Czy spółka będzie otrzymywać zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Janusz Piejko, ekspert z Grupy Prawno-Finansowej Causa
Zamawiający może zażądać przedstawienia od wykonawców zaświadczenia o niekaralności. Z przepisów wynika bowiem, że osoby skazane za określone typy przestępstw są wykluczane z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Wśród nich są wymienione przestępstwa skarbowe. Można więc stwierdzić, że obawy ewentualnych wspólników naszego czytelnika są uzasadnione.
Tymczasem w przepisach jest wyraźnie zaznaczone, że z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego są wykluczone spółki jawne, których wspólnika prawomocnie skazano za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia, przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, przestępstwo przekupstwa, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, a także za przestępstwo skarbowe lub przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego.
NASZA REKOMENDACJA
Jeśli czytelnik zdecyduje się na przystąpienie do spółki jawnej, to może ona mieć problemy z otrzymywaniem zamówień publicznych z powodu popełnienia przez niego wykroczenia karnego skarbowego.
Notowała MONIKA BURZYŃSKA
Podstawa prawna
- Art. 24 ust. 1 pkt 5 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 82, poz. 560).
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA