reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC

ABC

Rozliczenie i zwrot VAT u polskiego podatnika w innych krajach UE - Irlandia

Aktualizacja: 21.02.2008

Przedstawiamy kolejne opracowanie dotyczące rejestracji i rozliczeń VAT w państwach UE. W tym numerze omawiamy Irlandię. »

Jak opodatkowani są rolnicy ryczałtowi

Aktualizacja: 20.02.2008

Co do zasady rolnicy ryczałtowi podlegają zwolnieniu z VAT. Przysługuje im jednak ryczałtowy zwrot VAT. Ponadto są oni zwolnieni z wielu obowiązków, jakie spoczywają na podatnikach tego podatku. »

Rok obrotowy a rok podatkowy

Aktualizacja: 19.02.2008

Rok obrotowy to okres rozliczenia z właścicielami przedsiębiorstwa i innymi użytkownikami sprawozdań finansowych. Rok podatkowy wyznacza okres rozliczenia się z urzędem skarbowym w zakresie podatku dochodowego. Te dwa okresy w jednostkach pokrywają się ze sobą, ale nie jest to wymogiem. »

Jak ująć w sprawozdaniu nadwyżkę wartości aportu

Aktualizacja: 15.02.2008

Jak wygląda prezentacja skutków finansowych nadwyżki wartości aportu powyżej wartości księgowej w sprawozdaniu finansowym osoby prawnej obejmującej udziały? »

Jak ograniczyć koszty publikacji sprawozdań

Aktualizacja: 15.02.2008

Zasady prawidłowego, z punktu widzenia wymogów ustawy o rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, sporządzania rocznych sprawozdań finansowych nabierają w końcówce roku szczególnego znaczenia. »

Kiedy odsetki od pożyczek nie będą kosztem

Aktualizacja: 14.02.2008

Co do zasady, zgodnie z regułami zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, odsetki od kredytów czy pożyczek mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Istnieją jednak sytuacje, w których kwoty te nie będą stanowiły kosztów podatkowych. Może zdarzyć się tak np. przy pożyczkach udzielanych przez udziałowców spółki. Warto przeanalizować ten problem. »

Nie od wszystkich premii pieniężnych można odliczyć VAT

Aktualizacja: 13.02.2008

Przekazując premię pieniężną, możemy odliczyć VAT z faktury dokumentującej jej udzielenie tylko wtedy, gdy udzielenie premii zostaje uznane za czynność opodatkowaną tym podatkiem. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację poselską nr 99 („Gazeta Prawna” z 23 stycznia 2008 r.). »

Kiedy można sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe

Aktualizacja: 12.02.2008

Spółki, które przez dwa kolejne lata będą spełniały określone w ustawie warunki dotyczące zatrudnienia, posiadanych aktywów i przychodów, mogą tworzyć uproszczone sprawozdanie finansowe. »

Kapitał zakładowy a koszty uzyskania przychodu

Aktualizacja: 11.02.2008

Przedsiębiorcy działający w formie spółki kapitałowej często ponoszą znaczące wydatki w celu podwyższenia kapitału zakładowego. Zwykle wydatki te obejmują koszt aktu notarialnego, usługi doradcze, wynagrodzenia prawników z tytułu przygotowania prospektów w przypadku spółek giełdowych czy też koszty ogłoszeń prasowych. »

Czy można odliczyć VAT z duplikatu faktury

Aktualizacja: 07.02.2008

Co do zasady podstawą odliczenia podatku jest oryginał faktury VAT. Jednak w zakresie prawa do odliczenia również duplikat faktury stanowi taką samą równoprawną podstawę do odliczenia podatku, jaką daje pierwotna faktura. »

Jak prawidłowo obliczyć współczynnik sprzedaży przy rozliczeniach VAT

Aktualizacja: 07.02.2008

W praktyce spotkać się można z poglądem, że w celu obliczenia współczynnika sprzedaży na podstawie art. 90 ustawy o VAT należy uwzględniać kwoty wynikające z importu usług, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów czy dostawy towarów, z tytułu której podatnikiem jest nabywca. Czy to właściwa interpretacja? »

Pożyczki mieszkaniowe z ZFŚS bez podatku od czynności cywilnoprawnych

Aktualizacja: 06.02.2008

Czy pożyczki mieszkaniowe udzielane pracownikom w ramach ZFŚS podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych? »

Kiedy wliczać w koszty odsetki od kredytu

Aktualizacja: 19.02.2008

Jeśli na kupno wynajmowanego mieszkania lub innego lokalu został wzięty kredyt, a wynajmujący rozlicza podatek od dochodu z najmu na zasadach ogólnych, za jeden z kosztów uzyskania przychód może uznać odsetki spłacane od kredytu zaciągniętego uprzednio na zakup lokalu. »

Jak ująć aktywa biologiczne w sprawozdaniu finansowym

Aktualizacja: 04.02.2008

MSR 41 Rolnictwo reguluje zasady wyceny, formy prezentacji oraz zakres ujawnień w sprawozdaniu finansowym związanych z działalnością rolniczą aktywów i produktów biologicznych. Jak aktywa biologiczne ujmuje się w sprawozdaniu? »

Jakie dokumenty jednostka powinna przygotować w związku z prowadzeniem pełnej księgowości

Aktualizacja: 01.02.2008

Zasady prowadzenia pełnej księgowości regulują przepisy ustawy o rachunkowości. Jednak dla efektywniejszego zarządzania jednostki powinny stworzyć także tzw. wewnętrzne prawo, w postaci opracowanych regulaminów, instrukcji, procedur itp. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama