Jakie obowiązki sprawozdawcze wobec GUS ciążą na spółkach
REKLAMA
REKLAMA
Zasady i podstawy prowadzenia badań statystycznych zostały określone w ustawie z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej. Ustawa ustala organizację i tryb prowadzenia tych badań oraz zakres związanych z nimi obowiązków. Wzory formularzy sprawozdawczych i objaśnienia sposobu ich wypełniania oraz wzory kwestionariuszy i ankiet statystycznych zostały określone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z 10 września 1999 r. w sprawie trybu i form ogłaszania, udostępniania i rozpowszechniania wynikowych informacji statystycznych. Dokumentem ustalającym zakres tematyczny, przedmiotowy i podmiotowy badań statystycznych oraz związane z nimi obowiązki jest Program badań statystycznych statystyki publicznej. Jest to podstawowy dokument, do którego należy się odwołać w celu uzyskania informacji o danym badaniu. Program ten ustala corocznie Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia.
REKLAMA
Badania statystyczne mogą być prowadzone na zasadzie obowiązku albo udziału dobrowolnego. Jeżeli badanie zostało ujęte jako obowiązkowe, podmioty są obowiązane do udzielenia i przekazania prowadzącemu badanie pełnych i wyczerpujących informacji w zakresie, formie i terminie określonych szczegółowo w tym programie. Sprawozdania statystyczne mogą być przekazywane w formie pisemnej lub elektronicznej.
Badania statystyczne mogą być prowadzone jako badania jednorazowe, stałe lub cykliczne. O tym, czy i jakie obowiązki sprawozdawcze mają podmioty gospodarcze, decydują branża i liczba zatrudnionych pracowników. Liczbę pracujących należy przyjąć według stanu na dzień 30 listopada roku poprzedzającego przekazywanie danych statystycznych.
W poniższej tabeli zamieszczono wybrane, najczęściej występujące rodzaje sprawozdań statystycznych.
UWAGA
Od 1 stycznia 2008 r. zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. wprowadzono nową Polską Klasyfikację Działalności.
Tabela. Rodzaje sprawozdań statystycznych
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Maryla Piotrowska
główna księgowa z licencją MF
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat