REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak WIBOR wpływa ratę kredytu? Refinansowanie kredytu hipotecznego – czy warto

Jak WIBOR wpływa ratę kredytu? Refinansowanie kredytu hipotecznego – czy warto
Jak WIBOR wpływa ratę kredytu? Refinansowanie kredytu hipotecznego – czy warto
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek 2 maja 2022 r. stawka WIBOR 3M osiągnęła poziom 6,14%, a WIBOR 6M osiągnął 6,34%. Niski WIBOR od początku 2015 roku do października 2021 r. był bardzo korzystny dla kredytobiorców. W tym czasie stawka WIBOR 6M nie przekraczała 2%, a w czasie pandemii była na poziomie zaledwie 0,25-0,31%. Ale wielu kredytobiorców przekonało się już na własnej… racie, że WIBOR nie zawsze jest niski. Co ważne determinuje on wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych i znacząco wpływa na wysokość rat. Przy tak znacznych podwyżkach klienci coraz częściej zastanawiają się, czy jest możliwe obniżenie comiesięcznych zobowiązań? Czy przeniesienie swojego kredytu do innego banku ma sens i da oszczędności?

Jak stawka WIBOR wpływa na wysokość raty?

Posiadacze kredytów hipotecznych po raz pierwszy muszą się mierzyć z dużymi podwyżkami rat kredytowych – od sierpnia 2021 do teraz miesięczne płatności wzrosły już o około 90%.

Autopromocja

Załóżmy, że zaciągnąłeś kredyt na kwotę 300 000 zł. Przyjmijmy że dysponowałeś wkładem własnym na poziomie 20% (LTV <=80%) i kredyt miał  marżę 2%. Pod koniec sierpnia ubiegłego roku stawka WIBOR 6M była na poziomie 0,26%, a obecnie osiągnęła poziom 6,01%. Jeśli rozłożyłeś spłatę na 360 równych rat, to Twoja rata była na poziomie 1 158 zł, a obecnie wzrośnie do 2 203 zł. Jeśli przyjmiemy natomiast, że przy zaciąganiu dysponowałeś 10-procentowym wkładem własnym (LTV >80%) i masz marżę na poziomie 2,5%, to ostatnie wzrosty WIBORU oznaczają podwyżkę raty z poziomu 1 226 do 2 309 zł – wylicza Paweł Rudzik, Menadżer Produktu, Gold Finance.

WIBOR a wysokość raty kredytu hipotecznego

Wyliczenia na podstawie WIBOR 6M z 25 kwietnia 2022 r.

Gold Finance

Refinansowanie kredytu hipotecznego – czy warto?

Kredytobiorcy coraz częściej szukają rozwiązań, które przyniosą ulgę dla domowego budżetu. Czy obniżenie rat kredytu jest możliwe? Podwyżki stóp procentowych spowodowały spadek marż kredytowych o 0,2-0,4 p.p., więc jednym ze sposobów może być refinansowanie kredytu. Nawet tak, wydawałoby się, niewielkie obniżki marż, przekładają się na niższe oprocentowanie kredytu i niższe raty. Refinansowanie to przeniesienie kredytu do innego banku – bank, w którym zaciągasz nowy kredyt, spłaca Twoje dotychczasowe zobowiązanie. Nowy kredyt pozwala na uzyskanie nowych warunków – między innymi bardziej korzystnej marży.

Przy refinansowaniu kredytu hipotecznego, oprócz porównania warunków cenowych, warto zweryfikować obecną wartość nieruchomości. Według danych z Barometru Metrohouse i Gold Finance tylko w ciągu roku ceny mieszkań w największych miastach wzrosły nawet o 18%. Jeśli wartość Twojej nieruchomości wzrosła, to może się okazać, że dotychczasowy kredyt był zaciągnięty z 10-procentowym wkładem własnym (LTV >80%), a nowy kredyt będzie miał wskaźnik LTV <=80%. Niższe LTV to możliwość uzyskania atrakcyjnej marży, niższego oprocentowania i obniżenia raty kredytu – mówi Paweł Rudzik, Menadżer Produktu, Gold Finance.

Refinansowanie kredytu hipotecznego - zmiana wysokości raty

Refinansowanie kredytu hipotecznego - zmiana wysokości raty

Gold Finance

Dodatkowym sposobem na obniżenie raty może być refinansowanie kredytu z jednoczesnym wydłużeniem okresu kredytowania. Dzięki temu, że spłata kredytu będzie rozłożona na więcej rat, obniżą się miesięczne płatności. Warto pamiętać, że bank nalicza odsetki tylko w czasie, w którym korzystamy z kapitału – a nie za cały okres, na jaki zaciągamy kredyt. Jeśli stopy procentowe wrócą do niższych poziomów, a nasza sytuacja materialna się unormuje, to możemy nadpłacić kredyt i skrócić czas spłaty dodaje Paweł Rudzik, Menadżer Produktu, Gold Finance.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

data

WIBOR 6M

dotychczasowy kredyt na 20 lat

kredyt refinansowy na 30 lat

dotychczasowa marża

dotychczasowe oprocentowanie

dotychczasowa rata

nowa marża

nowe oprocentowanie

nowa rata

25-kwi-22

6,01%

2,00%

8,01%

2 511,19 zł

1,70%

7,71%

2 140,95 zł

Refinansowaniu kredytu hipotecznego - co trzeba sprawdzić?

Należy sprawdzić nie tylko oprocentowanie, ale również koszty, które z takim przeniesieniem kredytu do innego banku mogą się wiązać. Po pierwsze należy zweryfikować, czy nasz obecny kredytodawca nie naliczy opłat za wcześniejszą spłatę kredytu. Po drugie, jakie koszty wiążą się z zaciągnięciem kredytu w nowym banku – prowizję za zawarcie umowy, wysokość składek ubezpieczeniowych, koszty wyceny nieruchomości, czy wysokość opłat sądowych. Najlepiej zwrócić się do eksperta finansowego, który pomoże porównać oferty różnych banków i zwróci uwagę na szczegóły, które mogą nam umknąć. Warto wiedzieć, że w obecnej sytuacji rynkowej, kiedy wniosków o kredyt hipoteczny jest mniej, banki chętniej niż dotychczas zgadzają się na negocjację marż. Dzięki temu miesięczna rata może być jeszcze niższa – podsumowuje Paweł Rudzik, Menadżer Produktu, Gold Finance.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gold Finance

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA