reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > KPiR > ABC KPiR > Nowy wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir)

Nowy wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir)

Od 8 kwietnia 2016 r. obowiązuje nowy wzór podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Muszą go stosować podatnicy rozpoczynający działalność gospodarczą. Podatnicy, którzy przed 8 kwietnia 2016 r. rozpoczęli ewidencjonowanie przychodów i kosztów na dotychczasowym wzorze pkpir, mogą to nadal robić do końca 2016 r.

Od 8 kwietnia 2016 r. wprowadzono nowy wzór pkpir. Nie oznacza to jednak, że wszyscy podatnicy będą musieli od tej daty rozpocząć prowadzenie pkpir na nowym wzorze księgi. Obowiązek stosowania nowego wzoru mają podatnicy, którzy rozpoczną działalność gospodarczą w trakcie 2016 r. – po wejściu w życie przepisów wprowadzających nowy wzór księgi. Jeżeli tacy podatnicy zdecydowaliby się na prowadzenie pkpir na dotychczasowym wzorze, muszą się liczyć z tym, że w przypadku kontroli podatkowej ich księga zostanie uznana za wadliwą. Grozi za to kara grzywny (art. 61 § 3 k.k.s.).

Koszty wykazane w pkpir muszą wynikać z rzeczywistych transakcji gospodarczych

Podatnicy, którzy kontynuują działalność gospodarczą rozpoczętą przed 8 kwietnia 2016 r., mogą:

  • do końca 2016 r. prowadzić ewidencję na dotychczasowym wzorze pkpir. W takim przypadku nowy wzór pkpir zastosują dopiero od 1 stycznia 2017 r. Na takie postępowanie pozwala im § 3 ust. 1 rozporządzenia zmieniającego. Co istotne, prowadzenie pkpir na starym wzorze nie będzie powodowało uznania jej przez organy podatkowe za wadliwą. Wynika to wprost z § 3 ust. 3 rozporządzenia zmieniającego; albo
  • zdecydować się na prowadzenie pkpir według nowego wzoru. I tu przepisy rozporządzenia zmieniającego nie regulują, w jaki sposób i od kiedy należy przejść na nowy wzór księgi. Za właściwe należy uznać kontynuowanie wpisów na starym wzorze pkpir do końca kwietnia, a rozpoczęcie wpisów na nowym wzorze dopiero od 1 maja. W takim przypadku podatnik nie ma obowiązku przenoszenia wpisów z pkpir prowadzonej według dotychczas obowiązującego wzoru do pkpir prowadzonej według nowego wzoru za okres do końca kwietnia 2016 r.

Polecamy: Nowa PKPIR 2016 – zmiany od 8 kwietnia 2016 r.

Należy się spodziewać, że większość podatników kontynuujących działalność skorzysta z możliwości dokonywania wpisów na dotychczasowym wzorze pkpir do końca 2016 r. Na nowy wzór pkpir najpewniej zdecydują się podmioty, które ponoszą wydatki na działalność badawczo-rozwojową. Wynika to z tego, że nowy wzór pozwala im na wyraźne wyodrębnienie tych kosztów w księdze. Do tego celu przeznaczono specjalną kolumnę pkpir. Jest to kolumna 16, która przed nowelizacją służyła podatnikom do wpisywania uwag. W nowym wzorze pkpir do wpisywania uwag jest przeznaczona kolumna 17.

Oprac. Katarzyna Wojciechowska

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama