Jak wykazać debet w sprawozdaniu finansowym
REKLAMA
Czytelnik powinien ująć w bilansie kwotę debetu, która została wykorzystana przez firmę. Wynika to przede wszystkim z art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy o rachunkowości, który na dzień bilansowy nakazuje wyceniać zobowiązania w kwocie wymagalnej zapłaty.
Debet na koncie bankowym stanowi krótkookresową pożyczkę, która w księgach rachunkowych ewidencjonowana jest na koncie 130 „Rachunek bankowy”. Saldo kredytowe tego konta księgowego oznacza stan aktualnego zadłużenia.
W bilansie ujemne saldo konta 130 wykazuje się w pasywach jako zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek w pozycji B.III.2a) - kredyty i pożyczki.
Warto przypomnieć, że w sprawozdaniu wszystkie zobowiązania wykazuje się w podziale na długo- i krótkoterminowe, jak również dotyczące jednostek powiązanych lub pozostałych.
Za zobowiązania krótkoterminowe są uważane te, których okres wymagalności przypada w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego, czyli od 31 grudnia (jeżeli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym). Z tego względu nie ma żadnych wątpliwości, że debet na koncie bankowym powinien zostać ujęty w podanej wyżej pozycji.
Należy pamiętać, że do tej kategorii należą również kredyty i pożyczki krótkoterminowe, nawet jeżeli po dniu bilansowym zostanie zawarta umowa o przesunięciu terminów zapłaty zmieniająca charakter zobowiązania na długoterminowy. Podobnie będzie, jeżeli jednostka nie dotrzymuje terminów spłat. W takiej sytuacji przy kwalifikacji do krótko- lub długoterminowych należności decydująca jest data spłaty zawarta w umowie.
Ponadto do krótkoterminowych zobowiązań zalicza się również wszelkie raty zobowiązań długoterminowych, które trzeba uregulować w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego. Będzie tak przykładowo w przypadku rat leasingowych, pożyczek czy kredytów.
WAŻNE
Konto 130 „Rachunek bankowy” (lub „Rachunek bieżący”) może wykazywać saldo:
- debetowe (Wn) - oznacza wartość środków, którymi dysponuje jednostka na koniec okresu sprawozdawczego. W bilansie saldo Wn wykazuje się w aktywach w pozycji B.III.1. - Środki pieniężne w kasie i na rachunku bankowym.
- kredytowe (Ma) - czyli zadłużenie na rachunku bieżącym z tytułu wykorzystania przyznanego debetu (kredytu). W bilansie saldo Ma wykazuje się w pasywach w pozycji B.III.2a) - Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek - kredyty i pożyczki.
AGNIESZKA POKOJSKA
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat