REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje z KPO dla MŚP w 2024 roku - restauracje, firmy cateringowe, hotele, turystyka i kultura. Ile i na co można otrzymać pieniądze z UE?

LPW Grupa
Jedna z wiodących grup doradczo-inżynierskich w Polsce
Dotacje z KPO dla MŚP w 2024 roku - restauracje, firmy cateringowe, hotele, turystyka i kultura. Ile i na co można otrzymać pieniądze z UE?
Dotacje z KPO dla MŚP w 2024 roku - restauracje, firmy cateringowe, hotele, turystyka i kultura. Ile i na co można otrzymać pieniądze z UE?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności popularnie zwanym KPO zaplanowano wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami covid-19. Chodzi tutaj o hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne, na które przewidziano budżet w kwocie 1,2 mld pln. Nabór wniosków planowany jest na I kwartał 2024 roku. Szacuje się, że z dofinansowania skorzysta około 3800 firm z całej Polski. Maksymalna wartość dofinansowania, o jakie będzie można się ubiegać to 540 000 zł, zaś minimalna to 50 000 zł.  

Kto i na co będzie mógł pozyskać dotacje?

Celem programu jest wsparcie mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw z całej Polski działających w sektorach: HoReCa (hotele, restauracje, catering), turystyka oraz kultura.

Przedmiotem wsparcia będą projekty mające na celu rozwój prowadzonej działalności lub zmianę dotychczasowego modelu biznesowego, obejmujące przede wszystkim:
- inwestycje w bazę usługową lub produkcyjną, w tym np. na roboty budowalne, budowę nowych linii produkcyjnych, zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wprowadzenia nowych produktów/usług, 
- inwestycje związane z zieloną transformacją
- inwestycje we wdrażanie rozwiązań z zakresu energii odnawialnej,
- inwestycje związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych w związku 
z koniecznością dokonania zmian sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa,
-  podnoszenie kwalifikacji pracowników, w tym szkolenia związane z nabyciem nowych umiejętności lub przekwalifikowaniem pracowników,
-  usługi rozwojowe w tym np.: opracowanie studium wykonalności, zmiany modelu biznesowego, opracowanie procedur technicznych w związku z rozszerzeniem lub unowocześnieniem działalności przedsiębiorstwa.

Autopromocja

Nabór wniosków planowany jest na I kwartał 2024 roku

Jak podaje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości już niebawem (najprawdopodobniej początkiem 2024 roku) pojawi się konkurs na dofinansowanie przeznaczone na unowocześnienie lub rozszerzenie działalności MŚP z sektora HoReCa, turystyka i kultura.

Wysokość dofinansowania. Co najmniej 50 tys. zł

Planowany poziom dofinansowania wynosić ma do 90% w ramach pomocy de minimis, dofinansowanie będzie wypłacane w formie zaliczki i/lub refundacji.
Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych to 600 000 zł, a maksymalna wartość dofinansowania, o jakie będzie można się ubiegać to 540 000 zł, zaś minimalna to 50 000 zł

Kluczowy wymóg wnioskowania o dotację

Zgodnie z projektem Regulaminu wyboru projektów, opublikowanym przez PARP, nabór skierowany będzie do MŚP, które w 2020 lub 2021 roku, odnotowały spadek obrotów w wysokości co najmniej 30% liczonych rok do roku, w porównaniu z 2019 lub 2020 r. W przypadku gdy, przedsiębiorca zawiesił działalność przez co najmniej 6 miesięcy w 2020 r., spadek obrotów w 2021 r. jest porównywany do 2019 r.

Dodatkowo rozpoczęcie projektu nie może mieć miejsca przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Okres realizacji projektu nie może przekroczyć 12 kolejnych miesięcy od daty rozpoczęcia i musi zakończyć się najpóźniej 31 stycznia 2026 roku.

Liczba przedsięwzięć MŚP dla poszczególnych regionów

Warto dodać, że wsparcie przedsięwzięć MŚP udzielane będzie w ramach naborów organizowanych za pośrednictwem regionalnych Operatorów, którzy będą odpowiedzialni za wybór projektów dofinansowanych w danym województwie. Szczegółowe warunki oraz kryteria naboru dla potencjalnych beneficjentów zostaną opublikowane w I kw. 2024 r. 

Na ten moment wiadomo już, że Operatorzy będą mieli na celu wybór ustalonej dla danego regionu optymalnej liczby przedsięwzięć MŚP, która kształtuje się następująco:
- dla regionu nr 1 obejmującego województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie i zachodniopomorskie optymalna liczba przedsięwzięć MŚP wynosi 843 szt.
- dla regionu nr 2 obejmującego województwa: mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie optymalna liczba przedsięwzięć MŚP wynosi 793 szt.
- dla regionu nr 3 obejmującego województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie optymalna liczba przedsięwzięć MŚP wynosi 785 szt.
- dla regionu nr 4 obejmującego województwa: łódzkie, opolskie i śląskie optymalna liczba przedsięwzięć MŚP wynosi 673 szt.
- dla regionu nr 5 obejmującego województwa: dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie optymalna liczba przedsięwzięć MŚP wynosi 706 szt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do ogłoszenia konkursu jest co prawda jeszcze chwila, ale warto ten czas wykorzystać na opracowanie dobrej koncepcji projektu. Tak, żeby w momencie ogłoszenia naboru mieć już wstępnie opracowany materiał. Wnioski mają być oceniane na bieżąco, maksymalnie do 14 dni od złożenia. 

Jeśli zainteresowała Cię ta dotacja to warto już dziś podjąć kroki, aby po nią sięgnąć! Jeśli nie wiesz od czego zacząć przygotowania polecamy skorzystać z usług ekspertów od dotacji! Profesjonalna pomoc oraz weryfikacja pomysłu pod kątem tego finansowania z pewnością podniesie szanse na sprawne i skuteczne aplikowanie! Zatem do dzieła!

Grzegorz Ocieczek Prezes Zarządu LPW Consulting, Dyrektor ds. Dotacji i Analiz, 
Ewa Kowacz Dyrektor ds. PR & Marketingu LPW Grupa.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Hotelarz
  2023-11-08 11:06:51
  Dzień dobry. Gdzie można znaleźć projekt regulaminu dla MŚP o którym mowa w artykule? W PARP nic nie wiedzą o projekcie regulaminu do konkursu i twierdzą, że nic takiego nie publikowali, natomiast Państwo piszecie, że projekt regulaminu został opublikowany na stronie PARP.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

„Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

REKLAMA