REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy w spółce powstaje obowiązek podatkowy?

REKLAMA

W dniu 8 września 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydał interpretację indywidualną w sprawie dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych (sygn. ILPB3/423-249/11-4/MM).

Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, kiedy w spółce wykonującej określonego rodzaju działalność (przedstawioną poniżej) powstaje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych?

Autopromocja

Interpretacja dotyczyła dość popularnej w ostatnim czasie działalności polegającej na tym, że spółka będąca właścicielem portalu internetowego, pośredniczy w zawieraniu umów sprzedaży usług między sprzedawcami (dalej „partnerzy”), a odbiorcami detalicznymi (dalej „odbiorcy”). Na portalu spółki były zamieszczane oferty usług partnerów, które odbiorcy kupowali w formie kuponu na konkretną usługę. Odbiorcy mogli zrealizować kupon w terminie od 30 do 90 dni od daty jego nabycia. Spółka zarabiała dzięki pobieranej od partnerów prowizji z tytułu przeprowadzanych za pośrednictwem portalu transakcji. Usługa świadczona przez spółkę była rozliczana po zakończeniu przyjętego w umowie okresu rozliczeniowego. W ciągu 7 dni po zakończeniu okresu rozliczeniowego spółka wystawiała dla partnerów faktury VAT, dokumentujące wykonaną na ich rzecz usługę. Opłata za usługę była ustalana w formie procentu od sprzedaży produktów partnera.

Zdaniem spółki występującej o Interpretację w tej sprawie, wykonywane przez nią usługi miały charakter ciągły, co w przekonaniu spółki sprawiało, że niemożliwe było dokładne określenie momentu zakończenia opisanej usługi. W związku z tym, spółka twierdziła, że datą powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego, który zgodnie z zawartymi przez spółkę umowami, kończył się w ciągu 7 dni po ustaniu prezentacji oferty partnera na portalu.

W odpowiedzi na powyższe, organ podatkowy w Interpretacji wskazał, że ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm., dalej „ustawa”) nie zawiera definicji przychodu. Jednak precyzuje ona poprzez przykładowe wyliczenie rodzaje przychodów, a także enumeratywnie wylicza, jakiego rodzaju wpływy pieniężne podmiotu gospodarczego nie są zaliczane do przychodów. Organ podatkowy wskazał przy tym, że w przypadku, gdy usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych, momentem powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego na fakturze lub umowie nie rzadziej jednak niż raz w roku.

Odnosząc się do wniosku spółki, organ podatkowy wskazał, że opisane przez spółkę usługi nie są usługami o charakterze ciągłym, gdyż z łatwością w przypadku działalności spółki można wskazać kolejne etapy wykonywania usługi i czynności późniejszych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie, na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, organ podatkowy zauważył, że spółka pobiera wynagrodzenie w formie prowizji z tytułu przeprowadzanych transakcji za pośrednictwem portalu. Fakt ten sprawia, że w przypadku spółki znajdzie zastosowanie art. 12 ust. 3a ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w związku z otrzymywanym wynagrodzeniem prowizyjnym momentem powstania przychodu jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego świadczonej usługi wskazany w umowie. Jest to bowiem moment, w którym możliwe jest wskazanie wartości prowizji stanowiącej przychód.

Podsumowując, w przypadku opisanym w Interpretacji, momentem powstania obowiązku podatkowego jest ostatni dzień okresu rozliczeniowego wskazany w umowie. Podstawą określenia momentu powstania przychodu nie jest jednak świadczenie przez spółkę usług o charakterze ciągłym (na co wskazywała spółka we wniosku o Interpretację), ale otrzymywanie wynagrodzenia prowizyjnego za świadczone usługi.

Aneta Wrona-Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA