| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Rachunek bankowy firmy - obowiązki przedsiębiorcy

Rachunek bankowy firmy - obowiązki przedsiębiorcy

Prowadzenie rozliczeń w sposób bezgotówkowy jest nie tylko wolnym wyborem prowadzących działalność gospodarczą, lecz w niektórych przypadkach również obowiązkiem regulowanym przepisami prawa, m.in. ustawą o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, Ordynacją podatkową, ustawą o VAT, Prawem dewizowym oraz ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych.

Artykuł pochodzi z

Rachunek bankowy jest najwygodniejszą formą przeprowadzania rozliczeń bezgotówkowych. Zapłata przelewem bankowym ma swoje zalety, gdyż zawsze pozostawia ślad po dokonaniu transakcji. W razie niedotrzymania umowy lub utraty pokwitowania nie ma problemu z udowodnieniem, że zapłata nastąpiła.

Zdarzają się przypadki sądowych sporów o zapłatę, gdy pozwany kontrahent twierdzi, że zapłacił gotówką, ale nie ma pokwitowania, co stawia go w trudnej sytuacji. Na fakturze nie zawsze znajduje się adnotacja „zapłacono gotówką”. Często informacja „sposób zapłaty – gotówką” nie jest równoznaczna z tym, że zapłata faktycznie miała miejsce. Jeśli dochodzi do sporu sądowego, wówczas to na pozwanym dłużniku spoczywa ciężar udowodnienia, że spełnił swój obowiązek.

Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Obowiązek informowania urzędu skarbowego o rachunkach bankowych

O posiadanych rachunkach bankowych i zmianach w tym zakresie przedsiębiorca ma obowiązek informowania właściwych urzędów skarbowych. Wynika to z ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (art. 5 ust. 3, ust. 4, art. 5a). Podatnicy są zobligowani do złożenia oświadczenia na specjalnych formularzach podczas rejestracji działalności gospodarczej lub podczas aktualizacji tej informacji.

Przedsiębiorcy (osoby fizyczne) zgłaszają rachunki bankowe we wniosku do CEIDG za pośrednictwem urzędu gminy (miasta), który następnie w ramach tzw. jednego okienka przesyła informacje o nich do urzędów skarbowych.

Osoby fizyczne prowadzące działalność, niebędące przedsiębiorcami, zgłaszają rachunki bankowe na formularzu NIP-7.

Natomiast osoby prawne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące podatnikiem lub płatnikiem – na formularzu NIP-2.

Urząd skarbowy informujemy jedynie o „posiadanych rachunkach bankowych”, tj. o numerach tych rachunków.

Organy podatkowe nie mają prawa domagać się od przedsiębiorcy przedstawienia do wglądu umowy o prowadzenie rachunku bankowego, co często czynią.

Obowiązek posługiwania się rachunkiem bankowym w działalności gospodarczej

W zakresie wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca ma obowiązek posługiwania się rachunkiem bankowym zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jest w nim mowa o trzech warunkach, po spełnieniu których należy uznać, że mamy do czynienia z dokonywaniem lub przyjmowaniem płatności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej:

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »