| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2017 r. stratę podatkową przedsiębiorca rozliczy w ciągu 15 lat?

Od 2017 r. stratę podatkową przedsiębiorca rozliczy w ciągu 15 lat?

Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt zakłada możliwość rozliczenia straty podatkowej w ciągu 15 lat podatkowych, zwiększenie limitu odpisu amortyzacyjnego do 10 tyś. zł oraz zmniejszenie stawki podatku liniowego do 15%. Zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Zmiany ma ją na celu usprawnienie prowadzenia działalności gospodarczej i rozliczeń podatkowych przedsiębiorców.

W obecnym stanie prawny, stratę podatkową rozlicza się w ciągu 5 następujących po sobie lat podatkowych. Projekt przewiduje, że stratę podatkową będzie można rozliczać w ciągu 15 następujących po sobie lat podatkowych. Umożliwi to osobom prowadzącym działalność zarobkową rozliczanie straty podatkowej w dłuższym okresie ponoszonych kosztów, które przewyższają uzyskiwane dochody.

Więcej podmiotów uprawnionych do uproszczonej księgowości od 2017 r.

Ponadto obecnie obowiązujący limit odpisu amortyzacyjnego wynosi 3.500 zł i nie był aktualizowany od 2000 roku, podczas gdy w tym samym czasie skumulowana inflacja wyniosła 43%. Stąd konieczne staje się podwyższenie tej kwoty do wysokości 10.000 zł. Sytuacja ta sprawi, że zmiana kwoty odpisu amortyzacyjnego wypełni system zachęt inwestycyjnych dla osób prowadzących działalność zarobkową.

Kolejna zmiana polega na zmniejszeniu stawki podatku liniowego z 19% do 15%. Należy podkreślić, że obecnie trwają prace legislacyjne nad obniżeniem stawki podatku CIT do 15%, co w konsekwencji sprawia, że pozostanie przy dotychczasowej stawce podatku liniowego, prowadziłoby do uprzywilejowania przedsiębiorców, do których zastosowanie mają regulacje ustawy CIT.

Oprac. Alicja Fal

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »