REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej
Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2023 roku (sygn: 0114-KDIP2-1.4010.464.2023.2.KW) nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika w tematyce dotyczącej fundacji rodzinnej. Zgodnie ze stanem faktycznym poruszonym w interpretacji podatkowej, wnioskodawca stał na stanowisku, iż przystąpienie fundacji rodzinnej do spółki cywilnej jest dozwoloną działalnością podmiotu, na podstawie art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. W konsekwencji, zdaniem podatnika przychody i dochody z dzierżawy nieruchomości, przypadające na fundację, w związku z przystąpieniem do spółki cywilnej, będą zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. 

Autopromocja

Fundacja rodzinna w spółce cywilnej

W ramach opisywanej interpretacji podatkowej wnioskodawca przedstawił stan faktyczny, zgodnie z którym fundacja rodzinna przystąpi do spółki cywilnej. Podmiot będzie zajmował się dozwoloną działalnością fundacji rodzinnej, o której mowa w art. 5 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej (ufr), polegającą na dzierżawie nieruchomości i jedynie z tego tytułu będzie uzyskiwał przychody.

Dla tak przedstawionego stanu faktycznego, fundator powziął wątpliwości odnośnie do kwestii, czy przystąpienie przez fundację rodzinną do spółki cywilnej, nie wykracza poza dozwolony zakres działalności fundacji rodzinnej, o którym mowa w art. 5 ust. 3 ufr, co w konsekwencji spowoduje, iż dochód przypadający na fundację rodzinną z tego tytułu będzie opodatkowany sankcyjną stawką w wysokości  25 % podatku dochodowego CIT.

Wnioskodawca, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, podnosił, iż zgodnie z art.5 ust.3 ustawy o fundacji rodzinnej, spółka cywilna jest podmiotem „o podobnym charakterze” do spółek prawa handlowego, w związku z tym przystąpienie do spółki jest dozwoloną działalnością fundacji rodzinnej. A więc dochody uzyskiwane przez fundację z dzierżawy nieruchomości, jak wspólnik takiej spółki, będą zwolnione z opodatkowania podatkiem CIT, zgodnie z dyspozycją art. ust.1 pkt 25 ustawy o CIT.

Fundacja rodzinna a CIT 

Już na etapie prac legislacyjnych podnoszony był aspekt przystępowania fundacji rodzinnych do przedsiębiorstw prowadzonych w formie tzw. indywidualnej działalności gospodarczej wykonywanych przez osoby fizyczne oraz tych prowadzonych w formie spółki cywilnej. Podzielić należy pogląd organu skarbowego, że spółki cywilne nie są podmiotami o podobnym charakterze w stosunku do spółek prawa handlowego, idąc dalej dzieli je więcej różnić, niż jest podobieństw. Słusznie organ podkreślił, że spółki cywilne zostały uregulowane kodeksie cywilnym, a spółki prawa handlowego w kodeksie spółek handlowych. Spółki cywilne, odmiennie od spółek prawa handlowego, nie posiadają osobowości prawnej ani nie są jednostką organizacyjną posiadającą osobowość prawną. Organ dodaje również, iż spółki uregulowane w ksh posiadają swój własny majątek, co stanowi kolejną różnicę pomiędzy omawianymi podmiotami prawnymi. 

Jako główny argument dyrektor KIS j wskazuje, iż fundacja rodzinna przystępuje jedynie do spółek będącymi podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, a spółka cywilna takim podmiotem nie jest oraz, że żadne regulacje prawne nie wskazują, iż spółka cywilna po przystąpieniu do niej fundacji rodzinnej mogłaby stać się podatnikiem CIT. W tym miejscu należy poddać pod wątpliwość stanowisko organu, ponieważ w sytuacji, gdy wspólnikiem spółki cywilnej będzie np. spółka z o.o., wówczas kwestia związana z opodatkowaniem podatkiem CIT (mając na względzie sytuację spółki jawnej, której wspólnikiem jest spółka kapitałowa), może być podstawą analiz i dyskusji.

Podsumowanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biorąc po uwagę powyższe argumenty, w szczególności aspekt że spółce cywilne zdecydowanie dalej, niż bliżej do podmiotu „o podobnym charakterze” do spółek prawa handlowego, organ słusznie uznał, iż dochody fundacji rodzinnej uzyskane z tytułu przystąpienia do spółki cywilnej, jako jej wspólnika, która choć będzie wykonywała dozwoloną działalność fundacji rodzinnej, będą opodatkowane sankcyjnym 25% podatkiem dochodowym, na podstawie art. 24r ustawy o CIT. 

Adw. Katarzyna Wojarska-Aleksiejuk, 
Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA