REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ABC Prawa - Ubezpieczenie mieszkania

REKLAMA

W poniższej publikacji postaramy się przedstawić charakterystykę ubezpieczenia majątkowego, w tym w szczególności ubezpieczenia mieszkania.


Na wstępie warto wskazać, że umowa ubezpieczenia została uregulowana w Kodeksie cywilnym (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej „Kodeks cywilny”), a sama działalność ubezpieczeniowa i szczegółowe kwestie z tym związane zostały uregulowane w szeregu ustaw szczególnych. Przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. Przy ubezpieczeniu majątkowym (a takim właśnie jest ubezpieczenie mieszkania), świadczenie ubezpieczyciela polega w szczególności na zapłacie określonego odszkodowania za szkodę powstałą wskutek przewidzianego w umowie wypadku.

REKLAMA

Autopromocja

Każdy moment jest odpowiedni na ubezpieczenie mieszkania, ponieważ często mieszkanie jest naszym najcenniejszym aktywem. Elementami, jakie powinny znaleźć się w umowie ubezpieczenia mieszkania, oprócz wskazania stron umowy, są: dokładne określenie ubezpieczanego mieszkania, okres, na jaki umowa zostaje zawarta (najczęściej są to umowy roczne), zakres ubezpieczenia (czyli wskazanie sytuacji, w których ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty określonego świadczenia), a także wysokość składki. Ubezpieczyciel zobowiązany jest potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia, najczęściej jest to tzw. polisa. Warto przy tym wskazać, że integralną częścią umowy ubezpieczenia są najczęściej tzw. ogólne warunki ubezpieczenia (dalej „OWU”).

To OWU określają najistotniejsze elementy umowy ubezpieczenia, w tym przede wszystkim zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności, sposób zawarcia umowy ubezpieczenia, sposób ustalania sumy ubezpieczenia, podstawę ustalenia składki, sposób oraz termin dokonywania opłat, obowiązki ubezpieczającego, a także sposób ustalenia wysokości odszkodowania oraz termin jego realizacji.

Jednym z najważniejszych elementów umowy ubezpieczenia naszego mieszkania jest zakres ubezpieczenia, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel zobowiązany będzie do wypłaty określonego świadczenia. Dlatego, zanim podpiszemy umowę ubezpieczenia z określonym towarzystwem ubezpieczeń, należy dokładnie zapoznać się z jego ofertą nie tylko pod kątem wysokości oferowanej składki, ale przede wszystkim pod kątem oferowanej ochrony ubezpieczeniowej. Pozwoli to nam dokonać wyboru takiej oferty, która najpełniej odpowiada naszym oczekiwaniom i potrzebom.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W zależności od konkretnego wariantu, zakres ubezpieczenia może obejmować szkody powstałe m. in. na skutek: zdarzeń losowych i związanych z nimi akcji ratunkowych (np. pożar, uderzenie pioruna, zalanie, huragan, powódź, grad, wybuch, osuwanie się ziemi), zniszczeń spowodowanych kradzieżą z włamaniem i rabunkiem. Ubezpieczenie mieszkania może obejmować: substancję mieszkaniową (uszkodzenie lub zniszczenie murów mieszkania) oraz wyposażenie mieszkania (meble, sprzęt RTV). Warunkiem otrzymania od ubezpieczyciela stuprocentowego pokrycia szkody, jest identyczna wysokość sumy ubezpieczenia z wartością ubezpieczanego mienia. W razie zajścia zdarzenia, określonego w umowie ubezpieczenia (OWU), ubezpieczyciel będzie zobowiązany do wypłaty nam stosownego odszkodowania. Sposób liczenia takiego odszkodowania również określa umowa ubezpieczenia (OWU), co także należy przeanalizować przed zawarciem umowy ubezpieczenia. Warto również zwrócić uwagę na określone w umowie ubezpieczenia (OWU) tzw. podlimity i wyłączenia. Podlimity to obliczane procentowo od zasadniczej sumy ubezpieczenia (gwarancyjnej) maksymalne wartości, w ramach których kompensowane są poszczególne kategorie szkód (np. strat w gotówce i innych środkach płatniczych, papierach wartościowych na okaziciela czy w sprzęcie RTV). Wyłączenia zaś, to składniki, które nie podlegają ubezpieczeniu (np. antyki).

Do podstawowych obowiązków ubezpieczonego należy dokonywanie terminowych płatności oraz odpowiednie zabezpieczenie mieszkania (np. stosowne zamki w drzwiach), które często są również określone w OWU. Wysokość składki ubezpieczeniowej określa umowa ubezpieczenia i jest ona uzależniona m. in. od oferty danego ubezpieczyciela, a także on ilości i jakość zabezpieczeń, jakie posiada nasze mieszkanie. Im więcej zabezpieczeń (np. mieszkanie położone na strzeżonym osiedlu, zainstalowanie zabezpieczeń antywłamaniowych), tym nasza składka powinna być niższa.

Podsumowując, zawierając umowę ubezpieczenia naszego mieszkania, należy dokładnie zapoznać się oferowanymi warunkami ubezpieczenia, w tym przede wszystkim z OWU, które określają najistotniejsze elementy ubezpieczenia. Pozwoli to na wybór takiej oferty, która zawiera m. in. satysfakcjonujący nas zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela w odniesieniu do proponowanej wysokości składki ubezpieczeniowej.

Patrycja Dzięgielewska

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek i logistykę e-commerce. Jakie skutki Europie i Polsce?

Na platformach e-commerce typu marketplace dokonywanych jest ok. 35% globalnych zakupów online, a według wyliczeń ChannelX w 2027 r. będzie to już 60% ogółu e-handlu. W Chinach 80% całkowitej e-sprzedaży to transakcje w serwisach działających właśnie w tym modelu. Azjatyckie platformy szturmem zdobyły Europę napędzając przy tym sektor logistyczny, także w Polsce.

Korekta składki zdrowotnej – ostateczny termin mija 1 lipca [komunikat ZUS]

ZUS informuje, że za każdy miesiąc prowadzenia działalności w 2023 r. płatnicy składek mieli obowiązek złożyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe z ustaloną składką na ubezpieczenie zdrowotne. Korektę dokumentów, w których wskazali podstawy wymiaru i należne składki mogli przekazać do ZUS do dnia złożenia wniosku o zwrot nadpłaty. Jeśli nie złożyli takiego wniosku, to korekty mogą dostarczyć najpóźniej do 1 lipca.

REKLAMA

Od 1 lipca 2024 r. wyższe składki ZUS niektórych przedsiębiorców [tzw. Mały ZUS - składki preferencyjne]

Od 1 lipca 2024 r. wzrosną preferencyjne składki ZUS przedsiębiorców (tzw. Mały ZUS), których podstawa nie może być niższa od 30% minimalnego wynagrodzenia. Spowodowane jest to wzrostem minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca br. do kwoty 4300 zł brutto.

Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Kolejny podatnik wygrywa w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

REKLAMA

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

REKLAMA