reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Pożyczka leasingowa - dobra alternatywa dla kredytu bankowego

Pożyczka leasingowa - dobra alternatywa dla kredytu bankowego

Firmy leasingowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, systematycznie rozszerzając swoją ofertę finansową. Jeszcze do niedawna oferowały wyłącznie leasing operacyjny i finansowy, a dziś coraz większą popularnością cieszą się pożyczki leasingowe. Czym są i czy rzeczywiście przynoszą znacznie więcej korzyści niż kredyty zaciągane w banku?

Pożyczki finansowe nie są nowością na rynku – pierwsze takie produkty wprowadzono kilka lat temu. Miały być alternatywnym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, którzy – z uwagi na prowadzoną działalność – nie mogli w pełni wykorzystać zalet leasingu.

Czym jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa to produkt finansowy podobny do kredytu, w którym stroną finansującą jest firma leasingowa a nie bank. Oferta skierowana jest do przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT, a także firm ubiegających się o dotacje unijne. Ponadto niektóre firmy leasingowe posiadają specjalne oferty dla rolników nieprowadzących działalności gospodarczej, a którzy chcieliby sfinansować zakup niezbędnych maszyn czy urządzeń i skorzystać z dotacji.

W wielu przypadkach to dotacja unijna stanowi zabezpieczenie takiej pożyczki – znaczna część kwoty dotacji przeznaczona jej na spłatę zobowiązania. W wielu sytuacjach (w zależności od warunków konkretnej firmy leasingowej) przedsiębiorca może ubiegać się o zatrzymanie części lub całej kwoty dotacji na bieżącą działalność. Zwykle jest to możliwe, gdy przedsiębiorstwo znajduje się w dobrej kondycji finansowej.

Ponadto zabezpieczeniem może być zastaw rejestrowy maszyny, weksel z deklaracją wekslową, cesja z ubezpieczenia na rzecz firmy leasingowej.

Na co można przeznaczyć kwotę pożyczki?

Kwota pożyczki leasingowej może być przeznaczona wyłącznie na zakup środków trwałych. Pieniędzmi nie można więc sfinansować kosztów budowy hali czy instalacji. Co prawda jest to spore ograniczenie, niemniej jednak warto rozważenia. Szczególnie, że pożyczka leasingowa ma wiele zalet.

Kalkulatory

Przewaga nad innymi formami leasingu

Pożyczka leasingowa to rozwiązanie korzystne. A to wszystko dlatego, że ma sporo przewagi w porównaniu z innymi formami leasingu, a nawet samym kredytem bankowym.

Jedną z zalet pożyczki leasingowej jest elastyczność ofertowa – w porównaniu z kredytami bankowymi. Można ją zaciągnąć na okres od 6 miesięcy od nawet 6 lat. Do wyboru pożyczkobiorca ma raty równe, malejące lub sezonowe. Ciekawe jest to, że w trakcie trwania umowy można zmieniać harmonogram spłaty (w zależności od danej firmy leasingowej) – wystarczy tylko podpisać odpowiedni aneks.

Ponadto wszelkie formalności redukowane są do minimum. Ocena wniosku trwa znacznie krócej, ponieważ wykorzystywane są procedury charakterystyczne dla leasingu. Dzięki temu czas oczekiwania na pieniądze znacznie się skraca.

Decydując się na pożyczkę leasingową, przedsiębiorca jest właścicielem zakupionego urządzenia czy maszyny – w przeciwieństwie do leasingu. Dla wielu firm ma to ogromne znaczenie, z czego właśnie wynika popularność takiej formy finansowania.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Korzyści także podatkowe

Okazuje się, że pożyczka leasingowa jest korzystna również z podatkowego punktu widzenia. Warto bowiem mieć świadomość, że rata pożyczki zwolniona jest z podatku VAT, co przekłada się na niższe miesięczne zobowiązanie. Jest to więc świetne rozwiązanie dla podmiotów niebędących płatnikami VAT – w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego traktowanego jako usługa, w którym do raty zobowiązania zostaje doliczony podatek od towarów i usług.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama