IFK poleca: Jednolity plik kontrolny nie dla małych i średnich firm
REKLAMA
REKLAMA
Dla małych i średnich firm obowiązkowe stosowanie tego przepisu zostało odroczone do 1 lipca 2018 r. W okresie od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r. mali i średni przedsiębiorcy będą mogli, ale nie będą musieli, przekazywać organom podatkowym księgi i dokumenty w wymaganej formie elektronicznej (jednolitego pliku kontrolnego).
REKLAMA
O tym, czy podatnik jest zwolniony z obowiązku stosowania jednolitego pliku kontrolnego, decyduje jego status jako małego lub średniego przedsiębiorcy. Aby ustalić ten status, należy sięgnąć do definicji zawartych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Przepisy Ordynacji podatkowej odsyłają bowiem do definicji małego i średniego przedsiębiorcy zawartych w tej ustawie.
Obowiązek składania pliku JPK_VAT co miesiąc
Organy podatkowe mogą żądać przekazania ksiąg i dowodów księgowych w wymaganym formacie elektronicznym. Żądanie może być kierowane do:
- kontrolowanych podatników,
- kontrahentów kontrolowanego podatnika,
- pracownika kontrolowanego podatnika,
- osoby współdziałającej z kontrolowanym.
Mimo żądania organów podatkowych, od 1 lipca 2016 r. do 30 czerwca 2018 r., małe i średnie firmy nie mają obowiązku przekazywania ksiąg i dowodów księgowych w formacie elektronicznym.
Oprac. Ewa Sławińska
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Małe i średnie firmy nie muszą stosować jednolitego pliku kontrolnego" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat