| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Zamówienia publiczne - procedury od 30 tys. euro

Zamówienia publiczne - procedury od 30 tys. euro

Podwyższenie do 30 tys. euro progu, od którego powstaje obowiązek stosowania procedur z zamówień publicznych - to najważniejsza zmiana jaką zawiera przyjęty 9 lipca 2013 r. przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt ustawy zakłada w niektórych przypadkach przewidziano szczególne wyłączenia z obowiązku stosowania ustawy, nawet do 200 tys. euro, dla dostaw i usług. Będzie jednak zakaz dyskryminowania wykonawców w dostępie do tych zamówień.

Podniesienie do 30 tys. euro progu, od którego powstaje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w przepisach o zamówieniach publicznych (od sześciu lat jest to 14 tys. euro), wynika z uwzględnienia zmian dotyczących siły nabywczej pieniądza. Ponadto stosowanie tych procedur przy małych zamówieniach rodziło proporcjonalnie wysokie koszty. Projektodawca zaznaczył też, że niewielkie kwoty wydatkowanych w tych przypadkach środków publicznych nie rodzą zbyt dużego ryzyka korupcji, naruszania zasad traktatowych, czy też szczególnie dotkliwego ograniczenia dostępu wykonawców do ubiegania się i realizacji zamówień publicznych. 

Zamawiający z sektora naukowo-badawczego będą mieli więcej możliwości udzielania zamówień z wolnej ręki. Będzie tak np. w sytuacji, gdy przedmiotem zamówienia są rzeczy wytwarzane wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych, które nie służą prowadzeniu przez zamawiającego produkcji seryjnej, mającej na celu osiągnięcie rentowności rynkowej lub pokryciu kosztów badań lub rozwoju, oraz które mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę.   

Przetargi publiczne z większym udziałem małych przedsiębiorców

Zasady prawa zamówień publicznych a wymóg wiedzy i doświadczenia

Doprecyzowano, że Prawa zamówień publicznych nie stosuje się do zamówień, których przedmiotem są usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych, które nie są w całości opłacane przez zamawiającego, lub z których korzyści, a nie tak jak obecnie własność, nie przypadają wyłącznie zamawiającemu dla potrzeb jego własnej działalności. 

Zapraszamy do dyskusji na forum

Ważnym rozwiązaniem jest też możliwość unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w związku z nieprzyznaniem środków (grantów). Zamawiający nie będą musieli czekać z przygotowaniem i przeprowadzeniem procedur do czasu pozyskania pieniędzy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »