reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe stawki kilometrówki jeszcze nie w 2015 roku

Nowe stawki kilometrówki jeszcze nie w 2015 roku

Odpowiadając na pytanie redakcji infor.pl Ministerstwo Finansów stwierdziło (podobnie, jak w poprzednich latach), że nie widzi nadal możliwości budżetowych dla aktualizacji maksymalnych stawek za jeden kilometr przebiegu pojazdu. Również w 2015 roku nie będzie zatem wyższych stawek tzw. „kilometrówki”. Przypomnijmy, że stawki te nie były aktualizowane od 2007 roku.

Pytanie Redakcji infor.pl:

Czy Minister Finansów widzi w 2015 r. możliwości budżetowe dla aktualizacji stawek tzw. „kilometrówki” określonych w rozporządzeniu z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej cały czas deklaruje chęć aktualizacji (podwyższenia) tych stawek. Stawki te bowiem nie były aktualizowane od 2007 roku (!). Jednak nowe rozporządzenie może zostać wydane przez MTBiGM wyłącznie w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Jakie jest zatem stanowisko Ministra Finansów w tej kwestii obecnie w 2015 roku? Czy przedsiębiorcy doczekają się w tym nowym 2015 roku nowych stawek „kilometrówki”?

Podatki 2015 - komplet

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF

Odpowiedzi udzielił p. Wiesława Dróżdż - Rzecznik Prasowy Ministra Finansów:

Uprzejmie informujemy, że Rząd pozostaje zdeterminowany, by dalej ograniczać nierównowagę finansów publicznych w celu stworzenia bezpiecznych i trwałych fundamentów dla rozwoju kraju. Osiągnięcie długookresowej stabilności finansów publicznych poprzez redukcję nadmiernego deficytu jest też ważnym zobowiązaniem naszego kraju wobec Unii Europejskiej.

Z powyższych względów wprowadzenie proponowanych przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju podwyżek stawek tzw. "kilometrówki", w naszej ocenie nie jest możliwe.

Oczywiście brak aktualizacji stawek kilometrówki od ośmiu lat to problem dla większości polskich przedsiębiorców oraz pracowników użytkujących swoje prywatne auta do celów służbowych. Wprawdzie ostatnie spadki cen paliw złagodziły presję społeczną na urealnienie tych stawek ale nadal stawki te są niższe niż obecne koszty eksploatacji samochodów.

Ponadto głośno mówi się (zob. np. Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 3245 w sprawie podstawy obliczania refundacji pracownikowi kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych z marca 2012 r.) o zasadności zmiany zakresów objętości skokowej silników samochodowych, do których odnoszą się stawki kilometrówki. Zwłaszcza grupa samochodów osobowych z silnikami do 900 cm3 od dłuższego czasu traci na popularności.

Więcej na ten temat: Kilometrówka 2015

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama