REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszt zbycia udziałów zależy od przedmiotu wkładu

Przemysław Molik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przy sprzedaży akcji spółki powstałej po połączeniu należy brać pod uwagę rodzaj wkładów wniesionych do spółek łączonych.

W myśl art. 492 par. 1 i następnych kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) przez połączenie spółek dochodzi do przeniesienia majątku spółek łączących się na spółkę nowo zawiązaną. W przypadku połączenia się spółek z ograniczoną odpowiedzialnością w jedną spółkę akcyjną powstaje podmiot, w którym dotychczasowi wspólnicy obejmują akcje w zamian za wkłady.

REKLAMA

Autopromocja

- Wkładem do spółki akcyjnej jest majątek spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a jedynie ustalenie udziałów w kapitale zakładowym spółki następuje z uwzględnieniem udziałów w kapitale zakładowym spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - tłumaczy Krzysztof Szydłowski, radca prawny z Kancelarii LegeArtis w Łodzi.

Do łączenia się spółek stosuje się odpowiednio przepisy o powstaniu spółki nowo zawiązanej, tj. art. 497 k.s.h.

- Ustalenie parytetu wymiany udziałów na akcje służy przede wszystkim temu, aby akcjonariusze w nowej spółce, od początku jej istnienia, posiadali uprawnienia odpowiednie do wnoszonego majątku, który był podzielony na udziały w starych spółkach - wyjaśnia Krzysztof Szydłowski.

Co do zasady przy transakcji sprzedaży akcji, które wcześniej stanowiły udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, kosztem uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży akcji w nowej spółce akcyjnej jest wartość tych akcji w zależności od tego, co jest przedmiotem wkładu. Stanowi o tym art. 22 ust. 1f pkt 1 lub pkt 2 ustawy o PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Połączenie spółek i wniesienie majątku spółek łączonych do spółki nowo zawiązanej ma ten sam charakter co wniesienie do spółki wkładu w postaci przedsiębiorstwa.

- Zatem kosztem uzyskania przychodów będzie nominalna wartość przedsiębiorstwa, wynikająca z ksiąg przedsiębiorstwa, określona na dzień objęcia akcji, nie wyższa jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia - tłumaczy ekspert.

W przypadku gdy udziały nabywane były za wkład pieniężny, koszt sprzedaży akcji uzyskanych w wyniku aktu łączenia się spółek z ograniczoną odpowiedzialnością po wymianie udziałów ustala się podobnie jak przy zamianie akcji w wyniku łączenia się spółek akcyjnych.

- W takiej sytuacji koszt uzyskania przychodu obliczamy odnosząc się do historycznej wartości nabytych wcześniej udziałów w łączonych spółkach - czyli po prostu ceny nabycia - tłumaczy Paweł Mazurkiewicz, doradca podatkowy w spółce MMDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Dla potrzeb wyliczenia kosztów uzyskania przychodu nie ma znaczenia fakt, że obliczona przy zastosowaniu parytetu wymiany ilość akcji nie będzie liczbą naturalną.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA