reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Więcej podmiotów uprawnionych do uproszczonej księgowości od 2017 r.

Więcej podmiotów uprawnionych do uproszczonej księgowości od 2017 r.

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Przewiduje on poszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do korzystania z tzw. księgowości uproszczonej. Zmiany miałyby zacząć obowiązywać już od 2017 r.

Poszerzenie katalogu podmiotów, uprawnionych do korzystania z tzw. księgowości uproszczonej ułatwiłoby zakładanie nowych przedsiębiorstw, również w postaci oddziałów firm zagranicznych oraz organizacji pozarządowych. Umożliwiłoby obecnie funkcjonującym przedsiębiorcom zwiększenie nakładu czasu i środków angażowanych w produktywną działalność (zamiast śledzenia meandrów prawa podatkowego), oraz przyjmowania innych form prawnych, do których dotychczas zniechęcał obowiązek prowadzenia pełnej księgowości.

Większość małych i nowo tworzonych przedsiębiorstw wybiera takie formy działalności, które pozwalają na prowadzenie uproszczonej rachunkowości. Takie formy organizacyjne, jak spółka jawna czy spółka cywilna osób fizycznych często uniemożliwiają rozwój przedsiębiorstwa powyżej pewnego pułapu, choćby ze względu na kwestie osobistej odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorstwa.

Wyższy limit przychodów dla pkpir od 1 stycznia 2017 r.

Projektowana regulacja umożliwiłaby stosowanie księgi przychodów i rozchodów spółkom handlowym i spółkom cywilnym osób prawnych o niskich przychodach. Jest to istotne zwłaszcza dla przedsiębiorstw nowych lub reorganizujących się. Umożliwi przedsiębiorcom skupienie się na podstawowej działalności, budowie kontaktów biznesowych, organizowaniu produkcji, szkoleniu pracowników w pierwszym roku lub dwóch działalności. Będzie również zachętą do tworzenia przedsiębiorstw w formie spółek handlowych przez podmioty zagraniczne, dla których dodatkową barierę stanowi konieczność poruszania się w obcym systemie prawnym w obcym języku. W momencie rozwoju działalności, którego umowną granicą jest roczny przychód netto 1 200 000 euro, przedsiębiorstwa przejdą na prowadzenie pełnej księgowości (zatrudniając wykwalifikowanych księgowych lub firmy zewnętrzne), co umożliwi dokładną kontrolę ich finansów nie tylko przez Urząd Skarbowy, ale również pozostałych interesariuszy (np. nowych wspólników, potencjalnych pożyczkodawców).

Oprac. Alicja Fal

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama