Kiedy w spółce powstaje obowiązek podatkowy?
REKLAMA
Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, kiedy w spółce wykonującej określonego rodzaju działalność (przedstawioną poniżej) powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych?
REKLAMA
Interpretacja dotyczyła dość popularnej w ostatnim czasie działalności polegającej na tym, że spółka będąca właścicielem portalu internetowego, pośredniczy w zawieraniu umów sprzedaży usług między sprzedawcami (dalej „partnerzy”), a odbiorcami detalicznymi (dalej „odbiorcy”). Na portalu spółki były zamieszczane oferty usług partnerów, które odbiorcy kupowali w formie kuponu na konkretną usługę. Odbiorcy mogli zrealizować kupon w terminie od 30 do 90 dni od daty jego nabycia. Spółka zarabiała dzięki pobieranej od partnerów prowizji z tytułu przeprowadzanych za pośrednictwem portalu transakcji. Usługa świadczona przez spółkę była rozliczana po zakończeniu przyjętego w umowie okresu rozliczeniowego. W ciągu 7 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego spółka wystawiała dla partnerów faktury VAT, dokumentujące wykonaną na ich rzecz usługę. Opłata za usługę była ustalana w formie procentu od sprzedaży produktów partnera.
Zdaniem spółki występującej o Interpretację w tej sprawie, wykonywane przez nią usługi miały charakter ciągły, co w przekonaniu spółki sprawiało, że niemożliwe było dokładne określenie momentu zakończenia opisanej usługi. W związku z tym, spółka twierdziła, że datą powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego, który zgodnie z zawartymi przez spółkę umowami, kończył się w ciągu 7 dni po ustaniu prezentacji oferty partnera na portalu.
W odpowiedzi na powyższe, organ podatkowy w Interpretacji wskazał, że ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej „ustawa”) nie zawiera definicji przychodu. Jednak precyzuje ona poprzez przykładowe wyliczenie rodzaje przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów. Organ podatkowy wskazał przy tym, że w przypadku, gdy usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych, momentem powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego na fakturze lub umowie nie rzadziej jednak niż raz w roku.
REKLAMA
Odnosząc się do wniosku spółki, organ podatkowy wskazał, że opisane przez spółkę usługi nie są usługami o charakterze ciągłym, gdyż z łatwością w przypadku działalności spółki można wskazać kolejne etapy wykonywania usługi i czynności późniejszych.
Jednocześnie, na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, organ podatkowy zauważył, że spółka pobiera wynagrodzenie w formie prowizji z tytułu przeprowadzanych transakcji za pośrednictwem portalu. Fakt ten sprawia, że w przypadku spółki znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 3a ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w związku z otrzymywanym wynagrodzeniem prowizyjnym momentem powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego świadczonej usługi wskazany w umowie. Jest to bowiem moment, w którym możliwe jest wskazanie wartości prowizji stanowiącej przychód.
Podsumowując, w przypadku opisanym w Interpretacji, momentem powstania obowiązku podatkowego jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego wskazany w umowie. Podstawą określenia momentu powstania przychodu nie jest jednak świadczenie przez spółkę usług o charakterze ciągłym (na co wskazywała spółka we wniosku o Interpretację), ale otrzymywanie wynagrodzenia prowizyjnego za świadczone usługi.
Aneta Wrona-Kłoczko
aplikant radcowski
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat