REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczka leasingowa - dobra alternatywa dla kredytu bankowego

Piotr Barchan
Ekspert ds. Leasingu, Menedżer
 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Pożyczka leasingowa - dobra alternatywa dla kredytu bankowego
Pożyczka leasingowa - dobra alternatywa dla kredytu bankowego

REKLAMA

REKLAMA

Firmy leasingowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, systematycznie rozszerzając swoją ofertę finansową. Jeszcze do niedawna oferowały wyłącznie leasing operacyjny i finansowy, a dziś coraz większą popularnością cieszą się pożyczki leasingowe. Czym są i czy rzeczywiście przynoszą znacznie więcej korzyści niż kredyty zaciągane w banku?

Pożyczki finansowe nie są nowością na rynku – pierwsze takie produkty wprowadzono kilka lat temu. Miały być alternatywnym rozwiązaniem przede wszystkim dla osób, którzy – z uwagi na prowadzoną działalność – nie mogli w pełni wykorzystać zalet leasingu.

REKLAMA

Autopromocja

Czym jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa to produkt finansowy podobny do kredytu, w którym stroną finansującą jest firma leasingowa a nie bank. Oferta skierowana jest do przedsiębiorców zwolnionych z podatku VAT, a także firm ubiegających się o dotacje unijne. Ponadto niektóre firmy leasingowe posiadają specjalne oferty dla rolników nieprowadzących działalności gospodarczej, a którzy chcieliby sfinansować zakup niezbędnych maszyn czy urządzeń i skorzystać z dotacji.

W wielu przypadkach to dotacja unijna stanowi zabezpieczenie takiej pożyczki – znaczna część kwoty dotacji przeznaczona jej na spłatę zobowiązania. W wielu sytuacjach (w zależności od warunków konkretnej firmy leasingowej) przedsiębiorca może ubiegać się o zatrzymanie części lub całej kwoty dotacji na bieżącą działalność. Zwykle jest to możliwe, gdy przedsiębiorstwo znajduje się w dobrej kondycji finansowej.

Ponadto zabezpieczeniem może być zastaw rejestrowy maszyny, weksel z deklaracją wekslową, cesja z ubezpieczenia na rzecz firmy leasingowej.

Na co można przeznaczyć kwotę pożyczki?

Kwota pożyczki leasingowej może być przeznaczona wyłącznie na zakup środków trwałych. Pieniędzmi nie można więc sfinansować kosztów budowy hali czy instalacji. Co prawda jest to spore ograniczenie, niemniej jednak warto rozważenia. Szczególnie, że pożyczka leasingowa ma wiele zalet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kalkulatory

Przewaga nad innymi formami leasingu

Pożyczka leasingowa to rozwiązanie korzystne. A to wszystko dlatego, że ma sporo przewagi w porównaniu z innymi formami leasingu, a nawet samym kredytem bankowym.

REKLAMA

Jedną z zalet pożyczki leasingowej jest elastyczność ofertowa – w porównaniu z kredytami bankowymi. Można ją zaciągnąć na okres od 6 miesięcy od nawet 6 lat. Do wyboru pożyczkobiorca ma raty równe, malejące lub sezonowe. Ciekawe jest to, że w trakcie trwania umowy można zmieniać harmonogram spłaty (w zależności od danej firmy leasingowej) – wystarczy tylko podpisać odpowiedni aneks.

Ponadto wszelkie formalności redukowane są do minimum. Ocena wniosku trwa znacznie krócej, ponieważ wykorzystywane są procedury charakterystyczne dla leasingu. Dzięki temu czas oczekiwania na pieniądze znacznie się skraca.

Decydując się na pożyczkę leasingową, przedsiębiorca jest właścicielem zakupionego urządzenia czy maszyny – w przeciwieństwie do leasingu. Dla wielu firm ma to ogromne znaczenie, z czego właśnie wynika popularność takiej formy finansowania.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Korzyści także podatkowe

Okazuje się, że pożyczka leasingowa jest korzystna również z podatkowego punktu widzenia. Warto bowiem mieć świadomość, że rata pożyczki zwolniona jest z podatku VAT, co przekłada się na niższe miesięczne zobowiązanie. Jest to więc świetne rozwiązanie dla podmiotów niebędących płatnikami VAT – w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego traktowanego jako usługa, w którym do raty zobowiązania zostaje doliczony podatek od towarów i usług.

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia


Jeśli chodzi o sposób rozliczenia, przebiega to dokładnie tak jak w przypadku klasycznego kredytu. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć część odsetkową raty.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i z jakiegoś powodu leasing nie jest dla ciebie korzystny, pomyśl o pożyczce leasingowej. To ciekawy sposób finansowania, szczególnie jeśli nie jesteś płatnikiem VAT lub myślisz o skorzystaniu z dotacji unijnej.

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Piotr Barchan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA