Jednoosobowy zarząd a reprezentacja w spółce z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
Ocenę powyższej sytuacji umożliwia analiza art. 205 §1 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z przepisem, jeśli zarząd jest wieloosobowy to sposób reprezentowania określa umowa spółki. Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż łączny sposób reprezentacji spółki z o.o. dotyczyć może jedynie wypadków, kiedy zarząd liczy co najmniej dwóch członków. A co jeśli zarząd jest jednoosobowy? Treść wspomnianego przepisu nasuwa tezę, zgodnie z którą w sytuacji, gdy zarząd jest jednoosobowy, to oświadczenia za spółkę składa jego jedyny członek. Natomiast sposób reprezentacji określony w umowie spółki nie ma w takich okolicznościach zastosowania.
REKLAMA
Zasady reprezentacji spółki z o.o. w organizacji
Kwestia reprezentacji spółki z jedynym członkiem zarządu budzi wiele wątpliwości, ponieważ odpowiedź nie jest zawarta wprost w kodeksie. Jedynie dokładna analiza prowadzi do powyższych wniosków. Zagadnienie doczekało się również rozstrzygnięcia aż przez Sąd Najwyższy. W postanowieniu z dnia 24.07.2013 r. w sprawie o sygnaturze III CNP 1/13 Sąd ten sformułował następującą tezę: Łączny sposób reprezentacji dotyczyć może jedynie wypadków, kiedy zarząd w spółce jest wieloosobowy. Jeżeli natomiast zarząd jest jednoosobowy, osoba stanowiąca zarząd ma prawo samoistnego reprezentowania spółki, a ograniczanie jej prawa przez ustanowienie obowiązku działania z inną osobą (np. prokurentem), jest bezskuteczne. Zarząd bowiem pełni charakter organu spółki, prowadzącego jej sprawy oraz reprezentującego ją na zewnątrz.
Podyskutuj o tym z innymi księgowymi na naszym forum
Sąd poparł swoją opinię oceniając skutki takiego określenia sposobu reprezentacji, która - w wypadku niepowołania prokurentów prowadziłaby do uniemożliwienia prawidłowo ustanowionemu zarządowi reprezentowania spółki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat