Jak działa faktoring online
- Artykuł sponsorowany
REKLAMA
REKLAMA
Wydłużone terminy płatności na fakturach to codzienność wielu branż. Konkurencja wymaga by oferować coraz dłuższe terminy płatności. Efekt? Im mniejszy przedsiębiorca, tym trudniej utrzymać płynność finansową. Jeśli bowiem trzeba czekać na uregulowanie należności kilkanaście dni lub dłużej, a samemu płacić za wszystko od razu, płynność finansowa może na tym ucierpieć. I to przy założeniu, że druga strona i tak nie spóźni się z płatnością. Gdy jedna zdarzy się taka sytuacja, możemy mieć nie lada problem. W firmie zaczyna brakować gotówki na bieżącą działalność, bo ta zamrożona jest w nieopłaconych jeszcze fakturach.Receptą może stać się usługa faktoringu online. Jak to działa?
Prosty sposób finansowania faktury
Przedsiębiorca wystawiający faktury z długim terminem płatności przekazuje fakturę firmie mikrofaktoringowej. Wystarczy do tego umowa cesji. Firma mikrofaktoringowa wypłaca pieniądze przedsiębiorcy od razu, a sama dochodzi płatności od dłużnika w terminie określonym na fakturze. Cały proces przebiega zupełnie online z zastosowaniem nowoczesnych systemów monitorujących i oceniających wiarygodność płatniczą dłużnika. Co więcej – finansować można nawet pojedyncze faktury o niskich nominałach, które w sektorze MSP są codziennością.
Faktoring online to uproszczone procedury
Faktoring online to usługa oferowana przede wszystkim sektorowi MSP. Specjalne algorytmy weryfikują przedsiębiorców w ciągu kilku minut. Dzięki temu przekazanie pieniędzy możliwe jest prawie „od ręki”. Weryfikacja online sprawia, że firma faktoringowa może obsłużyć duży wolumen transakcji. Skraca się czas obsługi klienta i poprawia jej jakość. Faktoring online jest oferowany przez firmy pozabankowe tzw. fintechy, wykorzystujące najnowsze technologie w swoich procesach oceny wiarygodności finansowej. Pozwala to skrócić znacząco wszystkie formalności, eliminując praktycznie konieczność przedkładania sprawozdań finansowych i zaświadczeń.
Jak to działa? Przedsiębiorca wystawia fakturę z długim terminem płatności. Przekazuje ją firmie faktoringowej, a po kilku chwilach otrzymuje na swoje konto pieniądze. Wcześniej przez system online weryfikowana jest on, jak i kontrahent, któremu pierwotnie faktura jest wystawiana.Faktoring opiera się na cesji wierzytelności z faktury. Jest to więc bardzo prosta pod względem konstrukcji usługa.
Jako przykład weźmy chociażby markę Monevia, lidera w zakresie faktoringu online. Do uzyskania pieniędzy z faktury wystarczy rejestracja na Platformie Monevia. Proces transakcyjny jest bardzo szybki, zależy on przede wszystkim od tego w jakim czasie potwierdzona będzie faktura przez dłużnika. Monevia oferuje faktoring jawny, czyli każda faktura potwierdzana jest z jej płatnikiem. Na pozostałe etapy procesu składają się algorytmy, które wyceniają transakcję, aktualizują limity i mierzą ryzyko kredytowe co trwa dosłownie kilka minut.
Współpraca z Monevią zależy tylko i wyłącznie od woli klienta. Nie ma tu żadnych umów długoterminowych, które zobowiązują do współpracy na określonych zasadach. Każda faktura wyceniana jest osobno i traktowana jako osobna transakcja, zatem to klient decyduje czy i ile faktur chce finansować w danym momencie. Konto na Platformie Monevia jest cały czas aktywne i darmowe, a więc dostęp do finansowania jest ciągle 24/7 – wystarczy dostęp do Internetu.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat