Niemiecki urząd skarbowy wzywa do wyjaśnień w sprawie działalności gospodarczej (Gewerbe) – co zrobić
REKLAMA
REKLAMA
Polski urząd skarbowy współpracuje z Finanzamt
Polski urząd skarbowy zwraca się do podatników o udzielenie informacji związanych z wykonywaną działalnością, najczęściej w celu ustalenia miejsca i zakresu opodatkowania dochodów. Informacje pozyskiwane są niejednokrotnie w ramach współpracy międzynarodowej urzędów lub deklaracji składanych przez samych podatników.
REKLAMA
Wirtualne biuro w Niemczech i brak numeru podatkowego to przepis na kłopoty
Wiele osób prowadzi działalność gospodarczą w Niemczech, wynajmując tzw. wirtualne biuro, bez dochowania formalności w niemieckim urzędzie skarbowym (tj. np. bez nadanego numeru podatkowego, bez właściwego zgłoszenia firmy w niemieckim urzędzie skarbowym). O ile w początkowej fazie działalności sytuacja nie budzi zastrzeżeń — nadanie numeru podatkowego trwa około 3 miesięcy - o tyle długotrwałe prowadzenie w ten sposób firmy może być ryzykowne.
Wszystko działa dobrze... do pierwszej kontroli
Dość często podmioty oferujące usługę rejestracji firmy z najmem lokalu (wirtualne biuro) nie spełniają kryteriów umożliwiających w pełni legalne działanie firmy na terenie Niemiec, czego przejawem są późniejsze kontrole i wezwania niemieckiego lub polskiego urzędu skarbowego do złożenia wyjaśnień.
Co jest najczęstszą przyczyną takiej kontroli?
Najczęściej do kontroli dochodzi w momencie złożenia niemieckiej deklaracji podatku dochodowego — którą osoby prowadzące działalność na terenie Niemiec są co do zasady zobowiązane złożyć.
W najlepszej sytuacji — jeśli wszystkie formalności zostały dochowane — wystarczy przesłać odpowiednie dokumenty. Niekiedy jednak niemiecki urząd skarbowy stwierdza, że nie jest właściwy do opodatkowania dochodów i kieruje sprawę do wyjaśnienia przez polski urząd skarbowy i dalej do ZUS.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli otrzymaliśmy wezwanie do złożenia wyjaśnień ws. niemieckiej działalności gospodarczej i nie mamy pewności, czy zostały dochowane wszelkie formalności, przed udzieleniem odpowiedzi do urzędu skarbowego doradzamy kontakt z profesjonalnym podmiotem doradczym (niemiecki adwokat lub doradca podatkowy, wpisany na listę odpowiedniej niemieckiej Izby Zawodowej). Taki podmiot jest w stanie fachowo określić możliwe działania urzędów, a także wskazać rozwiązania mające na celu doprowadzenie formalności do stanu zgodnego z prawem. W razie potrzeby skontaktuje się również z niemieckim lub polskim urzędem w celu wyjaśnienia sytuacji.
O ile wiele spraw w Niemczech można zrealizować bez fachowej pomocy — o tyle w takiej sytuacji zdecydowanie odradzane jest działanie na własną rękę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat