REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2015 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2015 r.
Zgłoszenia INTRASTAT - progi statystyczne na 2015 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

System INTRASTAT to system statystyki obejmujący handel pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Od przystąpienia Polski do UE niektóre przedsiębiorstwa zobowiązane są do składania deklaracji INTRASTAT. Sprawdź, jakie progi statystyczne dla podmiotów realizujących obroty z krajami Unii Europejskiej obowiązują w 2015 roku.

REKLAMA

Autopromocja

Przekazywanie informacji na potrzeby systemu INTRASTAT

Zgodnie z przepisami prawa celnego osobą zobowiązaną do przekazywania informacji w ramach systemu INTRASTAT jest osoba fizyczna lub osoba prawna, a także jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która jest podatnikiem VAT i realizuje wymianę towarową z krajami Unii Europejskiej.

Obowiązek przekazywania informacji dotyczy tych podmiotów, których wartość przywozu lub wywozu przekracza ustalone i ogłoszone przez Prezesa GUS wartości tzw. progów statystycznych publikowanych corocznie w programie badań statystycznych statystyki publicznej wprowadzanym w formie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów.

Progi statystyczne na 2015 r. dla podmiotów realizujących obroty z krajami Unii Europejskiej zostały ustalone w następującej wysokości:

- próg podstawowy:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

dla przywozu 3.000.000 zł

dla wywozu 1.500.000 zł

- próg szczegółowy:

dla przywozu 42.000.000 zł

dla wywozu 76.000.000 zł

Podmiot jest zobowiązany do wypełniania deklaracji INTRASTAT, jeśli:

REKLAMA

- wartość dokonanych przez ten podmiot przywozów lub wywozów towarów w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy przekroczyła wartość określoną odpowiednio dla ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy progu podstawowego w przywozie lub w wywozie;

- wartość dokonanych przez ten podmiot przywozów lub wywozów towarów przekroczyła w danym roku sprawozdawczym wartość określoną dla ustalonego na dany rok sprawozdawczy progu podstawowego w przywozie lub w wywozie. W tym przypadku osoba zobowiązana dokonuje zgłoszeń INTRASTAT poczynając od zgłoszenia INTRASTAT za okres sprawozdawczy, w którym wartość dokonanych przywozów albo wywozów towarów przekroczyła wartość określoną dla odpowiedniego statystycznego progu podstawowego.

Zobacz wskaźnik: INTRASTAT w 2015 r.

Podmiot, którego wartość obrotów zawiera się pomiędzy wartością progu podstawowego a wartością progu szczegółowego, wypełnia następujące pola na deklaracji INTRASTAT:

1

Okres sprawozdawczy

2

Rodzaj deklaracji

3

Kod izby celnej, do której adresowana jest deklaracja INTRASTAT

4

Odbiorca - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie albo Nadawca - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w wywozie

5

Przedstawiciel - w przypadku dokonywania zgłoszenia INTRASTAT przez przedstawiciela

6

Łączna wartość fakturowa w PLN

8

Łączna liczba pozycji

9

Numer pozycji

10

Opis towaru

11

Kod kraju wysyłki - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie albo "Kod kraju przeznaczenia" - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w wywozie

13

Kod rodzaju transakcji

14

Kod towaru

16

Kod kraju pochodzenia - w przypadku zgłoszenia INTRASTAT w przywozie

17

Masa netto (w kg) 

18

Ilość w uzupełniającej jednostce miary

19

Wartość fakturowa w PLN

21

Wypełniający

Natomiast zwolniony jest z wypełniania następujących pól na deklaracji INTRASTAT:

7 - Łączna wartość statystyczna w PLN

12 - Kod warunków dostawy

15 - Kod rodzaju transportu

20 - Wartość statystyczna w PLN

Podmioty, które nie mają obowiązku wypełniania powyższych pól na deklaracji INTRASTAT powinny pozostawić te pola puste. Nie należy ich wypełniać żadnymi znakami.

Jeżeli w zgłoszeniu INTRASTAT znajduje się pozycja, której przedmiotem jest towar podlegający uszlachetnianiu czynnemu lub biernemu (przywożony lub wywożony do uszlachetniania lub po uszlachetnianiu) podmiot zobligowany jest również do wypełnienia pola 20 - "Wartość statystyczna w PLN" i 7 - "Łączna wartość statystyczna w PLN" nawet w przypadku, gdy wartość jego przywozów/wywozów nie przekracza wartości progu szczegółowego.

Podmiot, którego wartość przywozów bądź wywozów przekroczyła próg szczegółowy, jest zobowiązany do wypełniania wszystkich pól na deklaracji INTRASTAT.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015


Składanie deklaracji INTRASTAT

REKLAMA

Organem celnym właściwym miejscowo w sprawach zgłoszeń INTRASTAT, w tym w sprawach wezwań, upomnień i postępowań w sprawie kary pieniężnej jest Dyrektor Izby Celnej w Szczecinie. Zatem wszelkie sprawy związane z dokonywaniem zgłoszenia INTRASTAT należy załatwiać w Wydziale INTRASTAT Izby Celnej w Szczecinie .

Zgłoszenia INTRASTAT należy dokonać w formie elektronicznej – w postaci pliku XML zgodnego ze specyfikacją elektronicznych zgłoszeń INTRASTAT. Złożenie zgłoszenia w formie pisemnej, tzw. „papierowego", jest dopuszczalne jedynie w uzasadnionych przypadkach, po uprzednim poinformowaniu organu celnego.

Aby ułatwić osobom zobowiązanym samodzielne tworzenie zgłoszeń elektronicznych, na stronie internetowej Ministerstwa Finansów został udostępniony bezpłatny program ist@t2 , służący do generowania zgłoszeń INTRASTAT w wymaganym formacie.

Elektroniczne zgłoszenia INTRASTAT mogą być przekazywane przy wykorzystaniu następujących kanałów komunikacji elektronicznej:

- strony internetowej: https://www.celina.krakow.uc.gov.pl/Intrastat/ ,

- poczty elektronicznej: pwk@celina.mofnet.gov.pl ,

- na zewnętrznym nośniku danych (wyłącznie tryb awaryjny).

Okresem sprawozdawczym na potrzeby INTRASTAT jest miesiąc kalendarzowy, w trakcie którego dokonano wewnątrzwspólnotowej wymiany towarowej (wywozu lub przywozu towarów). Istnieje możliwość przekazywania informacji obejmującej okres krótszy niż miesiąc w formie deklaracji częściowej, jednak te częściowe informacje muszą łącznie obejmować cały miesięczny okres sprawozdawczy.

Zgłoszenie INTRASTAT za dany okres sprawozdawczy powinno być dokonane nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po okresie, którego dotyczy deklaracja INTRASTAT. Ostatnie zgłoszenie częściowe za dany okres sprawozdawczy musi być dokonanie nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po okresie, którego dotyczy deklaracja INTRASTAT.

Podmiot zobowiązany do dostarczania danych może wypełnić ten obowiązek osobiście lub przez przedstawiciela. Upoważnienie powinno zostać sporządzone w formie pisemnej. Przedstawicielem takim może być: pracownik podmiotu zobowiązanego lub jego prokurent, agent celny, adwokat, radca prawny oraz doradca podatkowy. Jednak zawsze odpowiedzialność za kompletność i poprawność składanych deklaracji INTRASTAT spoczywa na podmiocie zobowiązanym.

Korekta deklaracji INTRASTAT

Informacje przekazane przez podmiot zobowiązany do składania deklaracji INTRASTAT mogą okazać się błędne (nieprawidłowości może zauważyć sam podmiot lub mogą one zostać wykryte w trakcie kontroli danych w systemie informatycznym). W takiej sytuacji istnieje konieczność dokonania korekty przesłanej uprzednio informacji. Korekta musi być zgodna z przyjętymi wymogami.

Korekta deklaracji INTRASTAT może polegać na:

- zamianie deklaracji INTRASTAT, powodującej zastąpienie w całości uprzednio przysłanej deklaracji INTRASTAT,

- zmianie poszczególnych danych w pozycji lub pozycjach deklaracji INTRASTAT,

- anulowaniu pozycji deklaracji INTRASTAT,

- dodaniu nowych pozycji w deklaracji INTRASTAT.

Korekta może zostać dokonana na odpowiednim formularzu "DEKLARACJA INTRASTAT - PRZYWÓZ" lub "DEKLARACJA INTRASTAT - WYWÓZ" lub w formie elektronicznej. Uchylanie się od składania korekt podlega sankcjom karnym.


Korekty zgłoszenia INTRASTAT nie dokonuje się w następujących przypadkach:

- podana wartość w polu nr 19 ("wartość fakturowa w PLN") lub 20 ("wartość statystyczna w PLN") zmieniłaby się w wyniku korekty nie więcej niż o równowartość 1000 euro,

- Dane podane w polu 17 ("Masa netto (w kg)") lub 18 ("Ilość w uzupełniającej jednostce miary") zmieniłyby się w wyniku korekty nie więcej niż o 5%,

- dane, które miałyby podlegać korekcie w polach 10 - 18 zgłoszenia dotyczą towaru, dla którego w polu 19 lub 20 zgłoszenia wskazano wartość równą lub niższą od równowartości 1000 euro.

Nie podlegają korekcie dane w polach 1 - 9 i 21 zgłoszenia INTRASTAT.

Regulacje CFC - niezgodne z Konstytucją i prawem UE?

Po upływie 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym wystąpił okres sprawozdawczy, w którym przesłano deklarację INTRASTAT wymagającą korekty, nie należy dokonywać korekty tej deklaracji.

Kary za brak zgłoszenia INTRASTAT

Obowiązuje system kar, który może być zastosowany przez administrację celną w przypadku, gdy podmiot uchyla się od wypełnienia obowiązku sprawozdawczego.

W przypadku, gdy podmiot zobowiązany nie dokona zgłoszenia INTRASTAT lub uczyni to w nieprawidłowy sposób administracja celna ma prawo do trzykrotnego pisemnego upomnienia.

Na osobę zobowiązaną, która mimo trzykrotnego upomnienia nie dokona zgłoszenia INTRASTAT lub stosownej korekty zgłoszenia, którego upomnienie dotyczy, organ celny może nałożyć karę pieniężną w wysokości 3 000 PLN za 1 okres sprawozdawczy w odniesieniu do każdego rodzaju obrotu.

Termin uiszczenia należności z tytułu wyżej wymienionej kary wynosi 10 dni od daty doręczenia decyzji o jej nałożeniu przez organ celny.


Podstawa prawna:

- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2015 (Dz. U. z 2015, poz. 156) 

- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 listopada 2010 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT (Dz.U. Nr 216, poz. 1422)

- Ustawa - Prawo celne z dnia 19 marca 2004 r. (Rozdział 8 - Ewidencja i statystyka dotycząca obrotu towarowego z państwami członkowskimi Wspólnoty) (Dz.U. Nr 68, poz. 622 z dnia 19 marca 2004 r.)

Oprac. Adam Kuchta na podstawie GUS i MF

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PKWiU 2025 - będzie nowa klasyfikacja statystyczna wyrobów i usług

W wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano niedawno Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Nowa PKWiU 2025 zastąpi obecnie obowiązującą PKWiU 2015.

Bezpłatny webinar: Rozliczanie branży budowlanej i deweloperskiej. Jak uniknąć najczęstszych błędów?

Branża budowlana i deweloperska to sektory, w których każdy szczegół w rozliczeniach finansowych ma znaczenie, a konsekwencje popełnianych błędów mogą być daleko idące. Zarówno w księgach rachunkowych, jak i w rozliczeniach podatkowych precyzyjna klasyfikacja realizowanych prac jest kluczowa.

Usługi dietetyczne są zwolnione z VAT. Ale nie te świadczone na rzecz osób zdrowych. Dlaczego?

Usługi dietetyczne, które nie korzystają ze zwolnienia przedmiotowego (związanego z celem medycznym), w szeregu przypadków nie mogą również korzystać ze zwolnienia podmiotowego (limit obrotów do 200 000 zł rocznie). Oznacza to, że dietetycy świadczący usługi doradztwa w zakresie dietetyki (konsultacji indywidualnych) opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako czynni podatnicy VAT, niezależnie od wysokości swoich obrotów i doliczać do ceny swoich usług netto podatek VAT w stawce 23%. Problem w tym, że wiele usług dietetyków ma charakter złożony (szkolenia z zakresu diet, podawanie w internecie pakietów diet dla osób zaliczanych do określonych kategorii wiekowych itp). Dlaczego usługi dietetyków świadczone na rzecz osób zdrowych nie korzystają ze zwolnienia z VAT wyjaśnił WSA w Gliwicach w wyroku z 29 stycznia 2025 r.

Niższe grzywny za niektóre przestępstwa skarbowe od 2026 roku. Nowelizacja Kks i Ordynacji podatkowej przyjęta przez rząd

W dniu 27 maja 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny skarbowy (kks) oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu uproszczenie administracyjnych obowiązków podatkowych oraz złagodzenie kar za przestępstwa skarbowe, które nie powodują bezpośrednich strat w podatkach.

REKLAMA

JPK_KR_PD już nadchodzi – nowy obowiązek dla podatników CIT. Czy Twoja firma jest gotowa?

Nowy plik JPK_KR_PD to nie tylko kolejne wymaganie fiskusa, ale prawdziwa rewolucja w raportowaniu księgowym. Od 2025 roku obowiązek ten obejmie duże firmy, od 2026 – podmioty zobowiązane do przesyłania ewidencji JPK VAT, a od kolejnego roku – pozostałych podatników CIT. Zmiany w planie kont, nowe struktury danych, testy, audyty – przygotowań jest sporo, a czasu coraz mniej. Zobacz, co musisz zrobić, by nie obudzić się z ręką w księgowym chaosie.

Kiedy członek rodziny współpracujący przy rodzinnym biznesie musi być zgłoszony do ZUS?

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada obowiązek zgłoszenia do ZUS i odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne osób współpracujących z osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność i z szeroko rozumianymi zleceniobiorcami. Podobnie czyni ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego. Analizy wymaga zatem, kto spełnia definicję takiej osoby współpracującej i czy jej sytuacja uzależniona jest od formy tej współpracy - umownej bądź bezumownej. Spory z ZUS w przedmiocie obowiązku objęcia osób współpracujących ubezpieczeniami społecznymi trafiają aż do Sądu Najwyższego, warto więc wziąć pod uwagę również aktualne orzecznictwo w tej materii.

Francuska Administracja Celna wprowadza nowy system Obligatoryjnej Koperty Logistycznej (ELO). Co muszą wiedzieć przewoźnicy? Uproszczenie procedur dla kierowców

ELO to cyfrowe rozwiązanie, które usprawni proces odprawy celnej na granicy między Francją a Wielką Brytanią. Jest to francuski odpowiednik GMR - system będzie wymagać utworzenia jednej elektronicznej „koperty logistycznej” dla każdego pojazdu, zawierającej wszystkie niezbędne dane celne oraz deklaracje bezpieczeństwa.

Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

REKLAMA

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

REKLAMA