| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Zamówienia publiczne > Czy spółka będzie otrzymywać zamówienia publiczne

Czy spółka będzie otrzymywać zamówienia publiczne

Prowadząc działalność gospodarczą, wszedłem w kolizję z wymiarem sprawiedliwości m.in. w związku z wykroczeniem karnym skarbowym. Teraz mam możliwość przystąpienia do spółki jawnej. Jednak pozostałe osoby obawiają się, że przeze mnie spółka nie będzie mogła dostać żadnego zamówienia publicznego. Czy te obawy są uzasadnione?

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Janusz Piejko, ekspert z Grupy Prawno-Finansowej Causa

Zamawiający może zażądać przedstawienia od wykonawców zaświadczenia o niekaralności. Z przepisów wynika bowiem, że osoby skazane za określone typy przestępstw są wykluczane z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Wśród nich są wymienione przestępstwa skarbowe. Można więc stwierdzić, że obawy ewentualnych wspólników naszego czytelnika są uzasadnione.

Tymczasem w przepisach jest wyraźnie zaznaczone, że z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego są wykluczone spółki jawne, których wspólnika prawomocnie skazano za przestępstwo popełnione w związku z postępowaniem o udzielenie zamówienia, przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, przestępstwo przekupstwa, przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, a także za przestępstwo skarbowe lub przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego.

NASZA REKOMENDACJA

Jeśli czytelnik zdecyduje się na przystąpienie do spółki jawnej, to może ona mieć problemy z otrzymywaniem zamówień publicznych z powodu popełnienia przez niego wykroczenia karnego skarbowego.

Notowała MONIKA BURZYŃSKA

Podstawa prawna

- Art. 24 ust. 1 pkt 5 ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163, ost. zm. Dz.U. z 2007 r. nr 82, poz. 560).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »