REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostęp do usług finansowych w erze cyfrowej: jak nowe technologie transformują mikrofinanse

Dostęp do usług finansowych w erze cyfrowej: jak nowe technologie transformują mikrofinanse
Dostęp do usług finansowych w erze cyfrowej: jak nowe technologie transformują mikrofinanse
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwój technologii zmienia świat. Dziś to nie tylko nowoczesne sprzęty, ale także nowe możliwości, również finansowe. Narzędzia, które się pojawiają, ułatwiają codzienne życie i przeciwdziałają wykluczeniu finansowemu. Sztuczna inteligencja (AI), blockchain, big data czy rozwiązania mobilne rewolucjonizują sposób świadczenia usług finansowych. To nie tylko wygoda, ale i odpowiedź na potrzeby najbardziej wykluczonych grup społecznych.

Nowe technologie w walce z wykluczeniem finansowym

Miliony ludzi na świecie, szczególnie w krajach rozwijających się, nie mają dostępu do tradycyjnych usług bankowych. Według raportu Banku Światowego około 1,4 miliarda dorosłych wciąż pozostaje poza systemem finansowym. 

Powodem często jest brak infrastruktury bankowej, zła historia kredytowa lub brak formalnej tożsamości. Nowe technologie przynoszą rozwiązania, które mogą tę sytuację poprawić.

Mobilne systemy finansowe ułatwiają osobom z najodleglejszych regionów świata dostęp do narzędzi finansowych. Usługa M-Pesa, która działa w kilku krajach Afryki, zapewnia użytkownikom dostęp do najważniejszych usług finansowych bez konieczności zakładania konta bankowego. Bezpośrednio z poziomu własnego telefonu mogą przeprowadzać transakcje, gromadzić oszczędności, a nawet starać się o kredyt

Obecnie M-Pesa działa w kilku krajach Afryki. Obsługuje ponad 66 milionów użytkowników, którzy dzięki niej przeprowadzają ponad 33 miliardy transakcji rocznie.

REKLAMA

Autopromocja

Nowe podejście do kredytów i zarządzania finansami

Sztuczna inteligencja na dobre weszła do naszego życia. Pomaga w wielu zadaniach – także w sferze finansowej. AI uprościła i przyspieszyła procesy kredytowe. Zamiast tradycyjnej analizy zdolności kredytowej, która wymaga przejrzenia obszernej dokumentacji i często zajmuje wiele czasu, systemy oparte na AI oceniają ryzyko w czasie rzeczywistym.

Zastosowanie big data umożliwia analizę ogromnych ilości danych o klientach, takich jak wzorce wydatków, historia transakcji czy aktywność w mediach społecznościowych. 
Przykład? Platforma Tala, która działa w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce. Tala do analizy ryzyka kredytowego wykorzystuje dane ze smartfonów klientów, takie jak wzorce użytkowania aplikacji czy historia transakcji. Na tej podstawie użytkownik otrzymuje pożyczkę – nawet jeśli nie ma historii kredytowej.

Bezpieczeństwo i przejrzystość transakcji

Technologia blockchain wprowadziła nową jakość do sektora mikrofinansów. Wyróżnia ją decentralizacja, a więc w praktyce brak potrzeby angażowania pośredników w procesy finansowe. Oznacza to obniżenie kosztów transakcji oraz większą przejrzystość.

Blockchain ma wiele zastosowań. Jest szczególnie użyteczny w płatnościach transgranicznych. Tradycyjne przekazy zagraniczne wiążą się z wysokimi kosztami i długim czasem realizacji. Rozwiązania oparte na blockchainie, takie jak Stellar czy Ripple, umożliwiają przesyłanie pieniędzy niemal natychmiast i bardzo niedrogo.

Dodatkowo platformy crowdfundingowe, oparte na blockchainie, wspierają mikrofinanse poprzez smart kontrakty. Zapewniają one, że środki są wykorzystywane zgodnie z określonym celem. Przykładem jest projekt Moeda, który umożliwia finansowanie lokalnych inicjatyw z pełną przejrzystością.

Pojawiają się też platformy wspierające rozwój usług finansowych z użyciem kryptowalut. Jednym z ciekawych rozwiązań jest KangaPay oferowane przez Kangę. To system umożliwiający realizację szybkich płatności w kryptowalutach. Sieć miejsc, w których można w ten sposób płacić offline, wciąż się powiększa.

Płatność przypomina nieco model znany z BLIK-a. Wystarczy wygenerować 6-cyfrowy kod, podać go sprzedawcy i gotowe.

Co przyniesie przyszłość?

Przyszłość mikrofinansów opiera się na zintegrowaniu tradycyjnych modeli finansowych z nowoczesnymi technologiami. Wdrażanie takich rozwiązań jakM-Pesa pokazuje, że możliwe jest połączenie innowacyjności z potrzebami najbardziej wykluczonych grup społecznych. Z drugiej strony ważne jest także budowanie świadomości wśród użytkowników oraz inwestowanie w edukację finansową, aby każdy mógł w pełni wykorzystać potencjał cyfrowej rewolucji.

Ewelina Skorupka

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie PIT emeryta i rencisty w 2025 r. ZUS wysyła PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za 2024 r. Kiedy zwrot nadpłaty podatku? Jak odliczać i przekazać 1,5 proc. podatku?

W najbliższych tygodniach emeryci i renciści otrzymają ważny formularz, dotyczący rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). ZUS rozpoczął właśnie wysyłkę deklaracji PIT-40A, PIT-11A i PIT-11 za miniony rok. W całym kraju akcja obejmie niemal 10,5 mln osób.

Płatniku, sporządź i wyślij poprawnie PIT-11, PIT-R, PIT-4R i PIT-8AR

Ministerstwo Finansów przypomina płatnikom o obowiązku sporządzenia i przesłania deklaracji podatkowych za 2024 rok. Sprawdź, jak przygotować formularze, na co zwrócić uwagę i jak uniknąć błędów w dokumentach PIT.

31 stycznia to ważna data dla płatników – pamiętaj o obowiązkach PIT

Czas na złożenie dokumentów PIT-11, PIT-R, PIT-8C i PIT-40A/11A za 2024 rok upływa 31 stycznia. To nie tylko formalność – poprawne dane, w tym PESEL lub NIP, są kluczowe, aby uniknąć problemów z rozliczeniem podatkowym. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować formularze, uwzględnić ulgi podatkowe i złożyć dokumenty drogą elektroniczną. Sprawdź szczegóły, aby wszystko poszło sprawnie!

Ceny transferowe: Recharakteryzacja – kiedy i kogo dotyczy

Podatnicy, którzy co roku stają przed obowiązkami z zakresu cen transferowych w ostatnim czasie coraz częściej mogą usłyszeć ostrzeżenie przed recharakteryzacją. Co tak naprawdę oznacza to pojęcie i czy dotyczyć może każdego podatnika?

REKLAMA

Przełomowy wyrok SN: Naczelna Izba Aptekarska może być traktowana jak przedsiębiorca

Czy samorząd zawodowy może działać jak przedsiębiorca? Sąd Najwyższy uznał, że w przypadku Naczelnej Izby Aptekarskiej to możliwe. Wyrok zapadł w sprawie sporu z siecią aptek Gemini, dotyczącego ochrony dóbr osobistych i nieuczciwej konkurencji. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia, a decyzja SN może mieć dalekosiężne konsekwencje dla funkcjonowania organizacji samorządowych.

Nowa luka w VAT od 2025 r. Prof. Modzelewski: to błąd podstawowy, daje możliwość nieograniczonych zwrotów; konieczna szybka nowelizacja

Najnowsza nowelizacja ustawy o VAT, obowiązująca od początku 2025 roku, wprowadza w Polsce nieznaną w całej ponad trzydziestoletniej historii tego podatku lukę umożliwiającą nieograniczony zwrot tego podatku – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Każdy podatnik wykonujący czynności w sensie prawnym poza terytorium kraju, które w Polsce byłyby zwolnione od tego podatku, uzyska z tego tytułu od początku roku zwrot podatku naliczonego - dodaje Profesor.

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

REKLAMA

ZUS wycofuje decyzje i umarza postępowania wobec przedsiębiorców. Skuteczna interwencja Rzecznika MŚP

Dzięki interwencji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców ZUS wycofał błędne decyzje oraz umorzył postępowania wobec przedsiębiorców korzystających z ulgi „Mały ZUS Plus”. To ważne zwycięstwo w walce o sprawiedliwe traktowanie firm.

Księgowi nie muszą się bać sztucznej inteligencji – AI jako konkurenta do miejsc pracy. Wystarczy, że postawią na rozwój pewnych swoich kompetencji, jakich

Niemal wszyscy są zgodni, iż w księgowości sztuczna inteligencja nie ma szans z ludzkim ekspertem w budowaniu relacji z klientem, kreatywności czy w negocjacjach. I na takie tak zwane kompetencje miękkie powinni stawiać księgowi w swoim rozwoju i edukacji.

REKLAMA