REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki prawne zmiany dłużnika przy przejęciu długu

Skutki prawne zmiany dłużnika przy przejęciu długu / Fot. Fotolia
Skutki prawne zmiany dłużnika przy przejęciu długu / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przejęcie długu pozwala na spłacenie zobowiązań za inną osobę (gdy np. pierwotny dłużnik nie może wykonać zobowiązania albo jest niewypłacalny), co może być korzystne dla wierzyciela, który w efekcie otrzyma świadczenie. Na zmianę dłużnika musi się jednak zgodzić dłużnik lub wierzyciel.


Artykuł pochodzi z

REKLAMA

Autopromocja

W obrocie gospodarczym dochodzi do przejęcia długu np. w przypadku podziału spółki, która zaciągnęła kredyt, lub gdy kilka osób jest kredytobiorcami i jedna z nich decyduje się spłacić cały kredyt za pozostałych.

Ze zmianą dłużnika mamy do czynienia wówczas, gdy:

● dotychczasowy dłużnik przestaje nim być, a jego dług przechodzi na osobę trzecią – przejęcie zwalniające (translatywne lub sukcesyjne przejęcie długu), ze skutkiem w postaci dalszego trwania zobowiązania pierwotnego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● do długu na podstawie umowy przystępuje osoba trzecia, a dotychczasowy dłużnik z długu jest zwalniany – tzw. umowne przystąpienie do spełnienia świadczenia (kumulatywne przejęcie długu).

UWAGA!

Przejęcie długu może być elementem składowym innej umowy, np. obejmującej restrukturyzację zobowiązania, umowy sprzedaży, innej umowy cywilnoprawnej, jednak powinno być wyrażone w tej umowie wprost, a nie w sposób dorozumiany.

1. Zawarcie umowy przejęcia długu

Dla skutecznej zmiany dłużnika wymagane są określone czynności. Są to:

umowa między wierzycielem a osobą trzecią zawierana za zgodą dłużnika,

lub

● umowa między dłużnikiem a osobą trzecią zawierana za zgodą wierzyciela, pod warunkiem jednak potwierdzenia wypłacalności nowego dłużnika.

Umowa przejęcia długu wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Dla realizacji przejęcia długu w istocie konieczne jest dokonanie dwóch czynności:

● zawarcie umowy zasadniczej przejęcia długu,

● uzyskanie zgody trzeciego podmiotu (wierzyciela lub dłużnika) na zawarcie transakcji.

Oznacza to, że brak zgody osoby trzeciej powoduje, iż przejęcie nie dochodzi do skutku. Zgoda na przejęcie długu może być wyrażona przed zawarciem umowy o przejęcie długu, równocześnie z zawarciem umowy, a także później.

UWAGA!

Zgoda wierzyciela na przejęcie długu powinna mieć formę pisemną pod rygorem nieważności.

Zgoda wierzyciela staje się bezskuteczna, gdy wierzyciel, składając oświadczenie, nie wiedział, że przejemca jest niewypłacalny. Jeżeli jednak wierzyciel sam zawiera umowę o przejęcie długu z przejemcą, wówczas brak wiedzy o jego niewypłacalności nie ma wpływu na ważność przejęcia, chyba że niewypłacalność przejemcy została przed wierzycielem zatajona. Niewypłacalność musi istnieć w chwili wyrażenia zgody. Jeśli pojawi się później, nie ma wpływu na skuteczność zgody wierzyciela.

Z kolei zgoda dłużnika na przejęcie długu nie jest obciążona takimi wymaganiami. Może być wyrażona w dowolnej formie, pod warunkiem jej zakomunikowania stronom umowy o przejęcie długu.

Autorzy: Michał Gruszczyński, Maciej Jurczyga


Cały artykuł na INFORFK: Przejęcie długu – skutki prawne zmiany dłużnika >>

Artykuł szczegółowo omawia kwestię przejęcia długu. Podpowiada, jak zawrzeć umowę przejęcia długu oraz jakie są skutki i ograniczenia przejęcia długu. Ponadto materiał wskazuje skutki, jakie powoduje przejęcie długu w podatku dochodowym u dłużnika i przejemcy długu. Na zakończenie tekst podpowiada, jak powinna wyglądać ewidencja księgowa umowy przejęcia długu.


Zobacz także na INFORFK:

Skutki prawne przystąpienia do długu >>

Obrót wierzytelnościami – skutki w VAT >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pieniądze dla MŚP z Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację. Nabór wniosków już od sierpnia 2024 r.

Automatyzacja i robotyzacja stają się kluczowymi elementami transformacji przedsiębiorstw w makroregionie Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, trwający od 1 sierpnia do 26 września 2024 roku.

SN: Sklep internetowy może być przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego

Sąd Najwyższy uznał, że sklep internetowy może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe będące przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 kodeksu cywilnego), a jako składnik większej całości – zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa; jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 554 k.c.). Tak wynika z wyroku z 19 czerwca 2024 r. (sygn. ​II CSKP 2110/22).

Co najmniej 4300 zł brutto co miesiąc od lipca 2024 r. Jaka płaca minimalna w 2025 roku? Od kiedy wdrożenie dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu?

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę (do 4300 zł brutto) a minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach (do 28,10 zł brutto). Rząd proponuje, by w 2025 roku najniższa krajowa wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Jeszcze w tym roku ma zostać wdrożona do polskiego prawa unijna dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu.

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA