REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady prawa zamówień publicznych a wymóg wiedzy i doświadczenia

Marta Musioł
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Izba Odwoławcza podjęła uchwałę, z której wynika, że wymóg posiadania wiedzy i doświadczenia sformułowany w sposób ograniczający możliwość wykazania się przez wykonawcę określonym doświadczeniem może prowadzić do naruszenia zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców (sygn. akt KIO/KD 29/12).

W stanie faktycznym sprawy, zamawiający przeprowadził postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na zakup i dostawę 10 sztuk fabrycznie nowych, jednoczłonowych autobusów niskopodłogowych. W ramach tzw. kontroli doraźnej postępowania, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych (dalej „Prezes UZP”) zarzucił zamawiającemu, m.in. że naruszył on podstawowe zasady prawa zamówień publicznych. Prezes UZP wskazał, że określenie wymogu wykazania się przez potencjalnego wykonawcę doświadczeniem polegającym na wykonaniu co najmniej jednej dostawy autobusów niskopodłogowych, w ilości co najmniej 10 sztuk na rynek państw członkowskich Unii Europejskiej narusza zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Prezes UZP podkreślił, że w przedmiotowej sprawie ograniczenie obszaru geograficznego, jako miejsca wykonania dostaw, prowadzi do ustalenia nieproporcjonalnego i utrudniającego konkurencję opisu sposobu dokonania oceny spełnienia warunku dotyczącego posiadania wiedzy i doświadczenia.

REKLAMA

Autopromocja

Zamawiający wniósł zastrzeżenia do informacji o wyniku kontroli doraźnej Prezesa UZP. Zamawiający wskazał, że sformułowany przez niego wymóg wykazania się wykonaniem co najmniej jednej dostawy co najmniej 10 autobusów na terenie Unii Europejskiej miał pozwolić na sprawdzenie i potwierdzenie, że dany wykonawca będzie w stanie zgodnie z posiadanymi doświadczeniem dostarczyć autobusy, które spełniałaby wymagania stawiane przez przepisy unijne.

Prezes UZP zastrzeżeń zamawiającego nie uwzględnił i przekazał je do zaopiniowania KIO. KIO dokonując oceny zastrzeżeń zamawiającego w odniesieniu do naruszeń wskazanych przez Prezesa UZP podjęła Uchwałę, w której dokonała ważnej z punktu widzenia praktyki, wykładni przepisów prawa zamówień publicznych.

W pierwszej kolejności KIO wskazała, że w przedmiotowej sprawie wymóg dotyczący wykazania się przez zamawiającego co najmniej jedną dostawą co najmniej 10 autobusów nie może zostać uznany za nadmierny. W tym konkretnym przypadku KIO uznała, że zamawiający wymagał doświadczenia polegającego na dostawie 10 jakichkolwiek autobusów o nieskonkretyzowanych parametrach. W opinii KIO tak sformułowany opis dotyczący wymogu wiedzy i doświadczenia należy uznać za dopuszczalny.

Prawo zamówień publicznych - zmiany od 20 lutego 2013 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Unieważnienie postępowania o zamówienie publiczn

ETS: polska ustawa o zamówieniach publicznych - sprzeczna z prawem UE

Następnie KIO odniosła się zarzutu Prezesa UZP, dotyczącego ograniczenia obszaru geograficznego wykonania dostawy sformułowanego w opisie sposobu dokonania oceny spełniania warunku dotyczącego posiadania wiedzy i doświadczenia.

Zdaniem KIO, ograniczenie obszaru geograficznego wykonania dostawy, które według zamawiającego miało dowieść, że dany dostawca jest w stanie dostarczyć autobusy niskopodłogowe spełniające europejskiej normy i wymogi techniczne, prowadzi do naruszenia zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

REKLAMA

KIO podkreśliła, że dopuszczalne jest wymaganie przez zamawiającego, aby przedmiot zamówienia spełniał określone normy i wymogi techniczne określone przepisami unijnymi. Jak wskazała KIO, w przedmiotowej sprawie, aby zagwarantować, że dostarczone autobusy będą spełniały normy i wymogi stawiane przez Unię Europejską zamawiający powinien określić dokładnie parametry techniczne i inne specyfikacje (zgodne z wytycznymi prawa unijnego) w opisie przedmiotu zamówienia.

W opinii KIO, zamawiający mógł także w odmienny sposób sformułować opis sposobu dokonania oceny spełnienia warunku wiedzy i doświadczenia. Przykładowo, zamawiający mógł określić, że wykonawca powinien wykazać się dostawą autobusów spełniających konkretnie kryteria określone w prawie unijnym. Jednak jak podkreśliła KIO, w takim przypadku, zamawiający powinien jednocześnie wskazać dokładnie przepisy prawa unijnego zawierające parametry techniczne, które powinien spełniać przedmiot danego zamówienia.

Podsumowując, omawiana Uchwała jest szczególnie istotna dla wszystkich zamawiających, odnośnie formułowania opisu przedmiotu zamówienia oraz wymogu doświadczenia. Zgodnie z wykładnią przepisów zaprezentowaną w Uchwale, KIO uznała, że nie jest dopuszczalne ograniczanie obszaru geograficznego, gdzie uzyskane zostało doświadczenie, w celu zagwarantowania spełniania przez przedmiot zamówienia konkretnych parametrów. Jak wskazała KIO, jeśli zamawiający oczekuje, że przedmiot zamówienia będzie spełniał określone wymogi i normy techniczne określone np. w prawie unijnym, powinien wymienić konkretne przepisy, które określają te parametry.


Skomplikowany system podatkowy ciąży polskim przedsiębiorcom

Jakie warunki musi spełniać informacja handlowa

Zapraszamy do odwiedzenia forum Prawo gospodarcze

Marta Musioł, młodszy prawnik
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pewny i stały zysk z oszczędności: np. 6,2% rocznie przez 3 lata. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

REKLAMA