| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Czy dopłaty bezzwrotne wnoszone przez wspólników stanowią przychód spółki

Czy dopłaty bezzwrotne wnoszone przez wspólników stanowią przychód spółki

Spółka z o.o., nie mogąc pozyskać kredytu na działalność bieżącą, zamierza zwrócić się do wspólników o zasilenie finansowe w postaci dopłat. Czy dopłaty o charakterze bezzwrotnym będą przychodem spółki? Czy wartość dopłaty będzie stanowiła koszt podatkowy dla wspólnika zbywającego swój udział w spółce?


RADA

Otrzymane dopłaty, bez względu na ich charakter, nie stanowią przychodu podatkowego spółki. Dla wspólnika zbywającego udział wartość wniesionych dopłat nie jest kwalifikowana jako koszt uzyskania przychodu.

UZASADNIENIE

Dofinansowanie spółki przez wspólników jest jednym ze sposobów pozyskania przez firmę dodatkowego kapitału na działalność bieżącą lub na inwestycje.

W myśl art. 177 k.s.h. umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Z brzmienia tego przepisu należy wnioskować, że do skutecznego żądania dopłat potrzebny jest odpowiedni zapis w umowie spółki. Umowa nie musi natomiast określać konkretnych kwot dopłat oraz terminów ich wniesienia. W tym zakresie wystarczy uchwała wspólników lub decyzja zarządu. Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wszystkich wspólników równomiernie w stosunku do udziałów.

Dopłaty stanowią wprawdzie wkład do majątku spółki, jednak bez zwiększania udziałów wspólników w kapitale zakładowym. Do czasu zużycia wniesionych środków finansowych dopłaty zasilają fundusz zapasowy spółki.

Przepisy kodeksu spółek handlowych przewidują możliwość zwrotu dopłat, jeżeli nie są one wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym.

Kwestię podatkowych skutków otrzymania dopłat reguluje art. 12 ust. 4 pkt 11 updop. Zgodnie z powołanym przepisem do przychodów spółki nie zalicza się m.in. dopłat, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Z powyższego wynika, że dopłaty wspólników, bez względu na to, czy w umowie (uchwale) określono je jako zwrotne, czy jako bezzwrotne, nie stanowią przychodu podatkowego. Jedynym warunkiem, jakim obwarowano podatkową neutralność tego świadczenia, jest konieczność stosowania się do przedstawionych przepisów Kodeksu spółek handlowych.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji) otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.

Dla porządku należy dodać, że jeżeli spółka zdecyduje się jednak zwrócić dopłaty, to nie będą one uważane za koszt uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 53 updop). Jednocześnie wspólnicy nie odczują negatywnych skutków zwrotu - gwarantuje im to art. 21 ust. 1 pkt 51 updof, zgodnie z którym ze zwolnienia z podatku dochodowego podlegają przychody otrzymane z tytułu zwrotu dopłat wniesionych uprzednio, zgodnie z odrębnymi przepisami, do spółki mającej osobowość prawną - do wysokości wniesionych dopłat.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »