| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Luksemburg zmienia praktykę administracyjną dotyczącą Savings Directive

Luksemburg zmienia praktykę administracyjną dotyczącą Savings Directive

Od stycznia 2010 roku Luksemburg zmieni praktykę administracyjną dotyczącą Savings Directive. Zmiana dotyczyć będzie osób, które mają w państwach Unii Europejskiej status non – domiciled.

Na początku listopada 2009 roku rząd luksemburski zapowiedział zmianę zasad dotyczących stosowania przepisów transponujących postanowienia Savings Directive do prawa luksemburskiego. Zgodnie z obowiązującą obecnie praktyką, osoby mające status non-domiciled w Wielkiej Brytanii nie są uznawane za objęte postanowieniami tej dyrektywy. Status taki łączy się z ponoszeniem wyłączeni ograniczonego obowiązku podatkowego w tym Wielkiej Brytanii. Brytyjskim podatkiem dochodowym w tym przypadku objęte są wyłączenie dochody osiągane na terytorium tego kraju lub sprowadzane do tego państwa. W związku z praktyką władz luksemburskich, informacje dotyczące dochodów z odsetek takich osób nie są przekazywane do Wielkiej Brytanii.

Zmiana praktyki dotyczącej raportowania o dochodach z odsetek osiąganych przez brytyjskich non-domiciled wynika między innymi ze stanowiska Komisji Europejskiej, która uznała, że praktyka ta jest niezgodna z postanowieniami Savings Directive i stanowi wynika z jej nieprawidłowej interpretacji. W związku z tym władze podatkowe Luksemburga zdecydowały o objęciu osób mających status non-domiciled przepisami stanowiącymi transpozycję dyrektywy.

Dlatego od 01.01.2009 roku władze administracyjne Luksemburga będą informować Wielką Brytanię o dochodach z oszczędności osiąganych przez jej obywateli, którzy mają status podatników non-domiciled. W przypadku gdy osoba taka nie wyrazi zgody na przekazanie informacji, na wypłatę takich dochodów nakładany będzie 20% podatek źródłowy.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK