REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabezpieczenia majątku przed wierzycielami: Rola i korzyści z fundacji rodzinnej

Zabezpieczenia majątku przed wierzycielami: Rola i korzyści z fundacji rodzinnej
Zabezpieczenia majątku przed wierzycielami: Rola i korzyści z fundacji rodzinnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W rzeczywistości zmiennych warunków ekonomicznych i finansowych, wielu przedsiębiorców i osób prywatnych poszukuje skutecznych sposobów ochrony swojego majątku, w tym przed potencjalnymi roszczeniami wierzycieli. Jednym z narzędzi, które zyskuje coraz większą popularność w tej dziedzinie, jest fundacja rodzinna. W Polsce fundacja rodzinna stała się nie tylko sposobem na zarządzanie majątkiem, ale także skutecznym mechanizmem zabezpieczającym. W niniejszym artykule omówimy rolę oraz korzyści wynikające z ustanowienia fundacji rodzinnej jako instrumentu ochrony majątku przed wierzycielami.

Korzyści wynikające z ustanowienia fundacji rodzinnej

Ustanowienie fundacji rodzinnej jako formy zabezpieczenia majątku niesie za sobą szereg korzyści dla osób fizycznych oraz rodzinnych przedsiębiorstw. Jedną z głównych zalet jest możliwość transferu majątku do fundacji, zachowując jednocześnie kontrolę nad nim poprzez sprawowanie funkcji zarządczych. W ten sposób osoba zakładająca fundację może nadal korzystać z majątku, np. poprzez korzystanie z dochodów z funduszy fundacji czy dysponowanie nieruchomościami przekazanymi na jej cele.

Autopromocja

Ponadto fundacja rodzinna może być skutecznym narzędziem planowania sukcesji, umożliwiając przekazanie majątku kolejnym pokoleniom w sposób kontrolowany i zminimalizowany pod kątem ryzyka ewentualnych roszczeń wierzycieli. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu struktury fundacji, możliwe jest zachowanie ciągłości działań biznesowych oraz ochrona przed utratą majątku w przypadku nieprzewidzianych sytuacji finansowych.

 

Rola fundacji rodzinnej w zabezpieczeniu majątku

Fundacja rodzinna, będąca formą organizacji non-profit, może pełnić istotną rolę w ochronie majątku przed roszczeniami. Głównym celem ustanowienia fundacji rodzinnej jest zabezpieczenie majątku na potrzeby przyszłych pokoleń, ale również chronienie go przed ewentualnymi zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak wierzyciele czy roszczenia spadkobiercze.

Jednym z najważniejszych aspektów fundacji rodzinnej jako narzędzia ochronnego jest fakt, że majątek przekazany na jej cele przestaje być własnością osób fizycznych, które go utworzyły. Dzięki temu, w przypadku ewentualnych roszczeń wierzycieli, fundacja rodzinna może stanowić barierę chroniącą majątek przed egzekucją.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Zakres odpowiedzialności fundacji rodzinnej 

Fundacja rodzinna co do zasady odpowiada za zobowiązania związane z osobą fundatora i jest to odpowiedzialność solidarna. Obejmuje ona zobowiązania fundatora, które powstały przed ustanowieniem fundacji rodzinnej. Uprzywilejowaniu podlegają zobowiązania z tytułu obowiązku alimentacyjnego, ponieważ w przypadku obowiązku alimentacyjnego fundacja rodzina może ponosić odpowiedzialność za zobowiązania powstałe zarówno przed ustanowieniem fundacji, jak też po jej ustanowieniu. 

Istotną niedogodność w dochodzeniu roszczeń wobec fundacji rodzinnej za zobowiązania fundatora stanowi brak informacji o jego osobie w rejestrze fundacji rodzinnych. Co więcej, na obecną chwilę dostęp do, co prawda, jawnego rejestru fundacji rodzinnych, jest możliwy jedynie w siedzibie Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, nie istnieje bowiem zdalny dostęp do rejestru. 

Może więc okazać się, że wierzyciele niejednokrotnie będą występować z roszczeniami wobec niewypłacalnego fundatora, nie wiedząc, że źródłem braku majątku po jego stronie jest wniesienie go do fundacji rodzinnej. Może to prowadzić nawet do tego, że zaspokojenie wierzyciela zostanie udaremnione. 

Warto pamiętać także, że stosownie do przepisów o fundacji rodzinnej mienie fundacji rodzinnej może mieć cztery źródła pochodzenia: wniesienie przez fundatora w momencie ustanowienia fundacji, darowizna, spadkobranie oraz wzrost wartości mienia w związku z zarządem fundacji. W efekcie uzupełnienie przez fundatora za jego życia mienia działającej fundacji rodzinnej powinno odbywać się wyłącznie w drodze darowizny. Zasilenie majątku fundacji rodzinnej w drodze darowizny, jeżeli miało ono na celu zaszkodzenie wierzycielom lub uniemożliwienie im zaspokojenia roszczeń, może być zwalczane w drodze skargi pauliańskiej, pozwalającej podważyć skutki takiego rozporządzenia fundatora. Dochodzenie roszczeń wobec fundacji rodzinnej w tym trybie także może być jednak znacznie utrudnione, z uwagi na niejawność tego rodzaju rozporządzeń. 

Wcale względniejsze dla wierzycieli nie jest dochodzenie roszczeń za zobowiązania fundatora powstałe przed założeniem fundacji wobec fundacji rodzinnej powołanej w testamencie. Pomijając wcześniej wskazane trudności natury informacyjnej wynikającej ze sposobu prowadzenia rejestru, na przeszkodzie w skutecznym dochodzeniu roszczeń wobec fundacji – spadkobiercy może stać fakt, że fundacja rodzinna ustanowiona w testamencie może być wpisana do rejestru do dwóch lat od ogłoszenia testamentu. Liczenie okresu dwóch lat od ogłoszenia testamentu, nie zaś od otwarcia spadku (śmierci fundatora) może sprawiać, że z uwagi na upływ terminu przedawnienia dochodzenie przez wierzycieli roszczeń za zobowiązania fundatora wobec tak powołanej fundacji może być iluzoryczne. 

Podsumowanie

W obliczu zwiększającej się niepewności ekonomicznej i finansowej, posiadanie skutecznych zabezpieczeń majątkowych staje się priorytetem dla wielu osób i przedsiębiorstw. Fundacja rodzinna, ze względu na swoją specyficzną strukturę i cele, może stanowić efektywne narzędzie ochronne przed roszczeniami wierzycieli. Dzięki możliwości przeniesienia majątku do fundacji, zachowując jednocześnie pewną kontrolę nad nim, osoby fizyczne mogą skutecznie zabezpieczyć swoje aktywa na potrzeby przyszłych pokoleń, jednocześnie minimalizując ryzyko utraty majątku w wyniku egzekucji lub innych roszczeń wierzycieli. Warto podkreślić, że ustanowienie fundacji rodzinnej wymaga starannej analizy i planowania pod kątem indywidualnej sytuacji oraz potrzeb, dlatego zawsze warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem czy doradcą podatkowym przed podjęciem decyzji w tej materii.

Mateusz Chmura, radca prawny, Chmura i Partnerzy Radcowie Prawni sp. p. 

Kontakt do autora znajdziesz tu: chmuralegal.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA