reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Firmowe płatności powyżej 15 tys. zł tylko przez rachunek bankowy – od 1 stycznia 2017 r.

Firmowe płatności powyżej 15 tys. zł tylko przez rachunek bankowy – od 1 stycznia 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r. płatności realizowane przez firmy, których wysokość przekracza 15 tys. zł, będą mogły być dokonywane tylko za pośrednictwem rachunku płatniczego, w przeciwnym wypadku nie będzie można ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

O tym, żeby obniżyć limit płatności dokonywanych gotówką oraz wprowadzić sankcje, które zmusiły my przedsiębiorców do przestrzegania tych przepisów mówiło się już od jakiegoś czasu.

Nowelizacje ustaw o PIT i CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zakładające wprowadzenie nowego limitu, zostały już podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Pamiętajmy, że limit ten obowiązuje w przypadku gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 tys. zł. Natomiast transakcje w walutach obcych będą przeliczane na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Jak jest w obecnym stanie prawnym?

Obecnie limit płatności bezgotówkowych wynosi  15.000 euro - równowartość w złotych przeliczana według kursu na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego transakcję.  Dokonanie zapłaty zobowiązań w formie płatności bankowych przekraczających limit 15.000 euro, jest warunkiem m.in. ubiegania się o skrócenie terminu zwrotu podatku VAT przez urząd skarbowy (25 dni zamiast 60, 60 dni zamiast 180).

Od 2017 r. stratę podatkową przedsiębiorca rozliczy w ciągu 15 lat?

Prawo dewizowe przewiduje dodatkowy obowiązek – krajowe i zagraniczne rozliczenia dewizowe należy dokonywać za pośrednictwem banku, gdy kwota przekazu albo rozliczenia przekracza 15.000 euro (przeliczana wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego tę operację).  Nie ma innych sankcji za nieprzestrzeganie tych przepisów.

Natomiast zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy nie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego - obowiązuje od 1 stycznia 2017 roku.

Uzasadnienie wprowadzonych zmian

Zgodnie z uzasadnieniem Kancelarii Prezydenta wprowadzane zmiany mają zwiększyć pewność i przejrzystość obrotu gospodarczego. Mają także zapobiegać nierealizowaniu przez przedsiębiorców w należyty sposób obowiązków podatkowych, w tym również poprzez niewykazywanie rzeczywistych osiąganych dochodów z prowadzonej działalności. Efektem zmian powinno być także ograniczenie fikcyjnych transakcji, często prowadzących do wyłudzenia VAT.

Wyższy limit przychodów dla pkpir od 1 stycznia 2017 r.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów już w 16 krajach Unii Europejskie wprowadzono niższe progu dla rozliczeń gotówkowych. Regulacje obniżające maksymalne progi kwotowe dla dokonywania płatności gotówkowych wprowadziła m.in. Francja (3 tys. euro), Portugalia (1 tys. euro), Węgry (5 tys. euro), Hiszpania (2,5 tys. euro), Bułgaria (5 tys. euro), Grecja (1 tys. euro).

Autor: Magdalena Podgórska

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zdjęcia

Firmowe płatności powyżej 15 tys. zł tylko przez rachunek bankowy – od 1 stycznia 2017 r. /fot. Fotolia
Firmowe płatności powyżej 15 tys. zł tylko przez rachunek bankowy – od 1 stycznia 2017 r. /fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama