REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

FENG - ruszyły konkursy dla IT. Ścieżka SMART - wnioski do 12 kwietnia 2023 r. o 5 miliardów złotych wsparcia

Subskrybuj nas na Youtube
FENG - ruszyły konkursy dla IT. Ścieżka SMART - wnioski do 12 kwietnia 2023 r. o 5 miliardów złotych wsparcia
FENG - ruszyły konkursy dla IT. Ścieżka SMART - wnioski do 12 kwietnia 2023 r. o 5 miliardów złotych wsparcia

REKLAMA

REKLAMA

21 lutego 2023 roku rozpoczął się nabór i przyjmowanie wniosków w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – FENG, które można składać do 12 kwietnia 2023 r. Kolejne rundy w 2023 roku będą kończyły się 15 czerwca i 31 października.  Program ten jest wsparciem dla innowacyjnych przedsiębiorstw na wszystkich etapach: od pomysłu, przez badania i rozwój, aż do wprowadzenia innowacji na rynek. Ponad połowa całego budżetu FENG 2021-2027, czyli 4,36 mld euro, zostanie przeznaczona na Ścieżkę SMART. Doświadczenia takich firm, jak MIM Solutions czy CD Projekt Red pokazują, że pozyskanie finansowania w tego typu inicjatywach jest szansą na realizację technologicznych planów i dalszy rozwój firmy. 

FENG 2021-2027

W ramach jednego z programów centralnych – Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – FENG, dotacje dla firm będą dostępne przynajmniej do 2027 r. 
Generalnie przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie w trzech głównych kategoriach programów:

REKLAMA

  • programy centralne, które są przeznaczone przede wszystkim do realizacji większych projektów lub przełomowych w swojej kategorii, na przykład o wyższym poziomie innowacyjności. Konkurują w nich przedsiębiorcy z całej Polski.
  • programy regionalne (jeden na każde województwo), w których wspierane są projekty zbliżone do tych realizowanych w ramach programów centralnych. Muszą być one ważne z perspektywy rozwoju danego regionu, jednak zazwyczaj mają nieznacznie mniejszą wartość.
  • program dla Polski Wschodniej, przeznaczony dla 6 województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i regionu mazowieckiego (nowość – jednostka statystyczna) – z wyłączeniem Warszawy i 9 powiatów ościennych. Oferuje on wsparcie dla firm działających na wskazanych terenach.

- Ze względu na pandemię Covid-19, która spowolniła rozwój gospodarczy, polskie firmy wydają się spragnione i głodne wsparcia finansowego w ramach inicjatyw unijnych. Tylko w pierwszym konkursie Ścieżki SMART, do którego zgłoszenia można składać od 21 lutego do 12 kwietnia 2023 r., do rozdysponowania jest kwota blisko 5 mld euro, w sumie dla dużych oraz małych i średnich firm – komentuje Beata Cichocka - Tylman, ekspert SoDA, członek komitetu monitorującego FENG oraz członek-obserwator grupy roboczej 10 KIS (krajowa inteligenta specjalizacja), poświęconej m.in. informatyce.

Program FENG – Ścieżka SMART – firmy IT powinny szczególnie zwrócić uwagę na tę inicjatywę

Ciekawą inicjatywą, na którą powinny zwrócić uwagę spółki technologiczne niezależnie od ich wielkości jest ogólnopolski Program FENG 2021-2027 oraz w szczególności Ścieżka SMART. Wspiera ona działalność badawczo-rozwojową, innowacyjną i inwestycyjną. W pierwszym konkursie w ramach Ścieżki SMART rodzime firmy IT mogą liczyć na wsparcie wynoszące blisko 5 mld PLN.

Szanse na dotacje mają projekty, w których:

  • są realizowane prace badawczo-rozwojowe (moduł B+R)
  • zaplanowano wdrożenie innowacji (moduł wdrożenie innowacji).

Warto pamiętać o tym, że duże firmy muszą realizować moduł B+R, natomiast MŚP mogą wybrać jeden z modułów B+R lub wdrożenie innowacji. To obowiązkowe punkty każdego projektu w Ścieżce Smart.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łatwiejszy dostęp do finansowania, czyli możliwość złożenia jednego wniosku, ale i… szereg wymogów

W konkursach unijnych, dostępnych w minionych latach, przedsiębiorcy mieli obowiązek składania oddzielnych wniosków na realizację swoich potrzeb rozwojowych. Inny wniosek dotyczył np. projektu B+R, a jeszcze inny wyjazdu na targi czy szkolenia. Zmianą in plus, ułatwiającą pozyskiwanie dotacji, jest możliwość składania jednego wniosku na realizację wielu inicjatyw. To bardzo duże ułatwienie, przyspieszające proces i potencjalnie łatwiejsza szansa na otrzymanie finansowania.

Uproszczony proces składania wniosków to jedna strona medalu. Należy też pamiętać o spełnieniu konkretnych wymogów, a także skorzystaniu z pewnych uniwersalnych porad.

- Dobry wniosek powinien się czymś wyróżniać i musi być przygotowany bardzo dokładnie. Warto podkreślić, że to, co robi dana firma IT, powinno być megainnowacyjne. Nie ma znaczenia, czy praca nad rozwojem danej technologii jest realizowana na własne potrzeby, czy też dla klienta. Należy też oszacować i wykazać we wniosku wysokość zysków, które dany podmiot planuje osiągnąć w wyniku rozwoju i monetyzowania konkretnej technologii. Dotacje lubią, żeby ich projekty zarabiały – wyjaśnia Beata Cichocka - Tylman.

O czym jeszcze warto pamiętać?

- Firmy otrzymują dodatkowe punkty za realizację działań z zakresu ekoinnowacji oraz wpływu na jakość życia społecznego. Co prawda, nie jest to w funduszach nowością, ale warto mieć tę kwestię na uwadze. Kolejnym aspektem, ważnym dla sektora informatycznego, jest to, że zwiększono limit tzw. podwykonawstwa, czyli osób zatrudnionych na B2B. Obecnie można zatrudnić takie osoby do maksymalnie 70% kosztów kwalifikowanych podstawowego budżetu projektu – dodaje Beata Cichocka - Tylman.

Udane realizacje w branży gamingowej i medtech

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) zastąpią dotychczasowy Program Inteligentny Rozwój (POIR). W ubiegłych latach skorzystało z niego bardzo dużo firm, które pozyskały środki na dalszy rozwój.

REKLAMA

- W ramach poprzednich konkursów współpracowałam z wieloma firmami z sektora technologicznego. Przykładem jest gaming, którego twórcy gier wideo z sukcesem pozyskiwali dotacje na rozwój rozwiązań IT. Jedną z takich spółek jest np. CD Projekt Red, który dzięki dotacjom rozwinął nowe technologie, a następnie zastosował je m.in. przy tworzeniu gry Cyberpunk – wyjaśnia Beata Cichocka - Tylman, ekspert SoDA.

Przykładem innego podmiotu, który otrzymał ponad 15 mln zł dotacji jest MIM Solutions. Firma ta pozyskała finansowanie na rozwój inteligentnych algorytmów wspierających lekarza w diagnostyce ultrasonograficznej oraz inteligentnego systemu analizy danych obrazowych w diagnostyce niepłodności.

- W kwietniu 2021 r. dofinansowania z Funduszy Unijnych pozwoliły nam na realizację naszych zawodowych marzeń. Zdobyliśmy dotacje na dwa projekty dotyczące wykorzystania sztucznej inteligencji w walce z bezpłodnością. Dostaliśmy szansę, by rozwijać się w kierunku, który naprawdę nas interesuje. Dziś nasza praca polega na pomocy parom w zostaniu rodzicami – wyjaśnia Piotr Wygocki, CEO MIM Solutions, firmy będącej członkiem Organizacji Pracodawców Usług IT (SoDA).

REKLAMA

Spółki z sektora IT równie często tworzą też technologie na własne potrzeby, czyli kreują rozwiązania, na bazie których świadczą później swoje usługi. Niemniej, równie często są to produkty, które później odsprzedają innym podmiotom z całego świata na podstawie licencji lub całkowitych praw.

- W SoDA jesteśmy orędownikiem promowania wszelkich konkursów europejskich, w ramach których spółki IT pozyskują dotacje na dalszy rozwój swojego biznesu. Od początku naszego istnienia zachęcamy wszystkie nasze firmy członkowskie do udziału w tego typu inicjatywach. Idealnie wpisują się one w profil naszej działalności, ponieważ wpływają na wzrost konkurencyjności polskich spółek, tworzą nowe miejsca pracy, zwiększając poziom zatrudnienia oraz są szansą na promocję produktów i usług zarówno w kraju, jak i za granicą. Jesteśmy realnym wsparciem dla naszych członków, udzielając konsultacji w zakresie zgłaszania wniosków – komentuje Marcelina Chojnacka, koordynator ds. Public Advocacy w SoDA – Software Development Association Poland.

Wnioski do udziału w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – FENG można składać na stronach PARP oraz NCBR.

Natomiast więcej dodatkowych informacji na temat programu FENG można uzyskać na stronie Gov.pl.

SoDA to związek polskich firm technologicznych, działający od 2018 r. Obecnie zrzesza 210 firm o kapitale polskim i zagranicznym, działających na terenie całego kraju i zatrudniających ponad 55 000 pracowników. Poprzez prowadzenie badań i analiz, a także organizację szkoleń, webinarów i spotkań networkingowych, rozwija współpracę i wymianę wiedzy pomiędzy firmami członkowskimi oraz promuje Polskę jako wiodący światowy rynek w dziedzinie wytwarzania oprogramowania i usług IT. 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

REKLAMA

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o pełnym zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

REKLAMA

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA