REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostęp do usług finansowych w erze cyfrowej: jak nowe technologie transformują mikrofinanse

Dostęp do usług finansowych w erze cyfrowej: jak nowe technologie transformują mikrofinanse
Dostęp do usług finansowych w erze cyfrowej: jak nowe technologie transformują mikrofinanse
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rozwój technologii zmienia świat. Dziś to nie tylko nowoczesne sprzęty, ale także nowe możliwości, również finansowe. Narzędzia, które się pojawiają, ułatwiają codzienne życie i przeciwdziałają wykluczeniu finansowemu. Sztuczna inteligencja (AI), blockchain, big data czy rozwiązania mobilne rewolucjonizują sposób świadczenia usług finansowych. To nie tylko wygoda, ale i odpowiedź na potrzeby najbardziej wykluczonych grup społecznych.

Nowe technologie w walce z wykluczeniem finansowym

Miliony ludzi na świecie, szczególnie w krajach rozwijających się, nie mają dostępu do tradycyjnych usług bankowych. Według raportu Banku Światowego około 1,4 miliarda dorosłych wciąż pozostaje poza systemem finansowym. 

Powodem często jest brak infrastruktury bankowej, zła historia kredytowa lub brak formalnej tożsamości. Nowe technologie przynoszą rozwiązania, które mogą tę sytuację poprawić.

Mobilne systemy finansowe ułatwiają osobom z najodleglejszych regionów świata dostęp do narzędzi finansowych. Usługa M-Pesa, która działa w kilku krajach Afryki, zapewnia użytkownikom dostęp do najważniejszych usług finansowych bez konieczności zakładania konta bankowego. Bezpośrednio z poziomu własnego telefonu mogą przeprowadzać transakcje, gromadzić oszczędności, a nawet starać się o kredyt

Obecnie M-Pesa działa w kilku krajach Afryki. Obsługuje ponad 66 milionów użytkowników, którzy dzięki niej przeprowadzają ponad 33 miliardy transakcji rocznie.

REKLAMA

Autopromocja

Nowe podejście do kredytów i zarządzania finansami

Sztuczna inteligencja na dobre weszła do naszego życia. Pomaga w wielu zadaniach – także w sferze finansowej. AI uprościła i przyspieszyła procesy kredytowe. Zamiast tradycyjnej analizy zdolności kredytowej, która wymaga przejrzenia obszernej dokumentacji i często zajmuje wiele czasu, systemy oparte na AI oceniają ryzyko w czasie rzeczywistym.

Zastosowanie big data umożliwia analizę ogromnych ilości danych o klientach, takich jak wzorce wydatków, historia transakcji czy aktywność w mediach społecznościowych. 
Przykład? Platforma Tala, która działa w Azji Południowo-Wschodniej i Afryce. Tala do analizy ryzyka kredytowego wykorzystuje dane ze smartfonów klientów, takie jak wzorce użytkowania aplikacji czy historia transakcji. Na tej podstawie użytkownik otrzymuje pożyczkę – nawet jeśli nie ma historii kredytowej.

Bezpieczeństwo i przejrzystość transakcji

Technologia blockchain wprowadziła nową jakość do sektora mikrofinansów. Wyróżnia ją decentralizacja, a więc w praktyce brak potrzeby angażowania pośredników w procesy finansowe. Oznacza to obniżenie kosztów transakcji oraz większą przejrzystość.

Blockchain ma wiele zastosowań. Jest szczególnie użyteczny w płatnościach transgranicznych. Tradycyjne przekazy zagraniczne wiążą się z wysokimi kosztami i długim czasem realizacji. Rozwiązania oparte na blockchainie, takie jak Stellar czy Ripple, umożliwiają przesyłanie pieniędzy niemal natychmiast i bardzo niedrogo.

Dodatkowo platformy crowdfundingowe, oparte na blockchainie, wspierają mikrofinanse poprzez smart kontrakty. Zapewniają one, że środki są wykorzystywane zgodnie z określonym celem. Przykładem jest projekt Moeda, który umożliwia finansowanie lokalnych inicjatyw z pełną przejrzystością.

Pojawiają się też platformy wspierające rozwój usług finansowych z użyciem kryptowalut. Jednym z ciekawych rozwiązań jest KangaPay oferowane przez Kangę. To system umożliwiający realizację szybkich płatności w kryptowalutach. Sieć miejsc, w których można w ten sposób płacić offline, wciąż się powiększa.

Płatność przypomina nieco model znany z BLIK-a. Wystarczy wygenerować 6-cyfrowy kod, podać go sprzedawcy i gotowe.

Co przyniesie przyszłość?

Przyszłość mikrofinansów opiera się na zintegrowaniu tradycyjnych modeli finansowych z nowoczesnymi technologiami. Wdrażanie takich rozwiązań jakM-Pesa pokazuje, że możliwe jest połączenie innowacyjności z potrzebami najbardziej wykluczonych grup społecznych. Z drugiej strony ważne jest także budowanie świadomości wśród użytkowników oraz inwestowanie w edukację finansową, aby każdy mógł w pełni wykorzystać potencjał cyfrowej rewolucji.

Ewelina Skorupka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważne limity pod koniec 2024 roku: VAT, PIT, ryczałt, składka zdrowotna [działalność gospodarcza]

Koniec roku to czas, kiedy wielu przedsiębiorców odnotowuje wyższe zyski. Dodatkowy zarobek ogromnie cieszy, ale także niesie za sobą ryzyko przekroczenia progów podatkowych. Wyższe stawki, obowiązek zmiany formy rozliczeń czy dodatkowe zobowiązania – wszystko to wpłynie na sposób prowadzenia działalności w nadchodzącym roku. Jakie limity warto monitorować? Co może zmienić się w rozliczeniach? Przypominamy, że to właśnie z końcem roku najwięcej przedsiębiorców przekracza roczne limity. Podpowiadamy także na co zwrócić uwagę, by uniknąć negatywnych konsekwencji i cieszyć się rozwojem swojej działalności. 

Barter a podatki: VAT, PIT, CIT. Czy influencer musi zapłacić podatek od barteru?

Umowy barterowe są często stosowane we współpracy między influencerami a firmami z różnych branż. W ramach takiego barteru influencer otrzymuje produkty lub usługi w zamian za promocję, recenzję lub innego rodzaju działania marketingowe. Barter polega więc na wymianie usług lub towarów bez bezpośredniego przepływu pieniędzy. Dlatego powstaje wątpliwość, w jaki sposób umowy barterowe powinny być rozliczane pod kątem podatkowym. Problem ten wyjaśnia Mikołaj Gendaszyk – radca prawny fillup.

Dostęp do usług finansowych w erze cyfrowej: jak nowe technologie transformują mikrofinanse

Rozwój technologii zmienia świat. Dziś to nie tylko nowoczesne sprzęty, ale także nowe możliwości, również finansowe. Narzędzia, które się pojawiają, ułatwiają codzienne życie i przeciwdziałają wykluczeniu finansowemu. Sztuczna inteligencja (AI), blockchain, big data czy rozwiązania mobilne rewolucjonizują sposób świadczenia usług finansowych. To nie tylko wygoda, ale i odpowiedź na potrzeby najbardziej wykluczonych grup społecznych.

200 tys. USD za bitcoina w 2025 roku? Eksperci: to możliwe. Także inne kryptowaluty mogą drożeć

Kurs bitcoina ma szansę wznieść się w najbliższym czasie sporo powyżej ostatnio zanotowanych 100 tys. dolarów - przewidują eksperci z zespołu ARI10. Taki może być wpływ pozytywnych nastrojów po wyborach w USA i zwiększonego popytu na kryptowaluty. Jeśli trend ten utrzyma się, to w nadchodzących miesiącach BTC może osiągnąć wartość nawet 200 tys. dolarów. Jednak samo zaprzysiężenie Donalda Trumpa niewiele już zmieni. Według znawców rynku, powyborcza euforia dawno została wliczona w ww. kurs. W dłuższej perspektywie znaczenie może mieć natomiast reakcja Chin na politykę Stanów Zjednoczonych. Inwestorom zaleca się teraz monitorowanie sytuacji i strategię DCA, aby zmniejszyć wpływ ewentualnych wahań. Do tego eksperci z ARI10 prognozują, że podobny scenariusz czeka inne kryptowaluty, które będą zyskiwać na wartości. I dodają, że wszystko, co się obecnie dzieje, doprowadzi rynek do sporego wrzenia, a wyniki mocno się zazielenią, co widoczne jest już od kilku tygodni na wykresach.

REKLAMA

Wyższa akcyza od 2025 r.: Ta zmiana podatkowa nie spodoba się wielu Polakom

Stawka akcyzy od piwa po raz kolejny zostanie podniesiona, już od 1 stycznia 2025 roku. Z obecnego poziomu około 125 zł/hl wzrośnie o 5%, do poziomu ok. 131 zł/hl. Tym samym, skumulowana wielkość podwyżek akcyzy określona w tzw. Mapie Akcyzowej przyjętej w 2021 r. przez Rząd wyniesie ponad 27%.

Kasowy PIT od 2025 roku. Dla kogo? Jak to działa? Co przedsiębiorcy powinni wiedzieć o nowych przepisach

Od 1 stycznia 2025 r. część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z nowej metody rozliczania podatku dochodowego. Mowa o metodzie kasowej (tzw. kasowy PIT). Na czym polega ta metoda i jak będą się rozliczać podatnicy, którzy ją wybiorą?

Stawka VAT 25% w 2025 roku? Wigilijna opowieść podatkowa

Rzeczywisty deficyt budżetu państwa przekroczy w 2025 roku 300 mld zł – prognozuje prof. dr hab. Witold Modzelewski. Skąd rząd weźmie pieniądze na pokrycie tego deficytu? Czy w kolejnych latach czekają nas podwyżki podatków? Np. podstawowej stawki VAT?

Zmiana kodów CN dla oleju napędowego od 2025 r. MF wyjaśniło skutki podatkowe tych zmian w VAT i akcyzie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 13 grudnia 2024 r. (zmienionym 16 grudnia br.) udzieliło wyjaśnień odnośnie zmiany kodów CN dla oleju napędowego, jaka nastąpi od 1 stycznia 2025 r. oraz skutków podatkowych związanych z tymi zmianami. Wyjaśnienia te są adresowane do podatników ale także mają zostać przesłane do stosowania przez właściwe organy Krajowej Administracji Skarbowej.

REKLAMA

KSeF: Oficjalne testy e-faktur w 2025 roku, nowy harmonogram wdrożenia systemu i obniżenie kar dla firm

KSeF z nowym harmonogramem wdrożenia. Ale to nie wszystko. Oprócz tego zapowiedziane zostały m.in. obniżenie kar dla firm, które nie dostosują się w określonym czasie do wymogów KSeF, a także postulowana przez przedsiębiorców możliwość dodawania załączników w e-fakturze.

Zmiany w podatku od nieruchomości 2025 r.

Zmiany w podatku od nieruchomości 2025 r. Jakie zmiany czekają nas od 1 stycznia 2025 r.? Skąd wynikał problem z podatkiem od garaży? Doradca podatkowy Robert Wielgórski tłumaczy o co w tym wszystkim chodzi.

REKLAMA