reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > Jakie obowiązki sprawozdawcze wobec GUS ciążą na spółkach

Jakie obowiązki sprawozdawcze wobec GUS ciążą na spółkach

W trakcie roku jednostki składają różnego rodzaju sprawozdania statystyczne. Złożenie niektórych sprawozdań wynika z obowiązku nałożonego przez ustawę o statystyce publicznej. Inne zaś są składane, ponieważ jednostka została do tego zobowiązana w wyniku losowania przez GUS. To, jakie sprawozdania spółka ma obowiązek złożyć, zależy od branży, w jakiej działa, i od liczby zatrudnionych pracowników.


Zasady i podstawy prowadzenia badań statystycznych zostały określone w ustawie z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej. Ustawa ustala organizację i tryb prowadzenia tych badań oraz zakres związanych z nimi obowiązków. Wzory formularzy sprawozdawczych i objaśnienia sposobu ich wypełniania oraz wzory kwestionariuszy i ankiet statystycznych zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 10 września 1999 r. w sprawie trybu i form ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wynikowych informacji statystycznych. Dokumentem ustalającym zakres tematyczny, przedmiotowy i podmiotowy badań statystycznych oraz związane z nimi obowiązki jest Program badań statystycznych statystyki publicznej. Jest to podstawowy dokument, do którego należy się odwołać w celu uzyskania informacji o danym badaniu. Program ten ustala corocznie Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia.

Badania statystyczne mogą być prowadzone na zasadzie obowiązku albo udziału dobrowolnego. Jeżeli badanie zostało ujęte jako obowiązkowe, podmioty są obowiązane do udzielenia i przekazania prowadzącemu badanie pełnych i wyczerpujących informacji w zakresie, formie i terminie określonych szczegółowo w tym programie. Sprawozdania statystyczne mogą być przekazywane w formie pisemnej lub elektronicznej.

Badania statystyczne mogą być prowadzone jako badania jednorazowe, stałe lub cykliczne. O tym, czy i jakie obowiązki sprawozdawcze mają podmioty gospodarcze, decydują branża i liczba zatrudnionych pracowników. Liczbę pracujących należy przyjąć według stanu na dzień 30 listopada roku poprzedzającego przekazywanie danych statystycznych.

W poniższej tabeli zamieszczono wybrane, najczęściej występujące rodzaje sprawozdań statystycznych.

UWAGA

Od 1 stycznia 2008 r. zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. wprowadzono nową Polską Klasyfikację Działalności.

Tabela. Rodzaje sprawozdań statystycznych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Maryla Piotrowska

główna księgowa z licencją MF

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości

Zdjęcia


Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

2BE.pl

Grupa Adweb

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama