REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym różni się działalność gospodarcza od działalności osobistej?

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, może również zarabiać w ramach działalności osobistej. W niektórych przypadkach przepisy wręcz wykluczają potraktowanie pewnych przychodów jako przychodów z działalności gospodarczej. Czym charakteryzuje się działalność osobista i w jaki sposób rozliczać przychody osiągane z takiej działalności?

 

Autopromocja

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Czym jest działalność wykonywana osobiście?


Działalność wykonywana osobiście, to działalność zarobkowa niemająca związku z umową o pracę lub z działalnością gospodarczą. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienia konkretne przypadki, które zaliczają się do tej kategorii. Do działalności osobistej należy zaliczyć przychody z tytułu:

- kontraktu menedżerskiego;

- umowy o dzieło lub zlecenia na rzecz osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej,

- umowy o dzieło lub zlecenie na rzecz właściciela nieruchomości lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora, przy czym usługi wykonywane są wyłącznie na potrzeby tej nieruchomości;

- działalności twórczej: publicystycznej, oświatowej, naukowej, artystycznej, literackiej i trenerskiej;

- konkursów naukowych, kulturowych, dziennikarskich i związanych ze sztuką;

- uprawiania sportu;

- stypendium sportowego;

- pełnienia funkcji sędziego na zawodach sportowych;

- działalności duchownych (z wyłączeniem umów o pracę);

- działalności społecznej lub obywatelskiej (wraz z odszkodowaniami za utracony zarobek);

- działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi,

- pełnienia funkcji członka zarządu, rady nadzorczej, komisji lub innych organów stanowiących osoby prawne (bez względu na sposób powoływania);

- udziału w komisjach powoływanych przez organy publiczne;

- czynności zleconych przez organy publiczne, jak również przez sąd i prokuraturę (jako biegłych, inkasentów lub płatników pod warunkiem, że nie prowadzą działalności gospodarczej i naliczają sobie wynagrodzenie).

Powyższa lista czynności nie oznacza dla przedsiębiorcy, że każda umowa zlecenie lub o dzieło należy do przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Jeśli przedsiębiorca w ramach firmy zajmuje się np. tworzeniem stron internetowych, to umowa o dzieło na taką czynność jest jak najbardziej przychodem z działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może jednak dodatkowo podpisać umowę o dzieło np. na poprowadzenie imprezy firmowej. Przedmiot takiej umowy nie może jednak pokrywać się z profilem działalności firmy.

W przypadku działalności twórczej:

- artystycznej,

- literackiej,

- naukowej,

- trenerskiej,

- oświatowej

- publicystycznej,

przedsiębiorca powinien złożyć zamawiającemu oświadczenie, jeśli wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, aby zamawiający mógł zostać zwolniony z poboru zaliczek na poczet podatku dochodowego oraz obowiązków ubezpieczeniowych.

Przedsiębiorca może również podpisać kontrakt menedżerski na zarządzanie innym przedsiębiorstwem lub zasiadać w radzie nadzorczej spółki, jednak przychody z tego tytułu należą do działalności wykonywanej osobiście i nie mogą być rozliczone w ramach działalności gospodarczej.


Nie wszystkie czynności mogą być potraktowane jako działalność gospodarcza


Przedsiębiorcy muszą uważać na przepis Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który określa, że nie można uznać za działalność gospodarczą takich czynności, które łącznie spełniają następujące warunki:

- odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat czynności oraz ich wykonywanie ponosi zlecający;

- czynności są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego;

- wykonujący czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Jeśli przedsiębiorca podpisuje umowę, w której znajdują się powyższe postanowienia, przychody z jej tytułu nie są przychodami firmy. Ponadto, podpisanie takiej umowy wiąże się z ryzykiem, że w przypadku kontroli zostanie uznana za ukrytą umowę o pracę. W takiej sytuacji urząd skarbowy może zwrócić się do sądu o przekwalifikowane podpisanej umowy na umowę o pracę i zażądać rozliczenia dochodów jak ze stosunku pracy.


Konsekwencje podatkowe działalności osobistej


Konsekwencje podatkowe związane z działalnością osobistą są dla przedsiębiorcy takie same, jak dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Małe zlecenia do kwoty 200 zł miesięcznie można rozliczyć ryczałtem, zaś pozostałe przychody rozlicza się na zasadach ogólnych (skalą podatkową).

W przypadku działalności wykonywanej osobiście, to zamawiający odprowadza zaliczki na podatek dochodowy (w przeciwieństwie do działalności gospodarczej). Umowy o dzieło nie wymagają zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, natomiast w przypadku umów zleceń płatnikiem składek na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne jest zamawiający. Dla umów zleceń i o dzieło stosuje się zryczałtowane koszty uzyskania przychodu w wysokości 20% i 50% (jeśli przedmiotem umowy są prawa autorskie). Istnieje możliwość ich podwyższenia, jeśli wykonawca udokumentuje, że faktycznie poniósł wyższe koszty.

Po zakończeniu roku podatkowego, zamawiający ma obowiązek wystawić PIT-11 do końca lutego. Przychody wyszczególnione w PIT-11 służą przedsiębiorcy do sporządzenia rozliczenia rocznego z działalności wykonywanej osobiście w zeznaniu rocznym PIT-37 lub PIT-36.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Infact

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA