REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym różni się działalność gospodarcza od działalności osobistej?

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może również zarabiać w ramach działalności osobistej. W niektórych przypadkach przepisy wręcz wykluczają potraktowanie pewnych przychodów jako przychodów z działalności gospodarczej. Czym charakteryzuje się działalność osobista i w jaki sposób rozliczać przychody osiągane z takiej działalności?

 

 

 

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Czym jest działalność wykonywana osobiście?


Działalność wykonywana osobiście, to działalność zarobkowa niemająca związku z umową o pracę lub z działalnością gospodarczą. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia konkretne przypadki, które zaliczają się do tej kategorii. Do działalności osobistej należy zaliczyć przychody z tytułu:

Autopromocja

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Kup książkę:

PIT, CIT, Ryczałt 2023

- kontraktu menedżerskiego;

- umowy o dzieło lub zlecenia na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej,

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

- umowy o dzieło lub zlecenie na rzecz właściciela nieruchomości lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora, przy czym usługi wykonywane są wyłącznie na potrzeby tej nieruchomości;

- działalności twórczej: publicystycznej, oświatowej, naukowej, artystycznej, literackiej i trenerskiej;

- konkursów naukowych, kulturowych, dziennikarskich i związanych ze sztuką;

- uprawiania sportu;

- stypendium sportowego;

- pełnienia funkcji sędziego na zawodach sportowych;

- działalności duchownych (z wyłączeniem umów o pracę);

- działalności społecznej lub obywatelskiej (wraz z odszkodowaniami za utracony zarobek);

- działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi,

- pełnienia funkcji członka zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innych organów stanowiących osoby prawne (bez względu na sposób powoływania);

- udziału w komisjach powoływanych przez organy publiczne;

- czynności zleconych przez organy publiczne, jak również przez sąd i prokuraturę (jako biegłych, inkasentów lub płatników pod warunkiem, że nie prowadzą działalności gospodarczej i naliczają sobie wynagrodzenie).

Powyższa lista czynności nie oznacza dla przedsiębiorcy, że każda umowa zlecenie lub o dzieło należy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Jeśli przedsiębiorca w ramach firmy zajmuje się np. tworzeniem stron internetowych, to umowa o dzieło na taką czynność jest jak najbardziej przychodem z działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może jednak dodatkowo podpisać umowę o dzieło np. na poprowadzenie imprezy firmowej. Przedmiot takiej umowy nie może jednak pokrywać się z profilem działalności firmy.

W przypadku działalności twórczej:

- artystycznej,

- literackiej,

- naukowej,

- trenerskiej,

- oświatowej

- publicystycznej,

przedsiębiorca powinien złożyć zamawiającemu oświadczenie, jeśli wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, aby zamawiający mógł zostać zwolniony z poboru zaliczek na poczet podatku dochodowego oraz obowiązków ubezpieczeniowych.

Przedsiębiorca może również podpisać kontrakt menedżerski na zarządzanie innym przedsiębiorstwem lub zasiadać w radzie nadzorczej spółki, jednak przychody z tego tytułu należą do działalności wykonywanej osobiście i nie mogą być rozliczone w ramach działalności gospodarczej.


Nie wszystkie czynności mogą być potraktowane jako działalność gospodarcza


Przedsiębiorcy muszą uważać na przepis Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który określa, że nie można uznać za działalność gospodarczą takich czynności, które łącznie spełniają następujące warunki:

- odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności oraz ich wykonywanie ponosi zlecający;

- czynności są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego;

- wykonujący czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Jeśli przedsiębiorca podpisuje umowę, w której znajdują się powyższe postanowienia, przychody z jej tytułu nie są przychodami firmy. Ponadto, podpisanie takiej umowy wiąże się z ryzykiem, że w przypadku kontroli zostanie uznana za ukrytą umowę o pracę. W takiej sytuacji urząd skarbowy może zwrócić się do sądu o przekwalifikowane podpisanej umowy na umowę o pracę i zażądać rozliczenia dochodów jak ze stosunku pracy.


Konsekwencje podatkowe działalności osobistej


Konsekwencje podatkowe związane z działalnością osobistą są dla przedsiębiorcy takie same, jak dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Małe zlecenia do kwoty 200 zł miesięcznie można rozliczyć ryczałtem, zaś pozostałe przychody rozlicza się na zasadach ogólnych (skalą podatkową).

W przypadku działalności wykonywanej osobiście, to zamawiający odprowadza zaliczki na podatek dochodowy (w przeciwieństwie do działalności gospodarczej). Umowy o dzieło nie wymagają zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, natomiast w przypadku umów zleceń płatnikiem składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne jest zamawiający. Dla umów zleceń i o dzieło stosuje się zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 20% i 50% (jeśli przedmiotem umowy są prawa autorskie). Istnieje możliwość ich podwyższenia, jeśli wykonawca udokumentuje, że faktycznie poniósł wyższe koszty.

Po zakończeniu roku podatkowego, zamawiający ma obowiązek wystawić PIT-11 do końca lutego. Przychody wyszczególnione w PIT-11 służą przedsiębiorcy do sporządzenia rozliczenia rocznego z działalności wykonywanej osobiście w zeznaniu rocznym PIT-37 lub PIT-36.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Infact
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  IFK Platforma Księgowych i Kadrowych. Codzienne aktualności o zmianach przepisów!

  IFK Platforma Księgowych i Kadrowych to nowoczesny serwis dla księgowych, kadrowych oraz biur rachunkowych. Nasza platforma oferuje kompleksową bazę informacji z zakresu podatków, rachunkowości, prawa pracy i ZUS.

  Biura rachunkowe o wdrożeniu KSeF: są obawy ale też widać szansę na rozwój

  Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) sprawdziła stan gotowości biur rachunkowych do wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przeprowadzone badanie wyraźnie pokazuje, że biura rachunkowe dostrzegają związaną z nim szanse, ale mają także obawy związane z wdrożeniem KSeF. Jakie aspekty wymagają uwagi zarówno biur rachunkowych, jak i przedsiębiorców?

  ZUS o umowach o dzieło w 2023 roku. 850 tys. umów przez 6 miesięcy

  Przez pierwsze 6 miesięcy 2023 roku zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło, to nieco więcej niż w analogicznym okresie w latach 2021-2022 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Umowy o dzieło częściej były zawierane z mężczyznami i osobami w wieku 30-39 lat.

  TSUE rozstrzygnął wątpliwości w VAT dla usług turystycznych na korzyść przedsiębiorców

  Artykuł 306 unijnej dyrektywy VAT należy interpretować tak, że szczególną, preferencyjną procedurą opodatkowania VAT marża dla usług turystyki można objąć odsprzedaż usług noclegowych przedsiębiorcom, mimo że odsprzedaży tej nie towarzyszą żadne usługi dodatkowe. Tak orzekł unijny TSUE 29 czerwca 2023 r. w sprawie polskiej spółki z o.o., która toczyła swój spór z organem podatkowym od kwietnia 2017 roku.

  Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie

  Panele fotowoltaiczne stały się symbolem przejścia ku bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości energetycznej. Coraz więcej osób prywatnych i przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w technologię słoneczną, aby zmniejszyć swój ślad węglowy i obniżyć rachunki za energię. Jednak wraz z rosnącą popularnością tej technologii pojawiają się również pytania dotyczące jej aspektów podatkowych. Czy wiesz, że produkcja energii z paneli fotowoltaicznych może podlegać opodatkowaniu akcyzą? Czy zdajesz sobie sprawę, że nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne mogą być zobowiązane do zapłaty tego podatku? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej kwestii opodatkowania energii elektrycznej produkowanej z paneli fotowoltaicznych w kontekście przepisów dotyczących akcyzy. Zapraszamy do lektury!

  Faktura wystawiona na pracownika przez unijnego przewoźnika. Czy to jest import usług?

  Otrzymaliśmy fakturę za przelot pracownika na trasie Warszawa-Paryż. Dokument wystawił unijny przewoźnik, który wskazał na fakturze swój francuski numer VAT UE. Czy w tej sytuacji musimy rozliczyć import usług, jeśli faktura jest wystawiona na naszego pracownika, który nie prowadzi działalności gospodarczej?

  MF podnosi oprocentowanie obligacji skarbowych

  Ministerstwo Finansów podniosło preferencyjną marżę październikowych obligacji 2-letnich, których oprocentowanie wynika ze stopy referencyjnej NBP i marże dla obligacji 4-, 6-, 10 i 12-letnich, których oprocentowanie uzależnione jest od inflacji - poinformował resort.

  Sprawdzisz online salda i szczegóły rozliczeń z fiskusem. Usługa „Rozliczenia” już działa w e-Urzędzie Skarbowym

  Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa poinformowali 25 września 2023 r., że usługa „Rozliczenia” jest już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym. Usługa ta pozwala podatnikom i płatnikom zweryfikować salda i szczegóły rozliczeń z urzędem skarbowym.

  Kara 3 tys. zł za paragon na ladzie. Przepisy milczą, fiskus wręcza mandaty

  Trzy tysiące złotych - tyle miała zapłacić sprzedawczyni w jednej z lodziarni w Polsce, którą urząd skarbowy ukarał mandatem za położenie paragonu na ladzie sklepu. Kara została ostatecznie uchylona przez Krajową Administrację Skarbową. Jednak przepisy nie regulują sposobu wręczania paragonów konsumentom, co prowadzi do kuriozalnych sytuacji.

  Bezrobocie w Polsce. Sierpień 2023 w liczbach

  Główny Urząd Statystyczny przedstawił najnowsze dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec sierpnia 2023. Jak kształtują się te statystyki w porównaniu z poprzednimi miesiącami i co to oznacza dla rynku pracy?

  REKLAMA