REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Darowizna dla fundacji rodzinnej - skutki podatkowe
Darowizna dla fundacji rodzinnej - skutki podatkowe
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów przekazania mienia na rzecz fundacji rodzinnej jest wykonanie darowizny. Co do zasady taka darowizna może być neutralna podatkowo. Poniższa analiza obejmuje swoim zakresem zdarzenie, w ramach którego na rzecz fundacji rodzinnej dokonywana jest darowizna nieruchomości, zaś darczyńcą jest osoba będąca fundatorem obdarowanej fundacji rodzinnej.

Podatek od spadków i darowizn

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 Ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatkiem tym opodatkowane jest nabycie przez osoby fizyczne własności m. in. rzeczy i praw znajdujących się na terytorium RP w drodze darowizny. Fundacja rodzinna jest natomiast osobą prawną, w związku z czym nabycie przez nią własności rzeczy ani praw nie będzie opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn w ogóle – ponadto odpowiednie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalniają z opodatkowania tym podatkiem m. in. świadczenia uzyskiwane od fundacji rodzinnej przez beneficjentów w ramach świadczeń w rozumieniu ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej.

Autopromocja

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 1) lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych opodatkowana tym podatkiem jest czynność cywilnoprawna w postaci umowy darowizny w zakresie części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy. W analizowanym przypadku przedmiotem darowizny jest nieruchomość – na obdarowaną fundację rodzinną przechodzi własność nieruchomości, nie są na jej rzecz przenoszone długi, ani ciężary, ani też zobowiązania darczyńcy. Transakcja ta nie będzie więc opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1 pkt 25) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od podatku zwalnia się fundację qrodzinną. Ustawa o CIT wymienia cztery wyjątki od reguły zwolnienia z podatku, są to: 
1) wyjątek dotyczący podatku dochodowego od przychodów z budynków (art. 24b Ustawy o CIT), 
2) podatku od świadczeń fundacji rodzinnej wypłacanych na rzecz beneficjentów zgodnie z przepisem art. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, wypłaty mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej i świadczenia w postaci ukrytych zysków (art. 24q Ustawy o CIT), 
3) podatku od działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony przepisem art. 5 Ustawy o fundacji rodzinnej oraz 
4) podatku od osiąganych przez fundację rodzinną przychodów z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa lub składniki majątku służące prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem. 

W związku z powyższym otrzymanie przez fundację rodzinną darowizny jest neutralne podatkowo w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Podatek od towarów i usług (VAT)

Analizując opodatkowanie podatkiem VAT transakcji darowizny nieruchomości na rzecz fundacji rodzinnej dokonanej przez jej fundatora należy w pierwszej kolejności ustalić, czy darczyńca działa jako podatnik VAT. Jeśli darczyńca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej i dokonuje darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nieruchomości będących jego własnością, to taka transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Podobnie w sytuacji, w której darczyńca co prawna prowadzi działalność gospodarczą, ale nieruchomości darowane na rzecz fundacji rodzinnej wykorzystywane były do działalności gospodarczej. W przypadku, gdy darczyńca prowadzi działalność gospodarczą, a nieruchomości będące przedmiotem darowizny wykorzystywane były przez niego do działalności gospodarczej, to transakcja ta opodatkowana jest podatkiem VAT tak jak sprzedaż – wynika to z przepisu art. 7 ust. 2 pkt 2) ustawy o podatku od towarów i usług. Jednakże analizując transakcję obejmującą nieruchomości należy każdorazowo zweryfikować, czy transakcja ich dotycząca nie będzie zwolniona od podatku VAT na innej podstawie, na przykład w przypadku sprzedaży nieruchomości po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia – w takim przypadku należy dokonać korekty podatku naliczonego u darczyńcy.

Kamil Skurski, aplikant radcowski

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA