| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Spółki > W jaki sposób powinna dokonać rejestracji VAT spółka jawna

W jaki sposób powinna dokonać rejestracji VAT spółka jawna

W ramach spółki jawnej wyodrębnionych zostało kilka Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, poprzez które spółka jawna prowadzi swą działalność. Jak wygląda rejestracja jako podatnika podatku od towarów i usług spółki jawnej świadczącej głównie usługi zwolnione z VAT, lecz dokonującej również sprzedaży opodatkowanej?


MARCIN SZYMANKIEWICZ

doradca podatkowy, BDO Numerica

Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową - art. 22 par. 1 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037).

Zgodnie z ustawą z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. nr 14, poz. 89 ze zm.), zakład opieki zdrowotnej jest wyodrębnionym organizacyjnie zespołem osób i środków majątkowych utworzonym i utrzymywanym, co do zasady, w celu udzielania świadczeń zdrowotnych i promocji zdrowia.

Spółkę jawną jako jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej niewątpliwie należy uznać za podatnika podatku od towarów i usług. Moim zdaniem, w przedstawionym stanie faktycznym za podatnika należy uznać tylko spółkę jawną jako całość. Wyodrębnione w jej ramach Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej nie stanowią odrębnych podatników, gdyż są jedynie jej jednostkami organizacyjnymi.

Podatnicy podatku od towarów i usług, o których mowa w art. 15 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Z uwagi na fakt, że spółka jawna obok sprzedaży zwolnionej dokonuje również sprzedaży opodatkowanej (oraz jak rozumiem nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego) zgłoszenia rejestracyjnego musi dokonać obligatoryjnie. Zgłoszenia rejestracyjnego dokonuje się na formularzu VAT-R. Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako podatnika VAT czynnego.

Dodatkowo, należy zwrócić uwagę, iż podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni mogą podlegać obowiązkowi rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, jeżeli będą dokonywać: wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub będą nabywać usługi, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgłoszenia dokonuje się na formularzu VAT-R/UE stanowiącym załącznik do formularza VAT-R.

Naczelnik urzędu skarbowego potwierdza zarejestrowanie ww. podmiotu jako podatnika VAT - UE.

(KK)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Hetman

Adwokat i radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa autorskiego, pracy, handlowego i europejskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »