| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Zamówienia publiczne - podwykonawcy z lepszą ochroną

Zamówienia publiczne - podwykonawcy z lepszą ochroną

Wzmocnienie bezpieczeństwa prawidłowej realizacji zamówień publicznych, wzmocnienie ochrony praw podwykonawców w procesie realizacji zamówień publicznych oraz ograniczenie ryzyka pojawiania się sporów pomiędzy uczestnikami na etapie realizacji zamówień publicznych - to główne cele znowelizowanych przepisów Prawa zamówień publicznych.

24 grudnia 2013 r. weszły w życie nowe przepisy Prawa zamówień publicznych. Zmiany wprowadziła obowiązująca ustawa z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1473).


Zwiększenie uprawnień i ochrona podwykonawców


Nowelizacja wprowadza definicję legalną umowy o podwykonawstwo oraz określa zasady dotyczące stawiania wymagań w zakresie tych umów już na etapie przetargu.

Nowe przepisy umożliwiają też zamawiającemu określenie w SIWZ wymagań, jakie powinna spełniać umowa o podwykonawstwo robót budowlanych, a także nakładają na wykonawcę obowiązek przedkładania zamawiającemu takich umów zawieranych przy realizacji zamówień na roboty budowlane.

Prawa podwykonawców w przetargach

Ponadto w sytuacji, w której wykonawca będzie się uchylał od obowiązku zapłaty, podwykonawcy będą mieli prawo zwrócić się do zamawiającego o dokonanie zapłaty bezpośredniej.

Przykładowo, z nowo dodanego art. 143a ust. 2 upzp wynika, że w przypadku zamówień na roboty budowlane, których termin wykonywania jest dłuższy niż 12 miesięcy, warunkiem wypłaty wykonawcy należnego wynagrodzenia za odebrane roboty budowlane, lub udzielenia mu kolejnej zaliczki, jest przedstawienie przez wykonawcę dowodów zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom i dalszym wykonawcom.

Prawo do ubiegania się o zamówienie publiczne

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »