| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Inne > Jak przebiega kontrola w toku postępowania przed Prezesem UOKiK

Jak przebiega kontrola w toku postępowania przed Prezesem UOKiK

Od 10 sierpnia zmieniły się przepisy określające tryb i sposób przeprowadzania kontroli przedsiębiorców w toku postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe zasady dotyczą przedsiębiorców, u których prowadzona jest kontrola w toku postępowania: wyjaśniającego, antymonopolowego, w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Kontrolę mogą prowadzić pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej.


Obowiązki kontrolowanego przedsiębiorcy

Kontrolowany przedsiębiorca ma obowiązek zapewnienia kontrolującym warunków do sprawnego jej przeprowadzenia (§ 6 rozporządzenia). Przykładowo - przedsiębiorca jest zobowiązany na żądanie kontrolujących skopiować dokumenty i wydruki z posiadanych baz danych. Dodatkowo jest zobowiązany zapewnić kontrolującym samodzielne zamknięte pomieszczenie, jeżeli jest to niezbędne do przeprowadzenia kontroli, oraz wydzielone miejsce do przechowywania dokumentów i zabezpieczonych przedmiotów. Przepisy nakazują także udostępnić kontrolującym posiadane środki łączności (telefon, faks, Internet).

Protokół z kontroli

Kontrola kończy się sporządzeniem protokołu. W rozporządzeniu została szczegółowo określona jego następująca zawartość:

1) dane kontrolowanego,

2) data rozpoczęcia i zakończenia kontroli,

3) imię, nazwisko i stanowisko służbowe kontrolującego,

4) określenie przedmiotu i zakresu kontroli,

5) opis stanu faktycznego ustalonego w trakcie kontroli,

6) opis załączników,

7) informacja o pouczeniu kontrolowanego o prawie zgłaszania zastrzeżeń do protokołu oraz o prawie odmowy podpisania protokołu (§ 7 rozporządzenia).

Uprawnienia przedsiębiorcy w toku kontroli

Przed podpisaniem protokołu kontroli przedsiębiorca może, w terminie 3 dni od przedstawienia mu go do podpisu, złożyć na piśmie zastrzeżenia do tego protokołu (§ 9 ust. 2 rozporządzenia). Co istotne, w zastrzeżeniach może wskazać kontrolującemu dodatkowe czynności kontrolne, które ten powinien w jego opinii wykonać. Skutkiem wniesienia przez przedsiębiorcę zasadnych zastrzeżeń powinna być odpowiednia zmiana lub uzupełnienie protokołu.

Kontrola w trybie uproszczonym

Kontrolujący mają także możliwość dokonania kontroli w trybie uproszczonym (§ 10 rozporządzenia). Tryb ten można stosować, jeżeli jest to uzasadnione ze względu na przedmiot postępowania. Z kontroli w trybie uproszczonym nie sporządza się protokołu, lecz jedynie sprawozdanie.

• rozporządzenie Rady Ministrów z 17 lipca 2007 r. w sprawie kontroli w toku postępowania przed Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Dz.U. Nr 134, poz. 936

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »