Zamówienia publiczne - podwykonawcy z lepszą ochroną
REKLAMA
24 grudnia 2013 r. weszły w życie nowe przepisy Prawa zamówień publicznych. Zmiany wprowadziła obowiązująca ustawa z 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1473).
REKLAMA
Zwiększenie uprawnień i ochrona podwykonawców
Nowelizacja wprowadza definicję legalną umowy o podwykonawstwo oraz określa zasady dotyczące stawiania wymagań w zakresie tych umów już na etapie przetargu.
Nowe przepisy umożliwiają też zamawiającemu określenie w SIWZ wymagań, jakie powinna spełniać umowa o podwykonawstwo robót budowlanych, a także nakładają na wykonawcę obowiązek przedkładania zamawiającemu takich umów zawieranych przy realizacji zamówień na roboty budowlane.
Prawa podwykonawców w przetargach
Ponadto w sytuacji, w której wykonawca będzie się uchylał od obowiązku zapłaty, podwykonawcy będą mieli prawo zwrócić się do zamawiającego o dokonanie zapłaty bezpośredniej.
Przykładowo, z nowo dodanego art. 143a ust. 2 upzp wynika, że w przypadku zamówień na roboty budowlane, których termin wykonywania jest dłuższy niż 12 miesięcy, warunkiem wypłaty wykonawcy należnego wynagrodzenia za odebrane roboty budowlane, lub udzielenia mu kolejnej zaliczki, jest przedstawienie przez wykonawcę dowodów zapłaty wynagrodzenia podwykonawcom i dalszym wykonawcom.
Prawo do ubiegania się o zamówienie publiczne
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat