Czy przeprowadzka oznacza konieczność zmian w dowodzie rejestracyjnym
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Tak. Ma Pan obowiązek dokonać zgłoszenia zmiany adresu do starosty (w praktyce do wydziału komunikacji). Zgłoszenia należy dokonać w terminie nieprzekraczającym 30 dni od zmiany adresu.
UZASADNIENIE
Właściciel zarejestrowanego pojazdu jest obowiązany zawiadomić starostę m.in. o zmianie stanu faktycznego wymagającej skorygowania danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym (art. 78 ustawy - Prawo o ruchu drogowym). Zawiadomienie takie należy złożyć w terminie nieprzekraczającym 30 dni. Przepisy nie przewidują jednak sankcji za naruszenie tego terminu.
Przeprowadzka Czytelnika w obrębie tej samej gminy oznacza, że zmiana adresu nie spowodowała zmiany właściwości miejscowej organu rejestrującego. W takim przypadku organ rejestrujący wyda Czytelnikowi nowy dowód rejestracyjny oraz dokona legalizacji tablic rejestracyjnych (§ 14 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów). Opłaty i załączniki do zgłoszenia, jakie należy w tym przypadku przedstawić w wydziale komunikacji starostwa powiatowego (a w dużych miastach - w urzędach dzielnicowych), przedstawiamy w tabeli.
Załączniki i opłaty związane z wnioskiem o dokonanie zmiany danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
• art. 78 ust. 2 pkt 2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 37, poz. 214
• § 14 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 22 lipca 2002 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 186, poz. 1322
Sławomir Biliński
konsultant podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat