy przyczyni się do uzyskania przychodów, względnie do zachowania lub zabezpieczenia ich źródła, to będzie mógł zaliczyć wydatki na ten cel do kosztów podatkowych. »
Czy można zaliczyć do kosztów odsetki od zaciągniętego kredytu na zakup nieruchomości
Aktualizacja: 01.12.2010
Wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości, która została przeznaczona na działalność gospodarczą mogą stanowić koszty uzyskania przychodu. »
Czy wydatki na remont dachu mogą być kosztem uzyskania przychodów z najmu
Aktualizacja: 25.11.2010
Wydatki na remont dachu (o ile miał na celu odtworzenie jego stanu pierwotnego) można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z tytułu umowy najmu. »
Czy wydatek na zakup CB radia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów
Aktualizacja: 24.11.2010
Prowadząc działalność gospodarczą związaną z transportem można zaliczyć zakup CB radia do kosztów uzyskania przychodów. »
Czy można zaliczyć do kosztów wartość nieumorzonych inwestycji w obcych środkach trwałych
Aktualizacja: 19.11.2010
Podatnicy dokonują często inwestycji w obcych środkach trwałych. Mają w związku z tym wątpliwości, czy nieumorzone inwestycje w obcych środkach trwałych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? »
Czy spółka z o.o. może amortyzować program komputerowy stworzony przez swoich pracowników
Aktualizacja: 07.11.2010
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują możliwości amortyzacji wytworzonego przez podatnika we własnym zakresie programu komputerowego (ani żadnego innego utworu), jako wartości niematerialnej i prawnej. »
Kiedy pracownicy będą mieli prawo do 50% kosztów uzyskania przychodów
Aktualizacja: 07.11.2010
Firma świadczy usługi informatyczne. Zatrudnia programistów i grafików komputerowych. Pracownicy ci tworzą w ramach obowiązków pracowniczych utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych (np. programy komputerowe, grafiki oraz animacje komputerowe, a także artykuły dla prasy na tematy związane z działalnością wnioskodawcy oraz technologiami informatycznymi, materiały przeznaczone na strony www wnioskodawcy czy inne materiały marketingowe wnioskodawcy związane z jego działalnością). Czy do wynagrodzeń tych pracowników można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu? »
Debata o zawodzie księgowego – z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
Eksperci Ministerstwa Finansów odpowiadają na pytania dot. JPK_VAT
Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »