| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > W jaki sposób ustalić koszty sprzedaży udziałów wniesionych aportem do spółki z o.o.

W jaki sposób ustalić koszty sprzedaży udziałów wniesionych aportem do spółki z o.o.

W 2006 r. spółka A z o.o. wniosła aportem do spółki B z o.o. udziały w spółce C z o.o. W momencie wniesienia tych udziałów do spółki B z o.o. wyceniona przez biegłego rynkowa wartość udziałów spółki C z o.o. wynosiła 160 000 zł. W zamian za nie spółka A z o.o. objęła udziały w spółce B z o.o. w wysokości nominalnej 100 000 zł. Pozostała część wartości udziałów, czyli 60 000 zł, została przekazana na kapitał zapasowy. Obecnie spółka B z o.o. zamierza sprzedać wniesione do niej aportem udziały spółki C z o.o. Czy kosztem uzyskania przychodów przy sprzedaży udziałów spółki C z o.o. będzie nominalna wartość udziałów objętych w spółce B z o.o. przez spółkę A z o.o., czy też wartość rynkowa tych udziałów w momencie ich wniesienia do spółki B z o.o., czyli 160 000 zł?


RADA

W przedstawionym stanie faktycznym kosztem uzyskania w przypadku sprzedaży udziałów spółki C z o.o. wniesionych uprzednio aportem będzie wartość nominalna objętych za nie udziałów w spółce B z o.o., czyli 100 000 zł. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że wartość ta, czyli 100 000 zł, była niższa od wartości rynkowej na dzień wniesienia tych udziałów aportem do spółki B z o.o., czyli 160 000 zł.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 15 ust. 1k pkt 1 updop w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że do spółki B z o.o. zostały wniesione jako wkład niepieniężny udziały spółki C z o.o. W związku z tym w przypadku sprzedaży udziałów spółki C z o.o. przez spółkę B z o.o. koszty uzyskania przychodu z tego tytułu należy ustalić w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów w spółce B z o.o. z dnia ich objęcia przez spółkę A z o.o.

A zatem w przypadku zbycia udziałów innej spółki uprzednio wniesionych aportem kosztem uzyskania przychodu z tego tytułu będzie nominalna wartość wydanych (objętych przez udziałowca wnoszącego ten aport) udziałów. Stanowi ona niejako cenę, na podstawie której nastąpiło przeniesienie własności udziałów na spółkę B z o.o., do której zostały wniesione.

Warto tutaj zauważyć, że z punktu widzenia sprzedaży udziałów nie jest korzystne wydawanie udziałów (za wniesione aportem udziały w innej spółce) według wartości nominalnej o niższej wartości niż wartość rynkowa wnoszonych udziałów. Na podstawie bowiem art. 12 ust. 1 pkt 7 updop przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny. W tej sytuacji przepisy art. 14 ust. 1-3 updop stosuje się odpowiednio. Zgodnie z zawartymi w tym artykule regulacjami przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »