reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ABC > Jak wykazać debet w sprawozdaniu finansowym

Jak wykazać debet w sprawozdaniu finansowym

Czy w bilansie należy ująć przyznany firmie do rachunku bieżącego debet w całości, czy tylko kwotę wykorzystaną?

 

 

Czytelnik powinien ująć w bilansie kwotę debetu, która została wykorzystana przez firmę. Wynika to przede wszystkim z art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy o rachunkowości, który na dzień bilansowy nakazuje wyceniać zobowiązania w kwocie wymagalnej zapłaty.

Debet na koncie bankowym stanowi krótkookresową pożyczkę, która w księgach rachunkowych ewidencjonowana jest na koncie 130 „Rachunek bankowy”. Saldo kredytowe tego konta księgowego oznacza stan aktualnego zadłużenia.

W bilansie ujemne saldo konta 130 wykazuje się w pasywach jako zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek w pozycji B.III.2a) - kredyty i pożyczki.

Warto przypomnieć, że w sprawozdaniu wszystkie zobowiązania wykazuje się w podziale na długo- i krótkoterminowe, jak również dotyczące jednostek powiązanych lub pozostałych.

Za zobowiązania krótkoterminowe są uważane te, których okres wymagalności przypada w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego, czyli od 31 grudnia (jeżeli rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym). Z tego względu nie ma żadnych wątpliwości, że debet na koncie bankowym powinien zostać ujęty w podanej wyżej pozycji.

Należy pamiętać, że do tej kategorii należą również kredyty i pożyczki krótkoterminowe, nawet jeżeli po dniu bilansowym zostanie zawarta umowa o przesunięciu terminów zapłaty zmieniająca charakter zobowiązania na długoterminowy. Podobnie będzie, jeżeli jednostka nie dotrzymuje terminów spłat. W takiej sytuacji przy kwalifikacji do krótko- lub długoterminowych należności decydująca jest data spłaty zawarta w umowie.

Ponadto do krótkoterminowych zobowiązań zalicza się również wszelkie raty zobowiązań długoterminowych, które trzeba uregulować w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego. Będzie tak przykładowo w przypadku rat leasingowych, pożyczek czy kredytów.

WAŻNE

Konto 130 „Rachunek bankowy” (lub „Rachunek bieżący”) może wykazywać saldo:

- debetowe (Wn) - oznacza wartość środków, którymi dysponuje jednostka na koniec okresu sprawozdawczego. W bilansie saldo Wn wykazuje się w aktywach w pozycji B.III.1. - Środki pieniężne w kasie i na rachunku bankowym.

- kredytowe (Ma) - czyli zadłużenie na rachunku bieżącym z tytułu wykorzystania przyznanego debetu (kredytu). W bilansie saldo Ma wykazuje się w pasywach w pozycji B.III.2a) - Zobowiązania krótkoterminowe wobec pozostałych jednostek - kredyty i pożyczki.


AGNIESZKA POKOJSKA


PODSTAWA PRAWNA

- Art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).


reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama