REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki związane z zawarciem aktu notarialnego zawiązującego spółkę z o.o. można zaliczyć do kosztów spółki

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy mogę zaliczyć do kosztów wydatek na notariusza i podatek od czynności cywilnoprawnych, dotyczące aktu notarialnego zawiązującego nową spółkę (spółka opłaciła te koszty za udziałowca)? Nie mam w akcie notarialnym zapisu, że koszty te powinna ponieść spółka zawiązywana. W momencie zawiązywania nowej spółki byliśmy spółką w organizacji, teraz jesteśmy „normalną” spółką z o.o. Faktura została wystawiona na spółkę w organizacji, czyli na fakturze nie ma NIP. Czy taka faktura kwalifikuje się do ujęcia w koszty?

Spółka została wpisana do KRS w październiku 2007 r. W akcie notarialnym mamy zapis, że rok obrotowy rozpoczyna się z dniem zarejestrowania, a kończy 31 grudnia 2008 r. Czy należało złożyć CIT za 2007 r.? W 2007 r. spółka nie prowadziła działalności. Utworzyła jedynie lokatę z gotówki, którą wpłacił udziałowiec na pokrycie kapitału. Czy przychód z odsetek powinnam była ująć do CIT za 2007 r., czy mogę go rozliczyć za 2008 r.?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Nie jest możliwe zaliczenie wydatku na notariusza oraz kosztu podatku od czynności cywilnoprawnych, dotyczących aktu notarialnego zawiązującego spółkę z o.o., do kosztów uzyskania przychodów tej spółki. Szczegóły oraz odpowiedzi na pozostałe pytania znajdują się w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stosuje się także do spółek kapitałowych w organizacji (art. 1 ust. 1 updop). Spółka z o.o. w organizacji powstaje z chwilą zawarcia umowy spółki (art. 161 § 1 Kodeksu spółek handlowych). Z tą chwilą spółka ta staje się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wszelkie wydatki ponoszone przez spółkę w celu osiągnięcia przychodów i niewyłączone przepisami ustawy stanowią koszt uzyskania przychodów spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty notarialne sporządzenia umowy spółki

Koszty notarialne sporządzenia umowy spółki (koszty aktu notarialnego oraz podatek od czynności cywilnoprawnych) nie stanowią kosztu uzyskania przychodów spółki. Są to bowiem wydatki założycieli spółki, a nie jej samej. Nie ma przy tym znaczenia, że faktura dokumentująca świadczenie usługi notarialnej została wystawiona na spółkę w organizacji. W naszej ocenie wystawienie faktury na spółkę było błędem notariusza. Faktura ta bezwzględnie powinna zostać wystawiona na założycieli spółki. Podobnego zdania jest część organów podatkowych. Przykładem może być postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z 3 marca 2005 r. (sygn. PDP 423-3-05 BA, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/) oraz postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto z 30 września 2005 r. (sygn. ZDA/423-18/05, publ. http://sip.mf.gov.pl/sip/).

W ostatnim przywołanym postanowieniu możemy przeczytać, że:

wydatki związane z zawarciem umowy spółki z o.o., tj. opłata za potwierdzenie podpisów, koszty aktu notarialnego zawiązania spółki, podatek od czynności cywilnoprawnych, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów spółki. Koszty związane z utworzeniem spółki z o.o. w organizacji obciążają wspólników spółki i stanowić będą u wspólników wydatki na objęcie udziałów.

Pierwszy rok podatkowy

Zasady, na jakich przebiega pierwszy rok podatkowy w nowo tworzonych spółkach kapitałowych, budzą wątpliwości. Z chwilą wpisu do rejestru spółka kapitałowa w organizacji uzyskuje osobowość prawną (art. 12 k.s.h.). Stanowi to w istocie zmianę formy prawnej. W konsekwencji - przynajmniej teoretycznie - na dzień poprzedzający dzień zarejestrowania spółka powinna zamknąć księgi rachunkowe (art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy o rachunkowości). W ten sposób spółka zakończy rok podatkowy (art. 8 ust. 6 updop). W praktyce nikt takiego rozwiązania jednak nie stosuje.

 

W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych (art. 8 ust. 2 updop). Z kolei stosownie do art. 8 ust. 2a ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrania roku podatkowego pokrywającego się z rokiem kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.

PRZYKŁAD

Alpha Sp. z o.o. została zarejestrowana 1 września 2008 r. Jej pierwszy rok podatkowy może się zakończyć 31 grudnia 2009 r.

Przepisy niestety nie wskazują, jak należy rozumieć pojęcie rozpoczęcia działalności. W praktyce w przypadku spółek kapitałowych przyjmuje się, że dniem tym jest dzień zawarcia umowy spółki (a więc dzień powstania spółki kapitałowej w organizacji). W konsekwencji przyjmuje się, że pierwszy rok podatkowy w spółce kapitałowej trwa (przy założeniu, że dzień zarejestrowania spółki nie przerywa biegu tego pierwszego roku podatkowego) od dnia zawarcia umowy spółki (a więc od dnia powstania spółki kapitałowej w organizacji) do:

1) ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych - gdy przyjęty został inny rok podatkowy niż kalendarzowy,

2) końca roku kalendarzowego - jeśli umowa spółki została zawarta w pierwszej połowie roku,

3) końca roku kalendarzowego lub końca kolejnego roku kalendarzowego (decyzja w tej kwestii należy do spółki) - jeśli umowa spółki została zawarta w drugiej połowie roku.

Z treści pytania wynika, że spółka będzie stosować jako rok podatkowy rok kalendarzowy. Nie wynika jednak, niestety, kiedy (którego dnia) została zawarta umowa spółki. Skoro jednak spółka została zarejestrowana w październiku 2007 r., najprawdopodobniej zawarcie umowy spółki miało miejsce w drugiej połowie 2007 r. Oznacza to, że spółka mogła, lecz nie musiała kończyć pierwszego roku podatkowego z końcem 2007 r. Dopuszczalne jest przyjęcie, że pierwszy rok podatkowy będzie trwał aż do 31 grudnia 2008 r. W takim przypadku nie trzeba było składać zeznania CIT-8 za 2007 r.

Przychody z odsetek

Przychody z odsetek powstają z chwilą skapitalizowania tych odsetek lub z chwilą ich otrzymania (art. 12 ust. 4 pkt 1 i 2 updop). Gdyby do kapitalizacji lub otrzymania odsetek doszło w 2007 r. i spółka zdecydowałaby się zakończyć pierwszy rok podatkowy 31 grudnia 2007 r., przychody z takich odsetek należało uwzględnić w zeznaniu CIT-8 za pierwszy rok podatkowy (rok kończący się w 2007 r.). W przeciwnym razie przychodów z takich odsetek w zeznaniu CIT-8 za rok podatkowy kończący się w grudniu 2007 r. nie trzeba było uwzględniać. Zeznanie za 2007 r. nie było bowiem składane.

• art. 1, art. 8 oraz art. 12 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1238

• art. 12 i art. 161 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

• art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
JPK CIT, czyli nowa era w rozliczeniach podatkowych. Co i dla kogo zmieni się od 2025, 2026 i 2027 roku?

Ministerstwo Finansów w wykonało kolejny krok w kierunku pełnej digitalizacji rozliczeń podatkowych. Jego najnowsza inicjatywa oznacza, że podatnicy będą zobligowani wdrożyć JPK CIT - najwięksi już od 1 stycznia 2025 r. - pisze Michał Szwed, Partner w CRIDO.

Księgi rachunkowe tylko w formie elektronicznej od 2025 r. Struktury JPK_KR_PD, JPK_ST_KR

Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie dodatkowych danych, o które przedsiębiorcy będą musieli uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe. Rozporządzenie oczekuje na publikację w Dzienniku Ustaw. Jako pierwsze, obowiązkiem objęte zostaną podmioty o przychodzie powyżej 50 mln euro, a także podatkowe grupy kapitałowe. Równocześnie resort opublikował broszury dotyczące struktury logicznej księgi rachunkowej JPK_KR_PD i ewidencji środków trwałych.

Prof. Modzelewski: Dwa VAT-y w Polsce - przedunijny i unijny. Jakie różnice?

Z zaciekawieniem sięgnąłem do publikacji wydanej przez PIE (Polski Instytut Ekonomiczny) dotyczącej „krótkiej historii” VAT w Polsce. Wśród autorów pojawiły się również zacne nazwiska osób znanych z tego, że coś wiedzą o podatkach, co powinno dodatkowo skłaniać do lektury tego niezbyt obszernego opracowania. Czytelnik będzie jednak rozczarowany lekturą, a nawet zaszokowany bałamutną treścią tego „dzieła”, które powstało za państwowe pieniądze - pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Urlop księgowej: Jak przygotować na to firmę, by nie ponieść negatywnych konsekwencji?

Zawód księgowej jest wymagający i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Część z przedsiębiorców obawia się, że podczas nieobecności księgowej, firma znajdzie się w tarapatach. A księgowa lub księgowy mogą wybrać się na urlop nie tylko podczas wakacji szkolnych. Jak więc przygotować się do tego?

REKLAMA

Zmiany w pkpir od 2025 roku [projekt]. Co nowego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 23 sierpnia 2024 r. projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Co się zmieni w pkpir od nowego roku?

Obowiązkowy KSeF. Przedsiębiorcy zgłaszają wątpliwości - chodzi o zakres gromadzonych danych i tajemnicę handlową firmy

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur ma stać się wkrótce obowiązkową metodą dokumentowania sprzedaży przez firmy. Przedsiębiorcy zgłaszają jednak pewne wątpliwości. Dotyczą one szerokiego zakresu gromadzonych przez system KSeF danych i obawy o naruszenie tajemnicy handlowej.

Wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w drugim terminie. Jest nieco więcej czasu

W tym roku producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej do 2 września. W bieżącym roku zwrot ustalony został w wysokości 1,46 zł za litr oleju napędowego.

Kasy fiskalne: zwolnienia w latach 2025-2026. Co się zmieni? Jest projekt nowego rozporządzenia

Jakie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych (kas rejestrujących) będą obowiązywać w 2025 i 2026 roku? Ministerstwo Finansów planuje pozostawić limit zwolnienia na dotychczasowym poziomie 20.000,- zł wartości sprzedaży. Natomiast pewne zmiany zajdą w katalogu czynności zwolnionych z obowiązku prowadzenia ewidencji w formie kas fiskalnych.

REKLAMA

Od 2025 r. wyższy limit przychodów dla ksiąg rachunkowych. Więcej firm będzie mogło pozostać na pkpir

W toku rządowych prac legislacyjnych jest projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym od 1 stycznia 2025 r. limit przychodów dla prowadzenia ksiąg rachunkowych wynosić będzie 2,5 mln euro. Ten nowy limit ma być stosowany do roku obrotowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2024 r.

Będą zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. MF: czemu osoby zamożne mają korzystać z preferencji podatkowych?

Ministerstwo Finansów informuje o toczących się pracach legislacyjnych nad projektem nowelizacji ustaw o podatku dochodowym. Między innymi - w ramach uszczelnienia systemu podatkowego - mają być wprowadzone zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych. Jak stwierdził Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów: „Nie rozumiem, czemu osoby zamożne, będące beneficjentami fundacji rodzinnych, mają korzystać z preferencji podatkowych, które dalece wychodzą poza ducha ustawy o fundacjach rodzinnych." Jedną ze zmian będzie objęcie podatkiem sprzedaży majątku przez fundacje rodzinne. Podatek ten fundacja będzie mogła odliczyć od podatku należnego przy wypłacie świadczeń dla beneficjentów.

REKLAMA