Najczęstsze błędy w rachunkowości
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nietrudno o pomyłkę i przykre konsekwencje
Zdarza się, że brak doświadczenia w prowadzeniu rachunkowości i nieznajomość aktualnych zmian w przepisach podatkowych sprawia, że przedsiębiorcy mają nierzadko problemy z odpowiednią ewidencją zdarzeń księgowych. Pośpiech i traktowanie rachunkowości jako sprawy drugorzędnej powodują, że nietrudno wówczas o pomyłkę. Oprócz błędów merytorycznych pojawiających się w obliczeniach do najczęstszych potknięć przedsiębiorców należą także nieuprawnione wrzucanie w koszty uzyskania przychodu niektórych wydatków, jak również rozliczanie ich w nieodpowiednich okresach.
Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)
Ponadto pojawiają się także problemy z odpisami amortyzacyjnymi, zapominanie o terminowym składaniu deklaracji oraz zbyt krótki okres przechowywania dowodów księgowych. Niestety, błędy w księgowości mogą skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami. Nasza nieuwaga może mieć skutki w postaci grzywny bądź naliczenia odsetek za zwłokę. Każdy przedsiębiorca odpowiada za nieprawidłowości w rachunkowości swojej firmy na podstawie przepisów karnoskarbowych.
Błędy w rozliczaniu VAT-u
Do jednych z najczęściej popełnianych błędów w rachunkowości należą te w rozliczaniu podatku VAT. Największy problem pojawia się w przypadku wrzucania poniesionych wydatków w koszty uzyskania przychodu. Zdarza się, że nie wiemy, co może stanowić koszt podatkowy, a co nie, i od czego możemy odliczyć podatek VAT. Dlatego też bardzo ważne jest oddzielenie wydatków osobistych od firmowych. Uznane za koszt mogą być tylko te, które są bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto należy pamiętać o tym, że nie od wszystkich wydatków stanowiących koszt podatkowy możemy odliczyć podatek VAT. Takim kosztem jest na przykład zakup paliwa do samochodów o przeznaczeniu mieszanym, od którego możemy odliczyć wyłącznie 50% VAT-u. Co więcej, często zdarza się, że przedsiębiorcy zapominają o terminowym złożeniu deklaracji VAT oraz o zapłacie podatku.
Zmiana polityki rachunkowości w wyniku nowelizacji ustawy o rachunkowości z 23 lipca 2015 r.
Nie dajesz rady sam? Znajdź biuro rachunkowe!
Przy prowadzeniu małej działalności gospodarczej samodzielne prowadzenie księgowości nie powinno sprawiać dużych problemów. Jednakże gdy dowodów księgowych jest dużo i coraz częściej pojawiają się skomplikowane operacje rachunkowe, warto wówczas zatrudnić księgowego bądź zlecić prowadzenie księgowości biuru rachunkowemu. Dzięki powierzeniu opieki nad naszymi księgami rachunkowymi specjalistom możemy mieć pewność, że finanse naszej firmy będą zawsze pod fachową kontrolą. Co więcej, oddając księgowość w ręce biura rachunkowego, zawsze możemy zasięgnąć profesjonalnej opinii lub porady oraz uzyskać pomoc w optymalizacji podatkowej naszego przedsiębiorstwa. Dlatego też jeśli nie radzisz sobie z firmową dokumentacją, zleć ją wykształconym księgowym. Dzięki temu wyeliminujesz ryzyko popełnienia błędu i zyskasz więcej czasu na prowadzenie własnego biznesu.
Jeśli zastanawiasz się na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego, zachęcamy do przeczytania artykułu „3 powody, dla których warto korzystać z nowoczesnych biur księgowych”.
Źródło: SaldeoSMART
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat