REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czesne w księgach rachunkowych szkoły STO

Gyöngyvér Takáts

REKLAMA

Szkoła prowadzona przez stowarzyszenie jest jednostką bez osobowości prawnej (samobilansującą). Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej. Jak prawidłowo powinna przebiegać ewidencja czesnego? Czy do przychodów ujmować czesne faktycznie wpłacone czy czesne należne? Jak potraktować czesne zapłacone jednorazowo np. za 2 miesiące?

Najlepszym rozwiązaniem wydaje się ewidencja czesnego za cały rok z góry na kontach rozrachunkowych w korespondencji z kontem „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”.

Zakładam, że pytanie dotyczy szkoły prowadzonej przez Społeczne Towarzystwo Oświatowe. Misją funkcjonującego w Polsce od 29 grudnia 1988 r. STO jest tworzenie różnych alternatywnych form w polskim systemie edukacji. STO - zgodnie z określeniem jego statutu - jest stowarzyszeniem prowadzącym w różnych formach działalność na rzecz edukacji i wychowania dzieci i młodzieży oraz edukacji dorosłych. Towarzystwo działa na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach. Towarzystwo posiada osobowość prawną.

Celem Towarzystwa jest wyzwalanie i wspieranie inicjatyw społecznych zmierzających do wzbogacania możliwości edukacji i wychowania dzieci, młodzieży i dorosłych. Do realizacji tego celu m.in. zakłada i prowadzi przedszkola, szkoły, placówki oświatowo-wychowawcze i opiekuńczo-wychowawcze, zakłady kształcenia i placówki doskonalenia nauczycieli oraz szkoły wyższe.

Szkoły STO są prowadzone i nadzorowane przez Samodzielne Koła Terenowe STO. Podstawowym aktem prawnym regulującym działalność szkół STO jest statut oraz przygotowywany na jego podstawie regulamin.

Działalność większości szkół nie ma charakteru zarobkowego. Są one finansowane z:

l czesnego,

l innych dopłat rodziców,

l dotacji budżetowych,

l dotacji organu prowadzącego,

l darowizn.

Statut szkoły powinien zawierać również zapisy dotyczące warunków płatności czesnego. Czesne jako opłata za naukę jest należnością od rodziców, którzy, podpisując np. umowę kształcenia swojego dziecka, zobowiązują się do uiszczenia jego opłat w określonej wysokości i w określonym terminie.

Zabezpieczenia płatności czesnego, np. skreślenie z listy uczniów w przypadku nieopłacenia czesnego, powinny jasno wynikać z umowy zawartej z rodzicami.

Czesne jest więc stałym przychodem wynikającym z umowy kształcenia, której stronami są szkoła i rodzice uczniów. Jest ono podstawą planów budżetowych, na ustalenie jego wysokości bezpośredni wpływ ma m.in. liczba uczniów. Dla celów kontroli najlepszym rozwiązaniem wydaje się ewidencja czesnego za cały rok z góry na kontach rozrachunkowych w korespondencji z kontem „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”:

Wn „Pozostałe rozrachunki”,

- w analityce imienne konta uczniów,

Ma „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”,

- w analityce „Czesne”.

Kwotę czesnego przypadającą na dany miesiąc ewidencjonuje się następująco:

Wn „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”,

- w analityce „Czesne”,

Ma „Przychody”.

UWAGA!

Łatwiej jest kontrolować płatność czesnego, jeżeli analityka jest prowadzona według listy uczniów, a nie rodziców, ponieważ zdarza się, że z jednej rodziny chodzi do szkoły więcej niż jedno dziecko.

Harmonogram płatności czesnego

Płatność czesnego w szkole może być przewidywana na różne sposoby:

l 10 miesięcy, w okresie trwania roku szkolnego - w takim przypadku zapewne wysokość czesnego jest wyższa, ponieważ pewne wydatki są stałe przez 12 miesięcy;

l 12 miesięcy, przez cały rok obrotowy - w takim przypadku wysokość miesięcznego czesnego w stosunku do płatnych tylko przez 10 miesięcy jest niższa.

Gdy płatność czesnego jest przewidywana na 12 miesięcy, często zdarza się, że rodzice zapłacą od razu za lipiec i sierpień. Zakładając, że czesne za cały rok zostało we wrześniu zaewidencjonowane z góry, ewidencja będzie następująca:

l otrzymanie czesnego za dwa miesiące z góry:

Wn „Rachunek bankowy”,

Ma „Pozostałe rozrachunki”;

l zaewidencjonowanie przypadających na dany miesiąc przychodów:

Wn „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”,

Ma „Przychody”.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Podsumowując:

l szkoły STO są finansowane m.in. z czesnego,

l obowiązek uiszczenia opłaty czesnego powinien wynikać z umowy kształcenia,

l najlepszym rozwiązaniem jest ewidencjonowanie czesnego za cały rok z góry na kontach rozrachunkowych w korespondencji z kontem „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”,

l czesne przypadające na dany miesiąc przenosi się na przychody.

Gyöngyvér Takáts

Podstawy prawne:

l ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

l ustawa  z 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach - Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 102, poz. 1055

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA